Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełen...
Kilkanaście dni temu Polska, Litwa, Łotwa i Estonia wydały wspólne oświadczenie dotyczące wycofania się z konwencji ottawskiej, w związku z agresywną polityką Rosji. Przyjętą w 1997 roku konwencję podpisało ponad 160 państw, zobowiązując się do zakazu używania, produkcji, przechowywania i przekazywania min przeciwpiechotnych, a także do oczyszczenia terenów zaminowanych i udzielania pomocy ofiarom min. Wśród sygnatariuszy konwencji nie ma Rosji, Stanów Zjednoczonych, Chin, Izraela, obu Korei czy Indii.
Czytaj więcej
Ministrowie obrony Polski, Estonii, Łotwy i Litwy we wspólnym oświadczeniu rekomendują wypowiedze...
We wspólnym oświadczeniu ministrowie obrony Polski i państw bałtyckich podkreślili, że od czasu ratyfikacji konwencji sytuacja związana z kwestiami bezpieczeństwa w naszym regionie uległa pogorszeniu. „Zagrożenia militarne wobec państw członkowskich NATO graniczących z Rosją i Białorusią znacząco wzrosły. W świetle tej niestabilnej sytuacji bezpieczeństwa – naznaczonej agresją Rosji i ciągłym zagrożeniem, jakie stanowi dla społeczności euroatlantyckiej – kluczowe jest określenie wszystkich środków, które mogą posłużyć do wzmocnienia naszych zdolności odstraszania i obrony” – czytamy w komunikacie.
Zdaniem gen. Waldemara Skrzypczaka, byłego dowódcy Wojsk Lądowych, miny, które nie są skomplikowanymi środkami bojowymi, powinny być produkowane w Polsce. Według niego polska armia powinna posiadać także inne środki bojowe, o których nie mówi się zbyt często, np. miotacze płomieni.