OKO.press wyjaśnia, że przygotowane w Prokuraturze Krajowej wytyczne to odpowiedź na dylematy prokuratorów, którzy po zmianie władzy przed rokiem, muszą decydować jak postępować w przypadku wyznaczenia do sprawy składu z neosędzią: akceptować ten fakt czy wnioskować o wyłączenie neosędziego.
Wytyczne nie są poleceniem służbowym, a jedynie wskazówką. Ostateczna decyzja należy do prokuratora. Nikt nie będzie ścigał tych oskarżycieli, którzy nie będą ich stosować, choć można spodziewać się, że będą to prokuratorzy, którzy awansowali za rządów PiS.
Czytaj więcej
Przygotowuję wytyczne dla prokuratorów, jak postępować w sprawach z udziałem neosędziów, zwłaszcza w tych, które są rozstrzygane na najwyższym szczeblu - powiedział "Rzeczpospolitej" minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar.
Składać wnioski o wyłączenie neosędziów SN
W pierwotnej wersji wytyczne odnosiły się do wszystkich neosędziów. Ostatecznie skupiły się na postępowaniach przed Sądem Najwyższym. Powód? Prokuratura nie chce pogłębić chaosu w sądach i paraliżować ich pracy, a co za tym idzie - narażać obywateli na jeszcze dłuższe procesy.
Zgodnie z wytycznymi zasadne będzie: