Już wiadomo, gdzie jest Marcin Romanowski. Azylu udzielił mu rząd Węgier

Śledczy od początku byli przekonani, że Romanowski przebywa w Europie. Gdzie? Teraz już wiedzą, bo jego obrońca ogłosił, że rząd Węgier udzielił posłowi azylu.

Publikacja: 19.12.2024 17:42

Marcin Romanowski

Marcin Romanowski

Foto: PAP/Michał Meissner

„Rząd Węgier uwzględnił wniosek posła Romanowskiego i udzielił mu ochrony międzynarodowej na podstawie ustawy o prawie azylu z 2007 r. w związku z podejmowaniem przez polski rząd i podległą mu Prokuraturę krajową działań naruszających jego prawa i wolności” - poinformował w czwartek, przed godz. 18. mec. Bartosz Lewandowski. Informacja ta jest przełomem w trwających od kilku dni poszukiwaniach posła PiS.

Do operacji poszukiwań Romanowskiego został zaangażowany oficer łącznikowy polskiej policji na Węgrzech – dowiedziała się nieoficjalnie „Rz”. To wzmacnia trop, według którego były wiceminister ścigany w sprawie Funduszu Sprawiedliwości może przebywać właśnie w tym kraju – lub stamtąd mógł się przemieścić dalej.

Czytaj więcej

Czy śledczy wiedzą, gdzie jest Marcin Romanowski? Prokuratura: Michała K. znaleźliśmy

Możliwości poszukiwań krajowych – jak słyszymy  – zostały wyczerpane. Romanowski na 80 proc. schronił się za granicą. Stąd wniosek Prokuratury Krajowej do sądu o wydanie za nim europejskiego nakazu aresztowania, i policyjny – do Interpolu – o ściganie go tzw. czerwoną notą.

Węgry czy Turcja – jakie były tropy? 

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec Marcina Romanowskiego europejski nakaz aresztowania. Z kolei decyzję w sprawie ENA podjął sędzia Dariusz Łubowski z Sądu Okręgowego w Warszawie.

To doświadczony sędzia, kieruje sekcją postępowania międzynarodowego ds. z zakresu prawa karnego ze stosunków międzynarodowych. W 2020 r. zasłynął odmową wydania do Holandii w ramach ENA małżeństwa Hertogów, które uciekło do Polski z autystycznym synem, gdy po donosie sąsiadów, że chłopiec płacze, odebrali go tamtejsi urzędnicy.

Gdzie przebywa Romanowski? – Zachodzi podejrzenie, iż w jednym z krajów Unii Europejskiej – mówił jeszcze po południu prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej, nie wskazując jednak które to państwo.

Według źródeł „Rz” najmocniejszy trop to Węgry

W mediach pojawiały się coraz bardziej sensacyjnie brzmiące informacje. Radio ESKA twierdziło, że śledczy, używając „najnowszych technik operacyjnych”,  ustalili, że jest w Hiszpanii, gdzie dotarł przez Berlin. „GW” sugerowała, że już został namierzony i służby znają „każdy jego ruch”.

Jednak według źródeł „Rz” najmocniejszym tropem były Węgry (ten kierunek – Węgry, lub dalej – Turcja, pojawiał się od początku). To dlatego – jak ustaliliśmy – policja uruchomiła w środę swojego oficera łącznikowego na Węgrzech (nie ma jeszcze poszukiwań międzynarodowych, ale może on nieoficjalnie zbierać informacje). Te informacje "Rz" się potwierdziły - w czwartek, przed godziną 18. obrońca Marcina Romanowskiego przekazał, że rząd Węgier udzielił mu azylu. We wniosku były wiceminister wskazał, że w Polsce nie może liczyć na sprawiedliwy proces "z uwagi na polityczne zaangażowanie części sędziów jawnie popierających obecnego Ministra Sprawiedliwości” i publicznie deklarujących konieczność „rozliczeń”. Pisał o „bezprawnym” przejęciu Prokuratury Krajowej, o ściganiu „oponentów politycznych”.

Portal Telex.hu podaje, że wkrótce Romanowski może otrzymać azyl polityczny na Węgrzech.

W jaki sposób wyjechał Marcin Romanowski? 

Nasi rozmówcy zbliżeni do śledztwa wskazują, że o ile policja i prokuratura wytypowały kraj, o tyle nie ustalono konkretnego miejsca pobytu posła.  – Puszczane są w obieg tzw. wrzutki mające sprowokować ściganego lub osoby będące z nim w kontakcie do jakichś ruchów – słyszymy.

Według naszych źródeł śledczy przypuszczają, że poseł wyjechał czy został wywieziony z kraju przez południową granicę

Obecnie trwają głównie działania operacyjne, z wykorzystaniem zaawansowanych technik i technologii, oraz pozyskiwanie źródeł informacji (włącznie z pozyskiwaniem informatorów). Śledczy szukają śladu użycia kart płatniczych posła, by ustalić jego dokładne miejsce pobytu, sprawdzane są m.in. ruchy na kontach bankowych Romanowskiego.  – To, jakie rachunki i w jakich bankach posiada, operacje w czasie poprzedzającym zniknięcie i to, czy po zniknięciu wypłacał pieniądze lub dokonywał płatności kartą i w jakiej lokalizacji – twierdzi jeden z naszych rozmówców. Po spłynięciu z banków te dane zostaną poddane analizie.

Według naszych źródeł policjanci przypuszczają, że Romanowski wyjechał czy został wywieziony z kraju przez południową granicę. Dlatego Straż Graniczna zabezpiecza monitoring z południowych przejść granicznych. Wytypowano numery rejestracyjne samochodów, którymi wcześniej sam się poruszał lub był wożony. Gdyby już znane było jego miejsce pobytu, wiedza o drodze ucieczki byłaby drugorzędna. Tak jak próby przyłapania go na tym, gdzie użył karty płatniczej.

Czytaj więcej

Jest europejski nakaz aresztowania Marcina Romanowskiego. Gdzie ukrywa się polityk?

Czerwona nota Interpolu, jakiej chce policja, pozwoli, by informacja o poszukiwanym dotarła do 195 krajów świata (członków Interpolu). – Wprowadziliśmy wniosek do systemu. Interpol po jego weryfikacji podejmie decyzję. Nie ma na to określonego czasu – mówi „Rz” Katarzyna Nowak, rzeczniczka KGP.

Czy nota w kolorze czerwonym jest w tym przypadku uzasadniona? Są wątpliwości

O ile ENA nie budzi kontrowersji, o tyle dążenie KGP do wydania za Marcinem Romanowskim tzw. czerwonej noty Interpolu – już tak. Powód? Noty w tym kolorze są zarezerwowane do poszukiwań terrorystów, sprawców zabójstw, handlu ludźmi, członków gangów i groźnych zbiegów z zakładów karnych.

Romanowski ma co prawda także zarzut z art. 258 k.k. – udział w zorganizowanej grupie przestępczej (ale złożonej głównie z urzędników). Co więcej, dopóki nie zniknął, śledczy nie uznawali go za osobę stwarzającą zagrożenie – o czym też czerwona nota ostrzega. Od lipca poseł zna zarzuty i przez ponad cztery miesiące był na wolności (9 grudnia sąd orzekł jego aresztowanie).

Jego obrońca mec. Bartosz Lewandowski uważa, że czerwona nota jest tutaj niedopuszczalna. „Regulamin Interpolu wyklucza wydanie takiej noty w przypadku czynów zabronionych o charakterze urzędniczym, i takich, które polegają na spowodowaniu szkody w »majątku publicznym«” – napisał mec. Lewandowski na X.

Czytaj więcej

Marcin Romanowski wciąż nieuchwytny. Coraz mocniejsza jest teza, że przebywa za granicą

W piśmie do centrali Interpolu podniesie „polityczny charakter” sprawy, na który wskazują „publiczne wypowiedzi czołowych polityków obecnej większości rządzącej w Polsce, którzy nawoływali, żądali, a także przesądzali o winie jego klienta oraz domagali się jego aresztowania oraz skazania” – twierdzi mec. Lewandowski

Artykuł 3 statutu Interpolu mówi, że podejmowanie działań m.in. o charakterze politycznym jest „ściśle zabronione”. Poszukiwania, jak nam mówią nieoficjalnie sami policjanci, przekroczyły granice racjonalnego podejścia: zaangażowana jest w nie „armia” ludzi, nie tylko policjanci z elitarnego wydziału KSP, którzy zajmują się gównie tropieniem zabójców, ale i z KGP, pionu cyberprzestępczości oraz ABW – to siły niewspółmierne do wagi sprawy i charakteru czynów.

Teraz, kiedy były wiceminister otrzymał ochronę międzynarodową, nawet tzw. czerwona nota – o ile w ogóle zostanie wydana – może nie wystarczyć.

Romanowski poddał się 4 grudnia zabiegowi, a 6 grudnia wypisał z lecznicy i odtąd nie używa swoich telefonów – nie logują się do sieci.

Polityka
„Stary, nie śmiej się”. Tak Trzaskowski zareagował na pytanie młodego człowieka
wybory prezydenckie
Politolog: Start Grzegorza Brauna to dobra wiadomość dla dwóch kandydatów
Polityka
Zielony Ład? Nawrocki obiecuje referendum. „Sprawa egzystencjalna”
Polityka
Nowy sondaż partyjny. Na kogo w połowie stycznia zagłosowaliby Polacy?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
Roman Giertych teraz skorzysta na statusie podejrzanego, który tak kwestionował
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego