Reforma w TSUE od września. Sąd UE rozpozna pytania prejudycjalne

1 września wchodzą w życie istotne zmiany w przepisach o postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości i Sądem Unii Europejskiej. Najważniejsza: postępowania w trybie prejudycjalnym toczyć się będą także przed Sądem.

Publikacja: 30.08.2024 20:26

Reforma w TSUE od września. Sąd UE rozpozna pytania prejudycjalne

Foto: Bloomberg

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej  uchwaliły zmiany statutu Trybunału Sprawiedliwości UE (rozporządzenie zmieniające zostało opublikowane 12 sierpnia 2024 r. w Dzienniku Urzędowym L).  Wraz z reformą Statutu Trybunału  w Dzienniku Urzędowym opublikowano również zmiany w Regulaminie postępowania TSUE i Sądem UE. Podobnie jak zmiany w Statucie, wchodzą one w życie 1 września 2024 r.  

Nowe przepisy wprowadzają szereg kluczowych zmian do prawa pierwotnego Unii Europejskiej. Ich zasadniczym celem jest odciążenie TSUE. Prawodawcy chcą też poprawić przejrzystość procedury prejudycjalnej.  W dużym skrócie:  Sąd UE (Sąd I Instancji), otrzymał jurysdykcję w zakresie niektórych wniosków o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym. Poza tym wdrożona zostanie nowa zasada dotycząca publikacji uwag stron lub zainteresowanych osób w trwających postępowaniach.  I wreszcie – zakres odwołań wymagających zezwolenia Sądu rozszerzony został na nowe obszary. 

Pozostało 90% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach