Sędzia Dziwański przywrócony do sprawy Romanowskiego. Orzeknie ws. aresztu dla posła?

Sędzia wyłączony ze sprawy Marcina Romanowskiego orzeknie jednak w sprawie aresztu dla posła? Tak wynika z decyzji przewodniczącej wydziału Sądu Okręgowego w Warszawie.

Publikacja: 14.08.2024 08:06

Marcin Romanowski

Marcin Romanowski

Foto: Tomasz Gzell

Sędzia Dziwański, wyłączony od orzekania w sprawie dotyczącej aresztu dla posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego, został przywrócony tymczasowo do orzekania przez przewodniczącą wydziału. 

Czytaj więcej

Sędzia Chmielewski: Osoba powołana przy udziale neo-KRS dla mnie nie jest sedzią

Sędzia Dziwański orzeknie ws. Romanowskiego? Przywrócenie sędziego do sprawy

W poniedziałek doszło do wyłączenia dwójki sędziów ze sprawy Romanowskiego. Sędzia Krzysztof Chmielewski, wyznaczony do rozpoznania sprawy o wyłączenie sędzi Rusin-Batko toczącej się z jej własnego wniosku, wyłączył od orzekania także sędziego Przemysława Dziwańskiego. Sprawa ta spotkała się z szerokim odzewem i wątpliwościami co do legalności tego działania. Jak się okazuje, przewodnicząca X wydziału karnego odwoławczego Sądu Okręgowego w Warszawie, przed którym toczy się sprawa Romanowskiego, zdecydowała o tymczasowym przywróceniu sędziego Dziwańskiego do rozpoznania sprawy.

Swoją decyzję przewodnicząca miała umotywować faktem istnienia w obrocie prawnym dwóch sprzecznych orzeczeń - decyzji sędziego Chmielewskiego o wyłączeniu sędziego Dziwańskiego oraz wydanej wcześniej decyzji, wedle której brak jest przesłanek do wyłączenia sędziego. Rozstrzygnąć w tej sprawie ma trzy osobowy skład sędziowski, w którym ostatecznie znajdzie się sędzia Dziwański. Jeśli nie dojdzie do wyłączenia, ten sam skład rozpozna potem sprawę odwołania Prokuratury Krajowej.

Sprawa Marcina Romanowskiego: Fundusz Sprawiedliwości

Jak pisaliśmy już na łamach rp.pl, "poseł Romanowski został zatrzymany 15 lipca, postawiono mu 11 zarzutów karnych w związku z nieprawidłowościami w Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura wnioskowała także do sądu o wyrażenie zgody na tymczasowe aresztowanie podejrzanego na trzy miesiące. Kilka dni wcześniej zgodę na uchylenie immunitetu posła Romanowskiego wyraził Sejm".

— Pomimo uchylenia immunitetu poselskiego Romanowskiego, objęty on wciąż jest immunitetem przysługującym mu z tytułu sprawowania funkcji zastępcy delegata do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Tym samym, niedopuszczalne jest zatrzymanie oraz aresztowanie posła. Wniosek o areszt dla Romanowskiego został odrzucony, a zażalenie na odmowę zastosowania aresztu rozpatrywać miał właśnie sędzia Dziwański — czytamy w jednym z poprzednich artykułów w rp.pl.

Czytaj więcej

Sędzia bezprawnie wyłączony ze sprawy Romanowskiego? Sprawa wniosku o areszt dla posła

Sędzia Dziwański, wyłączony od orzekania w sprawie dotyczącej aresztu dla posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego, został przywrócony tymczasowo do orzekania przez przewodniczącą wydziału. 

Sędzia Dziwański orzeknie ws. Romanowskiego? Przywrócenie sędziego do sprawy

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niepełnosprawni
Tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności. Ważny termin mija we wrześniu
Sądy i trybunały
Iustitia będzie bronić neosędziów? Ważne słowa sędziego Igora Tulei
Sądy i trybunały
Spór o kontrasygnatę. Donald Tusk zmienia swoją decyzję
Prawo karne
Jest kluczowa opinia ws. wypadku na S8, którą jechała sędzia Gersdorf
Sądy i trybunały
Plan Adama Bodnara na tzw. neosędziów. Prawnicy komentują
Nieruchomości
Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności