Nowy członek KRS: należy wstrzymać nominacje sędziowskie i zweryfikować neosędziów

Nie trzeba być kartoflem, żeby wiedzieć jak się gotuje kartofle. NeoKRS powinna przestać nominować sędziów, a wszyscy neosędziowie muszą przejść weryfikację – twierdzi nowy członek Krajowej Rady Sądownictwa poseł PO Jarosław Urbaniak.

Publikacja: 05.07.2024 15:36

Nowy członek KRS poseł Jarosław Urbaniak

Nowy członek KRS poseł Jarosław Urbaniak

Foto: mat. własne

Został Pan przed tygodniem wybrany przez Sejm na nowego członka Krajowej Rady Sądownictwa. No właśnie: będzie pan zasiadał w KRS czy w neoKRS?

Będę członkiem w tej części neoKRS, która jest KRS, bez neo. Zarzut, który koncentruje się w sfomułowaniu neoKRS nie dotoczy obecnych w Radzie posłów, senatorów czy przedstawiciela prezydenta, ale dotyczy części sędziowskiej, która została wybrana przez Sejm, a nie środowisko sędziowskie. Oznacza to, że część członków KRS - w tym ja - jest wybrana prawidłowo, zgodnie z konstytucją, a inna część nie.

Czy nie będzie panu zatem przeszkadzało zasiadanie w instytucji częściowo obsadzonej niezgodnie z konstytucją?

Oczywiście, nie zgadzam się z tym, że wybór części członków KRS jest obciążony wadą prawną. Jednak takie są obecnie okoliczności i mimo tego musimy działać. Nie możemy przecież zrezygnować, odpuścić. Nie byłoby to propaństwowe.

Czytaj więcej

Sejm wybrał nowego członka KRS. To poseł Koalicji Obywatelskiej

Jednym z głównych zadań KRS jest rozstrzyganie konkursów sędziowskich i nominacje sędziów. Rada, mimo wezwań o powstrzymanie się od tego, cały czas takie konkursy przeprowadza. Czy będzie pan brał w tym udział?

Trudne pytanie. Idę do KRS po to, żeby ciężko pracować. Czas dla tej instytucji jest wyjątkowo ciężki. Będę robił wszystko co w mojej mocy, żeby przywrócić praworządność i żeby nie było już neoKRS.

W jaki sposób chce pan to zrobić? Minister Adam Bodnar z całym resortem sprawiedliwości od pół roku starają się o to i jeszcze im się nie udało.

Żeby zegarek był punktualny, to każdy trybik musi dobrze chodzić. Mam nadzieję, że będę trybikiem, który będzie poprawnie chodził i że krok po kroku uda nam się wyprostować sytuację z KRS.

Powrócę do pytania. Czy jako członek KRS będzie pan brał udział w rozstrzyganiu konkursów sędziowskich?

Podtrzymuję swoją poprzednią odpowiedź.

Brak odpowiedzi to też odpowiedź.

Oprócz rozstrzygania konkursów w KRS są też komisje budżetowe. W tej materii czuję się bardzo dobrze.

Czy KRS powinna przestać nominować kolejnych sędziów?

Tak. Dopóki KRS nie wróci do kształtu zgodnego z konstytucją powinna powstrzymać się od nominowania sędziów. Niestety obecnie jest wprost przeciwnie. Zgodnie z konstytucją KRS stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. A ostatnio chociażby, Rada nominowała na sędziego zaangażowanego politycznie byłego Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka. Ten przykład pokazuje, że ze staniem na straży tych wartości KRS jest mocno na bakier.

Czytaj więcej

Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego

Trwają prace nad kompleksową reformą sądownictwa. Jej częścią ma być gruntowna zmiana KRS. Sporną kwestią jest dalszy los sędziów nominowanych przez obecną Radę. Co dalej powinno się stać z tzw. neosędziami?

Jestem za przeglądem i weryfikacją wszystkich nominacji sędziowskich dokonanych przez neoKRS. I taka weryfikacja powinna nastąpić jak najszybciej. Mamy bowiem kłopot. Obywatel idąc do sądu nie wie, czy wyrok, który usłyszy nie będzie podważony z tego powodu, że został wydany przez neosędziego. Dlatego problem z neoKRS nie uderza najmocniej w polityków, ale w szarego „Kowalskiego”, który ma sprawę w sądzie.

PiS zarzuca posłom koalicji rządzącej, którzy są członkami KRS, że dostają niemałe diety za członkostwo, choć uważają ten organ za nielegalny. Sebastian Kaleta z mównicy sejmowej zarzucał, że idzie pan do KRS po „gasiukowe”. Co pan na to?

To jest podręcznikowe i zarazem prymitywne odwracanie uwagi od ważnych spraw dotyczących KRS i prawidłowości powołania jej składu. Takie prostackie sprowadzanie problemów ustrojowych i konstytucyjnych do kwestii diety jest mocno niepoważne. A posłowi Kalecie odpowiadam: Nie ma czegoś takiego jak „gasiukowe”, pani poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz nie była objęta w KRS specjalnym sposobem wynagradzania. To rozwiązanie systemowe, każdy członek Rady pobiera dietę za swoją pracę.

Dostał się Pan do KRS chociaż nie jest pan prawnikiem. Co więcej będzie Pan jedynym członkiem KRS bez wykształcenia prawniczego. Czy czuje się pan na siłach?

Konstytucja i ustawy określają jedynie, że mam być przedstawicielem suwerena i do zasiadania w KRS nie wymagają od posła czy senatora wykształcenia prawniczego. Co więcej, w starych demokracjach zachodnich dobrym zwyczajem jest, że reprezentanci parlamentu w tamtejszych radach sądownictwa – przynajmniej w części - nie są prawnikami. KRS w swojej istocie została stworzona po to, żeby stworzyć balans między poszczególnymi władzami, a udział w niej parlamentarzystów miał służyć legitymizacji tego organu. Organu, którego podstawowym zadaniem ma być stanie na straży odrębności i niezależności władzy sądowniczej.

Nie bez powodu pytam o to, czy mimo braku wykształcenia prawniczego czuje się pan na siłach, aby pracować w KRS. Będzie pan przecież oceniał sędziów i ich pracę.

Nie trzeba być kartoflem, żeby wiedzieć jak się gotuje kartofle. Ja nie będę przecież wydawał wyroków w sprawach karnych czy cywilnych. Będę oceniał pracę sędziów. A jak pokazuje praktyka ustrojowa w krajach zachodnich, na pracę sędziów mogą także spoglądać ludzie, którzy nie są „kolegami - prawnikami”.

Czytaj więcej

Rewolucja w sądach i prokuraturze. Krystian Markiewicz: jesienią będą projekty

Został Pan przed tygodniem wybrany przez Sejm na nowego członka Krajowej Rady Sądownictwa. No właśnie: będzie pan zasiadał w KRS czy w neoKRS?

Będę członkiem w tej części neoKRS, która jest KRS, bez neo. Zarzut, który koncentruje się w sfomułowaniu neoKRS nie dotoczy obecnych w Radzie posłów, senatorów czy przedstawiciela prezydenta, ale dotyczy części sędziowskiej, która została wybrana przez Sejm, a nie środowisko sędziowskie. Oznacza to, że część członków KRS - w tym ja - jest wybrana prawidłowo, zgodnie z konstytucją, a inna część nie.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
W sądzie i w urzędzie
Sprawy frankowiczów w sądach – wszystko co musisz wiedzieć
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Praca, Emerytury i renty
Wakacyjne wyjazdy do pracy za granicę. Jak się przygotować?
Prawo pracy
Co przysługuje pracownikom w upały? Czy rodzi to obowiązki podatkowe i składkowe?
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Jak Lidl Polska wspiera polskich producentów i eksport ich produktów?