Autor zdjęć Oldřich Škách towarzyszył Havlowi przez ponad 30 lat. Podobnie jak on dołączył do grupy dysydentów, gdy po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku dostał zakaz wykonywania pracy dziennikarskiej. Wtedy właśnie fotograf zaprzyjaźnił się z Havlem i uczestniczył w wielu spotkaniach z opozycjonistami. Po upadku komunizmu, pracował od 1990 roku jako fotograf w kancelarii prezydenta i dokumentował wszystkie oficjalne i nieoficjalne sytuacje i wydarzenia.
Zobacz galerię zdjęć
- Na tej wystawie mało jest zdjęć aranżowanych – mówi „Rz" Regina Pytlik, kierownik Ośrodka Promocji MCK. Są niezwykle autentyczne, bo nie poprzestają na oficjalnym wizerunku, ale oddają emocje. Widać je wyraziście np. na zdjęciu po śmierci pierwszej żony Olgi, której stratę pisarz ciężko przeżył i w momencie obejmowania powtórnej prezydentury po rozpadzie Czechosłowacji, kiedy Havel z obawą spogląda na gromadzący się pod oknem tłum. Vaclav Havel pozwalał się fotografować zarówno w chwilach trudnych dla siebie osobiście, jak i ważnych dla jego prezydentury. Nigdy nie dał się wtłoczyć w sztywne polityczne ramy oficjalne, ale jako polityk pozostał artystą i człowiekiem wolnym.
Pierwsze kadry pokazują Vaclava Havla na przełomie lat 60. i 70., przypominając , że przez komunistyczne władze był traktowany jako wróg klasowy. Za zaangażowanie w praską wiosnę został wydalony z teatru, a w 1971 objęty całkowitym zakazem publikacji w Czechosłowacji. Jako opozycjonista (m.in. współtwórca Karty 77) był wielokrotnie przez komunistyczne służby bezpieczeństwa aresztowany. W więzieniu spędził z przerwami 5 lat. Zdjęcia pokazują m.in. Havla piszącego protestacyjny list otwarty do komunistycznego prezydenta Gustáva Husáka, spotykającego się z innymi opozycjonistami, czy uczestniczącego w teatralnych spektaklach, realizowanych nielegalnie w domach prywatnych.
Potem następuje seria zdjęć z czasów aksamitnej rewolucji w 1989, zaczynając od przełomowego momentu, gdy tuż po uwolnieniu z więzienia przemawia w Pradze do tłumu z balkonu na placu Wacława. Dalej oglądamy go podczas pierwszych dni po objęciu urzędu prezydenckiego, w trakcie podróży po kraju i za granicę. Na spotkaniach ze znanymi postaciami międzynarodowej sceny, m.?in. Madeleine Albright, Billem Clintonem, królową Elżbietą II, Lechem Wałęsą, Janem Pawłem II oraz z artystami: Milošem Formanem, Mścisławem Rostropowiczem, Sharon Stone, czy Michaelem Jacksonem . Jest też wiele zdjęć zupełnie prywatnych w kręgu przyjaciół i rodziny.