Aktualizacja: 13.01.2025 06:24 Publikacja: 13.12.2022 12:08
Foto: Adobe Stock
Zakaz tresowania psów ratowniczych i specjalistycznych w lasach, w których to one właśnie muszą znajdować i ratować ludzi, to jeden z ciekawszych paradoksów naszego systemu prawnego. Wieloletnia batalia, rozpoczęta przez rzecznika praw obywatelskich, a kontynuowana przez środowiska ratownicze, o „uwolnienie” ustawowe psów ratowniczych od tego zakazu po kilku latach zakończyła się wreszcie sukcesem.
Prezydent RP 9 listopada podpisał zmiany dwóch aktów prawnych: ustawy o lasach oraz ustawy – Kodeks wykroczeń (DzU z 2022 r., poz. 2311). Nowelizacja jest reakcją sejmowej Komisji do spraw Petycji na petycję BKSP-145-IX-178/20 skierowaną do Sejmu RP. Wcześniej, w latach 2016 i 2019, wystąpienia generalne do ministra środowiska kierował Rzecznik Praw Obywatelskich.
Kolejna instytucja państwa (Państwowa Komisja Wyborcza) stała się zakładnikiem nieustającej i coraz bardziej szkodliwej wojny PiS i PO.
Opinia publiczna uzależnia, czy doszło do naruszenia prawa, od przekonań osoby, która tego naruszenia miałaby dokonać.
Bez cienia przesady - tak trudno jak w minionym 2024 r. w sądach jeszcze nie było.
Chciałbym kiedyś zostać dyrektorem Muzeum Wózków Sądowych. Bo będzie to oznaczało, że papier w sądownictwie przeszedł do historii.
Naiwny wydaje się pomysł, by okres świąteczny był uznanym w prawie międzynarodowym czasem zawieszenia działań wojennych. Może jednak warto wypowiadać marzenia.
Komunikat o umożliwieniu władzom Izraela wzięcia udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz został odebrany jako przyznanie immunitetu Beniaminowi Netanjahu. Jednak stosując propaństwową wykładnię uchwały można uznać, że nie jest to zapowiedź złamania prawa międzynarodowego.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował na platformie "X", że w dniu 9 stycznia 2025 r. Sąd Apelacyjny w Dubaju stwierdził prawną dopuszczalność ekstradycji do Polski Sebastiana M. Jest on podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku samochodowego w połowie września 2023 r. na autostradzie A1.
Uchwała Rady Ministrów stoi niżej w hierarchii źródeł prawa niż ratyfikowana umowa międzynarodowa. A to oznacza, że gdyby Beniamin Netanjahu pojawił się jednak w Polsce, to Adam Bodnar byłby zobowiązany do wszczęcia procedury przekazania go do Hagi.
Chyba jeszcze nigdy ze strony autorytetów w Polsce nie padło tyle razy publicznie stwierdzenie „nie wiem jak to rozwiązać”.
Rumunia znów musi walczyć o swoją przyszłość.
Cechą wspólną wszystkich wielkich dzieł, wiecznych ksiąg, jest to, że nie poddają się działaniu czasu. Znoszą podział na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, bo powstały z innego materiału, oddychały innym powietrzem. Napisano je z myślą i w obliczu wieczności.
Jest pierwszą kobietą na stanowisku prefekta (a posługując się nieoczywistym feminatywem – prefektki) watykańskiej dykasterii. Siostra Simona Brambilla MC została mianowana przez papieża szefową Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Międzynarodowy Trybunał Karny odniósł się do deklaracji polskiego rządu, że zapewni wolny i bezpieczny dostęp i udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau „najwyższym przedstawicielom państwa Izrael”. MTK wydał za premierem Izraela Beniaminem Netanjahu nakaz aresztowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas