Były przywódca Litwy: Rosja chce Europy pod swoją kontrolą
Kiedy sąsiad jest niezależny, to według Rosji staje się zagrożeniem – mówi były przewodniczący litewskiego parlamentu Vytautas Landsbergis w rozmowie z Jerzym Haszczyńskim.
Czytaj więcej
Powinniśmy bronić Ukrainy jak siebie, a tego nie robimy - mówi w najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz” Vytautas Landsbergis, były przywódca Litwy. Wspomina też kluczowe dla litwy wydarzenia 13 stycznia 1991
W walkach z Ukraińcami miało zginąć jak dotąd ok. 300 żołnierzy z Korei Północnej
Ok. 2,7 tys. żołnierzy z Korei Północnej zostało rannych – podaje południowokoreański wywiad.
Czytaj więcej
Południowokoreański wywiad podał nowe dane dotyczące strat wśród żołnierzy z Korei Północnej walczących w obwodzie kurskim.
W nocy nad Rosją strącono osiem ukraińskich dronów
Drony były strącane nad obwodami biełgorodzkim, briańskim i woroneskim – podaje Ministerstwo Obrony Rosji.
W ciągu tygodnia Siły Powietrzne Ukrainy strąciły 400 różnych celów powietrznych
Jak informuje ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych nad Ukrainą strącono m.in. cztery rakiety różnych typów oraz 299 dronów-kamikadze.
W okupowanej części obwodu chersońskiego władze przestały przekazywać węgiel osobom, które nie mają rosyjskich paszportów
Informacje takie przekazuje Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy opisujący sytuację w okupowanych częściach Ukrainy. Z komunikatu Centrum wynika, że osoby nie posiadające paszportu Federacji Rosyjskiej nie otrzymują pomocy w postaci dostaw węgla do ogrzania domów.
W nocy Ukraina była atakowana przez rosyjskie drony-kamikadze
Celem ataku były północne, południowe i wschodnie obwody Ukrainy.
Przykarpacie przyjęło w grudniu 645 uchodźców wewnętrznych
Informację o liczbie osób uciekających przed wojną do zachodniego rejonu Ukrainy podała Switłana Onyszczuk, gubernator obwodu iwanofrankiwskiego.
RB ONZ na nieformalnym spotkaniu zajmie się sprawą niehumanitarnego traktowania przez Rosję ukraińskich jeńców wojennych
Spotkanie jest organizowane z inicjatywy Wielkiej Brytanii, wspieranej w tym zakresie przez USA, Estonię, Łotwę, Litwę i Ukrainę. Na spotkaniu głos zabrać ma jeden z obrońców Mariupola, Walerij Horisznyj, były jeniec wojenny.
MSZ Rosji: Relacje Rosji z NATO na najniższym poziomie od końca zimnej wojny
Ocenę taką przedstawił w rozmowie z dziennikiem „Izwiestia” Władisław Maslennikow, dyrektor departamentu w rosyjskim MSZ. Jednocześnie dodał on, że nadal funkcjonują „awaryjne linie komunikacyjne” pozwalające na kontakty przedstawicieli NATO z Rosją. - Jeśli chodzi o normalne kontakty i mechanizm dialogu, który może być wykorzystywany do redukcji napięcia, Sojusz je odrzuca. To nie nasz wybór – dodał Maslennikow. Urzędnik rosyjskiego MSZ przypomniał, że w 2014 roku (po nielegalnej aneksji Krymu – red.) NATO "jednostronnie zawiesiło współpracę z Moskwą realizowaną w ramach Rady Rosja-NATO. - Rosja nigdy nie chciała pogorszenia relacji z NATO, wina za ich pogorszenie leży całkowicie po stronie Sojuszu. Nie zamierzamy zaatakować krajów NATO i nie czynimy takich agresywnych planów – podsumował Maslennikow.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1054 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1054 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.