– Dla najmłodszych praca jest tylko jedną ze składowych udanego życia, a dbałość o własne zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, znajduje się na szczycie wyznawanych wartości. Stąd częstsze korzystanie ze zwolnień lekarskich w sytuacjach, w których pokolenie silversów stawia się na stanowisku pracy – tłumaczy Krzysztof Urban, lekarz i zastępca dyrektora medycznego w ogólnopolskiej sieci medycznej Enel-Med, komentując wyniki jej tegorocznego badania postaw i zachowań zdrowotnych 1,4 tys. Polaków.
Jak z niego wynika, w ubiegłym roku prawie połowa pracujących Polaków przynajmniej raz wzięła zwolnienie chorobowe, przy czym tę średnią zawyżali przedstawiciele młodego pokolenia Z (przed trzydziestką). Wśród nich dwie trzecie skorzystało z prawa do L4, podczas gdy wśród pracowników 50+, tzw. silversów, tylko 40 proc.
Kto najczęściej bierze zwolnienia lekarskie
60 proc. dojrzałych pracowników nie brało w zeszłym roku zwolnień chorobowych, choć ci, którzy z nich korzystali, częściej przebywali na L4 dłużej, bo ponad 15 dni (co siódmy). Z kolei młodzi z pokolenia Z najczęściej brali krótkie zwolnienia, do pięciu dni. Z drugiej strony, to właśnie zetki częściej (42 proc.) przyznają się do pracy podczas pobytu na L4 – najczęściej pod presją bieżących spraw zawodowych. Wśród starszych pracowników takie sytuacje zdarzały się 32 proc. badanych
Czytaj więcej
Rosnąca popularność AI sprawi, że wkrótce część z 3,7 mln pracowników najbardziej narażonych na jej wpływ będzie musiała zdobyć nowe kompetencje albo zmienić zawód.