10. jubileuszowa edycja „Biznes odpowiedzialny w Polsce”
Już wkrótce zapraszamy na relacje z debat: „Transformacja biznesu w duchu ESG - utrudnienie czy szansa na wzrost innowacyjności i konkurencyjności firm?”, „Jak podtrzymać zrównoważony rozwój?” oraz do lektury specjalnego dodatku „Dekada Odpowiedzialnego Biznesu w Polsce - od dyrektywy NFRD do dyrektywy CSRD, od CSR do ESG”
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Zdaniem ekspertów pandemia zrewidowała dotychczasowy system wartości przedsiębiorstw. Dodatkowo wchodzące w życie nowe wymogi raportowania zobligują biznes do zwracania większej uwagi na czynniki społeczne i środowiskowe.
Wspólny nacisk regulatorów, liderów i konsumentów
Do nowych wymogów raportowania muszą przygotowywać się wszyscy. Jak zmiany wpłyną na rynek kapitałowy, działalność firm i gospodarkę? Jaką rolę raportowaniu niefinansowemu wyznacza Unia Europejska?
Raportowanie niefinansowe przepustką do rozwoju
Latem 2020 r. weszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie taksonomii, czyli systematyki działalności zrównoważonej środowiskowo. Na ten rok zapowiadane są kolejne nowe projekty. Na co powinny przygotować się firmy?
Brak raportowania przestanie się opłacać
Raportowanie niefinansowe z roku na rok zyskuje na znaczeniu, firmy starają się, by coraz wyższa była jego jakość – mówiono podczas debaty „Rzeczpospolitej" pod hasłem „Liderzy i reszta – rozwój raportowania niefinansowego w polskich spółkach".
Transformacja ESG to szansa na budowanie przewag na rynku
Jak podkreślają eksperci, biznes może się spodziewać raportowania coraz szerszego zakresu danych niefinansowych. Dla dużych przedsiębiorstw będzie to obowiązek. Mimo wyzwań małe i średnie firmy też mogą stać się beneficjentami zmian.
CSR to już nie tylko miły dodatek
Dzisiaj oczekuje się, że społeczna odpowiedzialność będzie integralną częścią operacji biznesowych – zwraca uwagę Fiona Watson, senior director w Światowej Radzie Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD).
Raport niefinansowy pokaże szanse zrównoważonego rozwoju
Wymuszone przez nową dyrektywę CSRD bardziej rzetelne raportowanie niefinansowe zajmuje wprawdzie sporo czasu i wymaga zaangażowania wielu osób, ale może pomóc określić niedostrzegane wcześniej ryzyka i nowe możliwości firm.
Jak polska branża modowa zamyka obieg tekstyliów
Obecnie znaczne ilości niepotrzebnej już odzieży są wyrzucane. Zarówno regulatorzy, jak i biznes chcą zmienić tę sytuację i racjonalnie wykorzystać zasoby zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej.
Zielone finanse podstawą zrównoważonego rozwoju
Klienci szukający finansowania, nawet jeśli regulacje z zakresu zrównoważonego rozwoju jeszcze bezpośrednio ich nie dotyczą, muszą liczyć się z tym, że ESG ma coraz większe znaczenie dla instytucji finansowych.
Regulacje związane z ESG to szereg wyzwań
Jakie wyzwania firmy z sektora finansów napotykają przy wdrażaniu unijnych regulacji związanych z ESG? Zacznijmy od tego, co jest celem tych wszystkich przepisów? Po co instytucje unijne je wprowadzają?