Maleją szanse na nocny zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych

Projekt ustawy, wprowadzający zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych utknął w zespole, który zajmuje się programowaniem prac rządu. Obecnie nie ma zielonego światła, by procedować go dalej - podaje RMF FM.

Publikacja: 17.01.2025 14:41

Maleją szanse na nocny zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych

Foto: Adobe Stock

mat

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zakłada on m.in., że alkoholu nie będzie można kupić na stacjach pomiędzy godziną 22.00 a 6.00 rano. Ministerstwo zdrowia przekonuje, że mniejsza dostępność alkoholu pozwoli zmniejszyć jego spożycie.

Jak niedawno informowaliśmy na łamach rp.pl, w rządzie nie ma zgody wszystkich resortów na propozycje odnośnie do zakazu sprzedaży napojów alkoholowych przez Internet, zakazu promocji na alkohol oraz zakazu sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach benzynowych w godzinach 22:00-6:00. Przeciw zgłosiło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. – Wolność gospodarcza i prawo do swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej są w Polsce gwarantowane konstytucyjnie. Swobodą prowadzenia działalności gospodarczej jest także czas i godziny, w jakich działalność gospodarcza ma być prowadzona. Ewentualne ograniczenie może być dokonane wyłącznie z zachowaniem równości wobec prawa – podkreślił wiceminister Michał Jaros.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego