Prof. Marcin Górski: ochrona Marcina Romanowskiego na Węgrzech narusza prawo UE

Objęcie Marcina Romanowskiego ochroną międzynarodową na Węgrzech to naruszenie prawa UE. Prokuratura już nic nie zdziała, ale rząd ma możliwość wniesienia skargi do TSUE. Póki co poseł może leżeć nad Balatonem – uważa prof. Marcin Górski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Publikacja: 20.12.2024 12:46

Poseł PiS Marcin Romanowski

Poseł PiS Marcin Romanowski

Foto: PAP/Michał Meissner

Marcin Romanowski, poseł PiS podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości, został objęty ochroną międzynarodową na Węgrzech. Czy jest pan zaskoczony?

Jako prawnik jestem zaskoczony przede wszystkim dlatego, że jest to naruszenie prawa Unii Europejskiej. Ta sprawa jednak zaskakuje mnie od początku, czyli od uznania, że poseł Romanowski jest chroniony immunitetem wynikającym ze statutu Rady Europy, przez uznanie tego immunitetu i wystąpienie z wnioskiem o jego uchylenie, aż po zaskakującą decyzję Węgier.

Czytaj więcej

Romanowski z azylem na Węgrzech. Prokurator krajowy zapowiada nowy wniosek

Od adwokata Romanowskiego wiemy, że poseł został objęty ochroną międzynarodową. W wielu przekazach słyszymy, że dostał on azyl. Wyjaśnijmy krótko różnicę między tymi terminami.

Azyl jest decyzją o charakterze czysto politycznym, podejmowaną nie przez sąd, która jest regulowana prawem krajowym. Natomiast ochrona międzynarodowa to status, który nadaje się ze względów prawnych i jest regulowany prawem międzynarodowym, w tym przypadku także prawem UE.

Czy administracja Viktora Orbána mogła objąć w tej sytuacji Marcina Romanowskiego ochroną międzynarodową? Czy może to naruszać prawo europejskie?

Jeżeli został on objęty ochroną międzynarodową to uważam, że doszło do naruszenia prawa UE, a ściślej naruszenia protokołu o nieco mylącym tytule – „w sprawie prawa azylu dla obywatel państw członkowskich UE” i zasady wzajemnego zaufania. Sądzę, że decyzja ta ma charakter wyłącznie polityczny.

Ochrona międzynarodowa nie powinna być udzielana obywatelom państw Unii przez inne państwa członkowskie, ponieważ UE opiera się na wspólnych wartościach. Uznajemy zatem, że są one przez państwa członkowskie wspólnie podzielane. Co za tym idzie przyjmujemy, że państwa członkowskie nie prześladują swoich obywateli. Są jednak dwa wyjątki. Chodzi o sytuacje, kiedy wobec danego państwa wszczęta zostałaby tzw. procedura przeciwnaruszeniowa z art. 7 Traktatu o UE albo kiedy podjęta zostałaby już decyzja z tego artykułu. A z tymi przypadkami nie mamy tu do czynienia. Co istotne państwo, które podejmuje decyzję o objęciu ochroną międzynarodową ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić o tym Radę UE i rozpatrywaniu wniosku o ochronę musi towarzyszyć domniemanie całkowitej bezzasadności. Wątpię, żeby te warunki zostały tu spełnione.

Marcin Romanowski jest poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Czy po objęciu go ochroną międzynarodową może być spokojny o to, że polskie organy ścigają go nie zatrzymają?

Jeżeli będzie przebywał na Węgrzech to wydanie go Polsce jest niemożliwe. Oczywiście węgierski sąd będzie jeszcze rozważał, czy dopuszczalne jest wydanie polskiego posła w trybie ENA. Spodziewam się, że Węgry go nie wydadzą, bo naruszałoby to zasadę non-refoulement. Póki co Romanowski, jak się wydaje, może sobie spokojnie leżeć nad Balatonem.

Co może zrobić polska prokuratura, żeby zatrzymać poszukiwanego posła?

Niewiele, a właściwie nic. Przede wszystkim należy się zwrócić do sądu węgierskiego o wykonanie ENA, którego wydanie przez polski sąd już nastąpiło. Sąd ten, kierując się jedynie prawem, powinien mieć co najmniej wątpliwości co do odmówienia wykonania tego nakazu. Spodziewam się jednak, że do tej odmowy dojdzie i Romanowski nie zostanie przekazany Polsce.

Czy nasz kraj może w tej sprawie występować do sądów europejskich?

Tak, obecna sytuacja daje podstawę do wszczęcia procedury przymuszającej z art. 259 Traktatu o funkcjonowaniu UE. Polska może zwrócić się do Komisji Europejskiej o wydanie opinii, po czym nasze władze mogą wnieść skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Rząd może też kanałami dyplomatycznymi skłonić KE do samodzielnego wszczęcia procedury przymuszającej z art. 258. Traktatu.

Czytaj więcej

MSZ wzywa ambasadora Węgier. Przekaże mu protest ws. Romanowskiego

Europejski Nakaz Aresztowania Romanowskiego wystawiono w czwartek. Jeszcze tego samego dnia ogłoszono, że jest on objęty ochroną międzynarodową na Węgrzech. Czy jest możliwe uzyskanie takiej ochrony w kilka godzin?

Co do zasady takie wnioski powinny być rozpatrywane jak najszybciej, dlatego jestem pełen podziwu dla sprawności wykonywania węgierskich procedur. Dotychczas jednak Węgry nie chciały udzielać uchodźcom ochrony międzynarodowej i z tego powodu wielokrotnie sądy międzynarodowe stwierdzały naruszenie prawa międzynarodowego. Tutaj procedura zdziałała w kilka godzin. Uważam, że nie jest to przypadek i różne traktowanie wnioskujących o ochronę międzynarodową, zależnie od ich statusu, jest skandaliczne.

Co czeka Romanowskiego jako uchodźcę na Węgrzech? Jakie ma prawa i obowiązki?

Gdyby Romanowski był zwykłym uchodźcą to zostałby, zgodnie z dotychczasową praktyką, umieszczony przez władze węgierskie w ośrodku detencyjnym wraz z innym uchodźcami. Status ten daje mu możliwość przebywania i podjęcia pracy na Węgrzech. Zostanie też objęty podstawową opieką medyczną.

Dr hab. Marcin Górski jest profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizuje się w prawie międzynarodowym; jest sędzią ad hoc z ramienia Polski w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Orbán udziela azylu Romanowskiemu: potężny cios w PiS i jedność Unii Europejskiej

Marcin Romanowski, poseł PiS podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości, został objęty ochroną międzynarodową na Węgrzech. Czy jest pan zaskoczony?

Jako prawnik jestem zaskoczony przede wszystkim dlatego, że jest to naruszenie prawa Unii Europejskiej. Ta sprawa jednak zaskakuje mnie od początku, czyli od uznania, że poseł Romanowski jest chroniony immunitetem wynikającym ze statutu Rady Europy, przez uznanie tego immunitetu i wystąpienie z wnioskiem o jego uchylenie, aż po zaskakującą decyzję Węgier.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10