Bodnar o sprawie Romanowskiego: Mieliśmy ekspertyzy

Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia decyzji sądu o wypuszczeniu z aresztu Marcina Romanowskiego
prokuratura złoży zażalenie na tę decyzję - zapowiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar.

Publikacja: 17.07.2024 17:17

Adam Bodnar

Adam Bodnar

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Minister sprawiedliwości mówił, że  immunitet Marcina Romanowskiego, o którym sąd został poinformowany  przez przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, "nie przekreśla w żaden sposób śledztwa prokuratury".

- Jeśli dojdziemy do wniosku, że immunitet Rady Europy znajduje zastosowanie ws. Marcina Romanowskiego, to prokurator wystąpi z odpowiedni wnioskiem — stwierdził Bodnar.

Czytaj więcej

Prokurator krajowy o decyzji sądu ws. Romanowskiego: To nie jest porażka prokuratury

- Sprawa posiadania statusu członka zastępczego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przez pana Romanowskiego jest znana od samego początku, zarówno Prokuraturze Krajowej, jak i Ministerstwu Sprawiedliwości. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek czynności, zarówno prokurator krajowy, jak i niezależnie Ministerstwo Sprawiedliwości, podjęły się przeanalizowania stanu prawnego i zbadania kwestii funkcjonowania ewentualnego immunitetu w stosunku do posła Marcina Romanowskiego — mówił minister odnosząc się do komentarzy, że prokuratura zadziałała nieprofesjonalnie i nie sprawdziła kwestii immunitetu.

Jak wyjaśnił, przeprowadzona przez prokuraturę analiza wykazała, że immunitet Marcina Romanowskiego wynikający z zasiadania w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE nie obowiązuje w sprawie zarzutów w śledztwie ws. Funduszu Sprawiedliwości. Potwierdzały to ekspertyzy, które wskazywały, że Romanowskiego można pociągnąć do odpowiedzialności karnej. Sporządzili je konstytucjonaliści:  dr hab. Andrzej Jackiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku i dr hab. Joanna Juchniewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 

Na pytanie dziennikarki Polsatu po co prokuratura zamawiała ekspertyzy ws. międzynarodowego immunitetu skoro mogła o to po prostu zapytać Radę Europy, Bodnar odpowiedział, że taka była strategia śledztwa, a prokuratorzy wiedzą jak mają działać.  Poinformował też, że każda z zamówionych opinii kosztowała po 5 tys. zł brutto. 

Czytaj więcej

Bodnar skieruje do Parlamentu Europejskiego wniosek ws. immunitetu Dworczyka

Na pytanie, czy Marcina Romanowskiego będzie można ponownie zatrzymać i aresztować w oparciu o te same zarzuty, Bodar odpowiedział, że dalsze losy sprawy będą zależeć od tego, czy sąd II instancji uwzględni skargę prokuratury wobec odmowy aresztowania byłego wiceministra i od tego, jak do obecnej sytuacji ustosunkuje się prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Możliwe jest także wniesienie do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy  wniosku o uchylenie immunitetu Romanowskiego, choć odpowiedzi na wniosek można spodziewać się dopiero we wrześniu, gdy odbędzie się najbliższe posiedzenie Zgromadzenia.

Adam Bodnar został też zapytany, czy — jak donosiło Radio Zet -  Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy  już w czerwcu ostrzegało, że Marcin Romanowski jest chroniony immunitetem przynależnym mu z racji na zasiadanie w tym gremium. Minister odpowiedział, że nic o tym nie wie i ma to sprawdzić.

Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak poinformował po konferencji Bodnara, że prokurator prajowy Dariusz Korneluk zwrócił się w środę do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy  Theodorosa Rousopoulosa o wyrażenie stanowiska w sprawie zakresu obowiązywania immunitetu ZPRE Marcina Romanowskiego. Przedstawił w swym piśmie okoliczności  sprawy, która jest przedmiotem śledztwa: charakter zarzutów (czas popełnienia czynów, brak związku z wykonywaniem mandatu) oraz sytuację procesową (uchylenie immunitetu przez parlament krajowy).

"Uzyskane stanowisko zostanie wykorzystane również przez prokuratorów prowadzących postępowanie. W przypadku ustalenia, że immunitet ZPRE znajduje zastosowanie w niniejszej sprawie, prokurator wystąpi z odpowiednim wnioskiem do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy." - informuje prok. Nowak.

Minister sprawiedliwości mówił, że  immunitet Marcina Romanowskiego, o którym sąd został poinformowany  przez przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, "nie przekreśla w żaden sposób śledztwa prokuratury".

- Jeśli dojdziemy do wniosku, że immunitet Rady Europy znajduje zastosowanie ws. Marcina Romanowskiego, to prokurator wystąpi z odpowiedni wnioskiem — stwierdził Bodnar.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań
Prawo karne
Prof. Matczak o zatrzymaniu Ryszarda Czarneckiego: Władza lubi pokazać siłę
Płace
Biznes rozczarowany po zaskakującej decyzji rządu. Związkowcy zadowoleni
Sądy i trybunały
Ostre oświadczenie I Prezes SN. Małgorzata Manowska oburzona planami rządu
Zawody prawnicze
Prezydent wręczy nominacje pozostawionym na lodzie absolwentom KSSiP
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne