Ustawa Gowina: nie chcą dożywotnio sędziów na uczelniach

Akademicy chcą uruchomić system monitorowania zmian na uczelniach.

Publikacja: 23.07.2018 17:39

Ustawa Gowina: nie chcą dożywotnio sędziów na uczelniach

Foto: Adobe Stock

Środowiska akademickie apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował ustawę 2.0 zmieniającą szkolnictwo wyższe. W piątek zakończyły się prace parlamentarne nad ustawą – Prawo o szkolnictwie wyższym.

Czytaj także: Sędziowie z dożywotnim prawem do pracy na uczelniach

– Środowisko naukowe jest zniesmaczone poprawką o dożywotnim zatrudnianiu na uczelniach sędziów Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego – mówi prof. Andrzej Kisielewski, przewodniczący NSZZ Solidarność na UwB. – To nieuczciwe wobec innych pracowników akademickich.

Czytaj także: Konstytucja dla nauki: humaniści przeciw ustawie Gowina

Kilka dni temu pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku skierowali do prezydenta Andrzeja Dudy pismo, w którym namawiają go do zawetowania konstytucji dla nauki. Podkreślają, że w toku prac legislacyjnych do ustawy wprowadzono „kilkaset poprawek", które ją „dyskredytują", świadczą „o braku jej spójności", a także „niechlujstwie legislacyjnym". Zwracają uwagę, że ustawa została przegłosowana przy ogromnym proteście środowiska.

– Jesteśmy gotowi do dalszej walki w obronie nauki. Tego, co zostało zapisane w tej ustawie, nie można sobie po prostu odpuścić – podkreśla prof. Kisielewski.

Pismo do prezydenta Dudy z prośbą o zawetowanie ustawy przygotowują także studenci i doktoranci związani z Akademickim Komitetem Protestacyjnym. Z podobnym apelem w środę ma wystąpić Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej. Nad podobnymi działaniami zastanawiają się inne środowiska akademickie.

– Ale niezależnie od decyzji prezydenta będziemy prowadzić własne działania na uczelniach – zapewnia Piotr Drygas, lider studentów protestujący na Uniwersytecie Warszawskim.

Jak to ma wyglądać w praktyce?

– Z jednej strony będziemy stale monitorować zmiany, które dokonują się na uczelniach. Z drugiej – uwrażliwiać studentów i pracowników na działania zmierzające do ograniczenia autonomii uczelni – mówi Drygas.

Akademicki Komitet Protestacyjny będzie także apelował o to, by nowe statuty uczelni były powszechnie przyjmowane w drodze referendum ogólnouniwersyteckiego. Zależy im także na tym, by były one tworzone w jak najszerszym gronie. Chcą też, by resort nauki wspólnie ze środowiskami akademickimi przygotował wzorcowy statut, z którego będą korzystały uczelnie.

Projekt ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce trafi właśnie na biurko prezydenta. Andrzej Duda ma 21 dni na podpis, weto lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.

etap legislacyjny: czeka na podpis prezydenta

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?