Nowości w dyżurach aptecznych i receptach. Zmiany już od 14 lutego

Za kilka dni wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania aptek. Od 14 lutego 2025 r. placówki, które nie wykonają wyznaczonych dyżurów, będą musiały zwracać otrzymane wynagrodzenie. Ważną zmianą dla pacjentów będzie możliwość uzyskania recepty na szczepionkę w ramach tzw. recepty farmaceutycznej wystawianej przez farmaceutów.

Publikacja: 08.02.2025 08:32

Jeżeli ktoś chciał skorzystać ze szczepień w aptece, a przeszkodą był brak recepty na preparat, od 1

Jeżeli ktoś chciał skorzystać ze szczepień w aptece, a przeszkodą był brak recepty na preparat, od 14 lutego będzie mógł dostać taką receptę w aptece wykonującej szczepienie

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Nowe regulacje wprowadzono w ramach nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – przypomina Naczelna Rada Aptekarska w opracowaniu przygotowanym przez Mariana Witkowskiego, wiceprezesa NRA.

Zwrot wynagrodzenia za dyżury apteczne

Od 14 lutego apteki ogólnodostępne, które nie pełniły wyznaczonego dyżuru lub pełniły go w mniejszym zakresie, niż określono w uchwale zarządu powiatu, są zobowiązane do zwrotu otrzymanego wynagrodzenia ryczałtowego (wypłacanego przez NFZ) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Zwrot będzie dotyczył niewykonanych dyżurów w okresie liczonym od momentu wyznaczenia do ich pełnienia. Apteka będzie musiała zwrócić środki w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wezwania.

Czytaj więcej

Ulga na dziecko w PIT 2024/2025: Kto i jak może ją rozliczyć? Kwoty i limity

Kiedy zwrot pieniędzy za niewykonane dyżury nie będzie obowiązkowy?

„Nie wszystkie sytuacje, w których apteka nie pełniła dyżuru, będą skutkowały koniecznością zwrotu wynagrodzenia. Ustawodawca przewidział dwa wyjątki” – wyjaśnia wiceprezes NRA. Pierwszym jest działanie siły wyższej, czyli sytuacji, w której apteka nie mogła pełnić dyżuru z powodu zdarzeń niezależnych, np. klęsk żywiołowych, awarii czy poważnych problemów zdrowotnych personelu. Drugi wyjątek obejmuje „inne przyczyny losowe”. „Mogą to być sytuacje wyjątkowe, np. nagła choroba farmaceuty bez możliwości zastępstwa” – czytamy.

Z obowiązku dokonania zwrotu wynagrodzenia za niezrealizowane dyżury będą zwolnione apteki, które powiadomią o wyjątkowych, losowych sytuacjach zarząd powiatu i NFZ, w terminie 14 dni od wystąpienia przyczyny. „Ustawodawca podkreślił, że wyjątki te obowiązują jedynie w sytuacjach prawidłowo udokumentowanych i zgłoszonych we wskazanych terminach” – wyjaśnia Witkowski.

Czytaj więcej

Nie wszyscy seniorzy dostaną 13. emeryturę. Komu nie przysługuje świadczenie?

Farmaceuta wystawi receptę na refundowaną szczepionkę dla dorosłych

Po wejściu w życie nowych przepisów farmaceuci będą mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na wszystkie szczepionki stosowane w ramach szczepień ochronnych u osób dorosłych, w tym na szczepionki refundowane. Do tej pory farmaceuci mieli możliwość wystawienia pełnopłatnej recepty farmaceutycznej tylko w sytuacji zagrożenia zdrowia oraz na szczepionkę przeciwko grypie. „Wystawienie recepty farmaceutycznej na szczepionkę jest podstawą do zastosowania produktu immunologicznego (szczepionki – red.) tylko w aptece, w której została wystawiona” – podkreśla wiceprezes NRA.

Recepty farmaceutyczne to specjalny rodzaj recepty, jaką może wystawić farmaceuta w sytuacji zagrożenia zdrowia pacjenta. Recepta farmaceutyczna może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp (leki wydawane z przepisu lekarza). Nie może być wystawiona na produkty lecznicze zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe.

Farmaceuci będą mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na szczepionki, uwzględniając uprawnienia pacjenta do ulg i zwolnień takich jak:

  • bezpłatne leki dla dzieci i seniorów (S, DZ);
  • inne kategorie pacjentów uprawnionych do refundacji jak ZK (dawcy krwi i przeszczepu), WE (weterani), IW (inwalidzi wojskowi), IB (inwalidzi wojenni, osoby represjonowane itp.).

Czytaj więcej

Ulga rehabilitacyjna 2024/2025. Komu przysługuje i co można odliczyć od PIT?

„Wystawienie przez farmaceutę recepty refundowanej z uprawnieniem S i DZ musi być poprzedzone obowiązkiem, o którym mowa w art. 43a ust. 1b ustawy, czyli weryfikacji w systemie SIM ilości oraz rodzaju przepisanych pacjentowi produktów leczniczych pod względem bezpieczeństwa oraz konieczności ich stosowania biorąc pod uwagę recepty wystawione i zrealizowane dla tego pacjenta” – wyjaśnia Marian Witkowski.

Oprócz tego po wejściu w życie zmian w ustawie farmaceuta, wystawiając receptę Pro auctore (dla siebie) i Pro familia (dla rodziny), będzie mógł również uwzględnić w niej uprawnienia do bezpłatnych leków dla seniorów i dzieci do 18. roku życia.

Czytaj więcej

Ulgi podatkowe dla seniorów. Co można odliczyć w PIT za 2024 r.?

Doprecyzowanie zasad wystawiania i realizacji recept farmaceutycznych

Szersza niż do tej pory możliwość wystawiania recept farmaceutycznych na szczepionki nie jest jedyną zmianą dotyczącą tych recept. W nowych przepisach wprowadzono także zmiany w zakresie danych potrzebnych do ich wystawiania i realizacji. Oto lista nowości, o których przypomina NRA:

  • Jeżeli co najmniej jeden z przepisanych leków jest wydawany ze zniżką, recepta musi dodatkowo zawierać dane, o których mowa w art. 96a ust. 8 pkt 1a i 1b oraz ust. 3-10 ustawy Prawo farmaceutyczne w zakresie informacji o poziomie odpłatności za zaordynowany lek.
  • W przypadku recepty farmaceutycznej refundowanej na szczepionki nie ma wymogu podawania przyczyny zastosowania.
  • Recepta farmaceutyczna, na której znajduje się przynajmniej jeden lek refundowany, musi zawierać numer wpisu do rejestru zezwoleń na prowadzenie apteki.
  • Recepta ma zawierać szczegółowe dane pacjenta oraz przepisanych leków zgodnie z nowymi regulacjami, w tym poziom odpłatności zaordynowanego produktu leczniczego.

Rozwiązania techniczne w zakresie obsługi recept wystawianych przez farmaceutów mają być dostarczone przez Centrum e-Zdrowia i dostawców oprogramowania aptecznego.

Nowe regulacje wprowadzono w ramach nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – przypomina Naczelna Rada Aptekarska w opracowaniu przygotowanym przez Mariana Witkowskiego, wiceprezesa NRA.

Zwrot wynagrodzenia za dyżury apteczne

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w rencie alkoholowej 2025. Od 1 marca świadczenie wzrośnie
Podatki
Zmiany w uldze na termomodernizację. Podatnicy dostali tylko kilka dni
W sądzie i w urzędzie
Jest projekt ustawy frankowej. Czy przyspieszy spory frankowiczów z bankami?
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?