Czytaj więcej
Sejm odrzucił senackie veto w sprawie zmian, jakie PiS szykuje w ustawie o referendum. Oznacza to, że o ważnych dla kraju sprawach Polacy wypowiedzą się w dniu wyborów parlamentarnych.
Senat w całości odrzucił nowelizację umożliwiającą przeprowadzenie referendum w tym samym dniu, w którym odbywałyby się wybory prezydenckie oraz te do parlamentu krajowego i europejskiego, co byłoby możliwe dzięki ujednoliceniu godzin głosowania. Teraz ustawa wraca do Sejmu, który o jej losie zdecyduje podczas rozpoczynającego się w środę posiedzenia: komisja przedstawi swoje sprawozdanie (posiedzenie gremium zaplanowano na środę rano), izba niższa zaś może odrzucić senackie weto.
Zastrzeżenia do tego pomysłu pojawiły się, jeszcze zanim Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło propozycje czterech pytań, na które mieliby odpowiedzieć Polacy. Dotyczyły zarówno samej kwestii przyjmowania migrantów, jak i finansowania obu kampanii.
Czytaj więcej
Czy w referendum padną dokładnie takie same pytania, jak te zaprezentowane przez PiS? Jakie skutki ma przedarcie karty? Czy będzie jedna urna? Jak zostać członkiem komisji wyborczej? Wyjaśniamy wątpliwości.
Podczas senackiej dyskusji o spornej noweli senator Krzysztof Kwiatkowski porównał sposób prowadzonych prac do legislacyjnego Orient Expressu. Argumentował, że ustawa nie uporządkuje na stałe chaosu związanego z różnymi godzinami prac obu komisji i wskazywał, że tegoroczna kampania referendalna mogłaby zostać wykorzystana do finansowania celów i politycznych pomysłów zbieżnych z pomysłami „dowolnej partii”.