Zasiłek macierzyński wyższy i dłużej. Dlaczego 17 maja to ważna data?

Od 26 kwietnia obowiązują zmiany w przepisach dotyczących zasiłków przyznawanych rodzicom w czasie opieki nad małym potomkiem. Najważniejsza to wydłużenie okresu wypłacania zasiłku macierzyńskiego o 9 tygodni i podniesienia wysokości zasiłku z 80 proc. do 81,5 proc. wynagrodzenia, gdy pracownica złoży wniosek o jego wypłatę w ciągu 21 dni od porodu.

Publikacja: 09.05.2023 12:18

Zasiłek macierzyński wyższy i dłużej.  Dlaczego 17 maja to ważna data?

Foto: Adobe Stock

dgk

Z prawa do zasiłku macierzyńskiego można korzystać przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego oraz ojcowskiego. Od 26 kwietnia 2023 r. zmieniły się zasady korzystania z tych urlopów, a więc także uprawnienia do zasiłków. A wszystko za sprawą unijnej dyrektywy "work life balance", której regulacje wdrożono do polskiego prawa pracy.

Zasiłek macierzyński został wydłużony o 9 tygodni tj. z 32 do 41 tygodni dla jednego dziecka i z 34 do 43 tygodni dla więcej niż jednego dziecka. A jeśli dziecko jest w rodzinie zastępczej lub ma trudności zdrowotne wpływające na obowiązek szkolny, zasiłek może być wypłacany przez 38, 62, 65 lub 67 tygodni.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?