W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił przepisy o dodatku węglowym w wysokości 3 tys. zł. Zasili on budżety domowe gospodarstw, gdzie źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne.
Już wcześniej Rzecznik praw obywatelskich występował zaś do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie pominięcia osób użytkujących tzw. pellet drzewny (sprasowane pod wysokim ciśnieniem odpady drzewne, np. trociny, wióry) w rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.
Teraz chodzi także o wyjaśnienia co do braku równoczesnego procedowania projektu w sprawie dofinansowania dla obywateli ogrzewających domy w inny sposób, np. gazem, energią elektryczną lub za pomocą pompy ciepła.
- Obywatele odczytują brak takich rozwiązań jako dyskryminowanie osób, które w poczuciu odpowiedzialności za środowisko zdecydowały się zainwestować w ekologiczne instalacje grzewcze - pisze RPO.
Czytaj więcej
We wtorek rząd przyjął ustawę o dodatku węglowym. Warunkiem jego otrzymania będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Mimo, iż czas na takie zgłoszenia minął 30 czerwca, jest sposób aby otrzymać 3 tys. zł.