Jak odnaleźć krewnego w Australii?

Publikacja: 08.09.2009 12:01

Jak odnaleźć krewnego w Australii?

Foto: www.sxc.hu

[b]Mój wujek wiele lat temu wyjechał do Australii i tam się ożenił. Przed śmiercią wysłał do nas list z informacją, iż spisał u notariusza testament, w którym zapisał poszczególnym członkom rodziny dobra materialne. Po śmierci wuja utrzymywaliśmy telefoniczny kontakt z jego żoną, ale nagle kontakt się urwał. Jest to kobieta w podeszłym wieku, dzwonimy do niej, niestety nikt nie odbiera. Nie wiadomo, czy żyje. W jaki sposób mogłabym się dowiedzieć, co się z nią dzieje, gdzie mam zwrócić się o pomoc? [/b]

Odnalezienie członka rodziny w Australii jest zadaniem trudnym, nie tylko z powodu dzielących nas odległości. [b]Australijskie prawo, które bardzo chroni prawo do prywatności, a także nie przewiduje obowiązku meldunkowego, uniemożliwia łatwe wyszukiwanie krewnych za pomocą Internetu[/b] (jak to ma miejsce np. w Stanach Zjednoczonych, o czym pisaliśmy w artykule "[link=http://www.rp.pl/artykul/320852.html]Jak sprawdzić, czy krewny w Stanach nadal żyje?[/link]").

Aktem prawnym, który reguluje kwestie prawa do prywatności w Australii, jest Privacy Act z 1988 roku. Jest to akt prawa federalnego (Commonwealth), a dodatkowe regulacje - na poziomie prawa miejscowego - wprowadzone są w każdym stanie. Przepisy te uniemożliwiają łatwe upublicznianie informacji dotyczących obywateli - o ile nie wyrazili na to zgody.

Wprawdzie informacji na temat osób bliskich można szukać w portalu [link=http://www.ancestry.com.au/]www.ancestry.com.au[/link], ale jeżeli osoba, której szukamy, nie wyraziła zgody na zamieszczenie informacji na jej temat - szukanie będzie bezowocne.

Także australijska książka telefoniczna [link=http://www.whitepages.com.au/wp/]www.whitepages.com.au[/link] może być źródłem cennych danych - o ile szukana przez nas osoba, nie zastrzegła swojego numeru ("silent number"). Po kliknięciu w powyższy link należy wybrać opcję [link=http://www.whitepages.com.au/wp/initResSearch.do?subscriberName=&location=] residental check[/link], wpisać dane osoby szukanej (surname - nazwisko, state/territory - stan, town/suburb - miasto/przedmieścia).

Warto także skontaktować się z Towarzystwem Kultury Polskiej. Australijska Polonia jest dość liczna i w każdym mieście istnieją takie organizacje.

Z prośbą o pomoc można także zwrócić się do Konsulatu Generalnego w Sydney: [mail=consul.legal@poland.org.au]consul.legal@poland.org.au[/mail]. Z informacji jakie uzyskaliśmy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wynika, że konsul może sprawdzić, czy dana osoba figuruje w rejestrach urzędu w Sydney, a jeśli tak - nawiązać z nią kontakt i upewnić się, czy dana życzy sobie, aby podawać jej dane kontaktowe.

Wniosek do konsulatu powinien zawierać szczegółowe dane o osobie poszukiwanej i poszukującej oraz wyjaśniać przyczynę prowadzonych poszukiwań.

- Z uwagi na restrykcyjne prawo poszukiwania "zaginionych" członków rodzin, prowadzone przez Konsulat w Sydney zawężają się do przeszukania bazy danych naszego urzędu (akta personalne osób, które w czasie swojego pobytu w Australii kontaktowały się z konsulatem, występowały o paszport itp.), a także do przeszukiwania internetowej bazy abonentów telefonicznych - podkreśla Dominika Mosek, konsul ds. prawnych i polonijnych w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney.

Narodowe Archiwum Australii przechowuje informacje dotyczące przybycia do Australii przed i powojennych emigrantów. Bazę danych National Archives of Australia można przeszukać tu: [link=http://naa12.naa.gov.au/scripts/ResearcherScreen.asp]http://naa12.naa.gov.au/scripts/ResearcherScreen.asp[/link]

- W trakcie swego pobytu w Australii osoba poszukiwana mogła zmienić nazwisko. Taka praktyka była i nadal jest bardzo powszechna wśród osiedlających się w Australii Polaków, co dodatkowo utrudnia poszukiwania - zaznacza Dominika Mosek.

[ramka][b]Przykładowe polskie organizacje w Australii[/b]

[b]Rada Naczelna Polskich Organizacji w Australii[/b] (Federal Council of Polish Associations in Australia) - [link=http://www.polish.org.au/]http://www.polish.org.au[/link]

[b]POLONIA[/b], Stowarzyszenie Polaków w Queensland (Polonia-Polish Association of Queensland) - [link=http://www.polonia.org.au/]http://www.polonia.org.au/[/link]

[b]Australijsko - Polskie Biuro Usług Społecznych[/b] (Australian - Polish Community Service) - [link=http://www.apcs.org.au/html/pl/main.htm]http://www.apcs.org.au[/link]

[b]Centralny Dom Polski Adelaide Australia[/b] - [link=http://www.dompolski.com.au/]www.dompolski.com.au[/link][/ramka]

[b]Mój wujek wiele lat temu wyjechał do Australii i tam się ożenił. Przed śmiercią wysłał do nas list z informacją, iż spisał u notariusza testament, w którym zapisał poszczególnym członkom rodziny dobra materialne. Po śmierci wuja utrzymywaliśmy telefoniczny kontakt z jego żoną, ale nagle kontakt się urwał. Jest to kobieta w podeszłym wieku, dzwonimy do niej, niestety nikt nie odbiera. Nie wiadomo, czy żyje. W jaki sposób mogłabym się dowiedzieć, co się z nią dzieje, gdzie mam zwrócić się o pomoc? [/b]

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce