Do 3 proc. spadł w II kwartale b.r. wskaźnik wolnych miejsc pracy w krajach Unii Europejskiej, który idzie w dół od wiosny ubiegłego roku - wynika z ogłoszonych w czwartek najnowszych danych Eurostatu. Spadający wraz ze spowolnieniem w gospodarce wskaźnik, który mierzy udział wakatów w ogólnej liczbie miejsc pracy (obsadzonych i wolnych), jest teraz o 0,1 pkt. proc. niższy niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku i o 0,2 pkt proc. niższy niż rok wcześniej.
Czytaj więcej
Polacy, którzy częściej niż przed rokiem chcą dorobić za granicą, muszą się liczyć z większą konkurencją, a niekiedy również z wyższymi wymaganiami.
Polska zaniża a Holandia podwyższa średnią wakatów w Unii
Unijną średnią zaniża kilka krajów południa Europy i naszego regionu, w tym Polska, gdzie przy jednym z najniższych poziomów bezrobocia rejestrowanego w Unii (2,7 proc.) wskaźnik wakatów spadł w II kwartale do 0,9 proc.
I też był jednym z najniższych w Unii - niższy był tylko w Bułgarii i Rumunii (0,8 proc.). Pokazuje to, że polscy pracodawcy - choć 47 proc. z nich narzeka na barierę niedostępności pracowników - są w komfortowej sytuacji na tle większość państw Unii. Tam wskaźnik wolnych miejsc pracy, których firmom nie udaje się obsadzić pomimo poszukiwania pracowników, jest kilkukrotnie wyższy.
Rekordzistką jest Holandia, gdzie na koniec II kwartału ten wskaźnik sięgał 4,7 proc. (po spadku z 5,1 proc. rok wcześniej), przy 427 tys. wolnych miejsc pracy. Kolejne miejsca w pierwszej trójce państw z największym problemem wolnych miejsc pracy zajmowały w Unii: Belgia (4,6 proc.) i Austria (4,4 proc.). W Niemczech ten wskaźnik wynosił 4,1 proc.