Ponad 4500 zł netto zarabia średnio w Polsce mężczyzna z wyższym wykształceniem. To o 50 proc. więcej niż średnie dochody mężczyzn z wykształceniem średnim i o prawie 90 proc. więcej niż tych z wykształceniem niższym (czyli podstawowym i gimnazjalnym).
Podobne różnice występują wśród kobiet, choć poziom ich zarobków jest w każdej grupie trochę niższy – tak pokazują częściowe wyniki Bilansu Kapitału Ludzkiego, czyli obszernych, kilkuletnich badań monitorujących rynek pracy prowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. – Poziom wykształcenia istotnie wpływa nie tylko na wysokość zarobków, ma też znaczenie praktycznie w każdym obszarze naszego zawodowego życia – podkreśla Szymon Czarnik z UJ, jeden ze współautorów badań.

Kto pracuje w zawodzie
I tak wyższe wykształcenie okazuje się najbardziej użyteczne rynkowo. Aż 61 proc. młodych ludzi (w wieku 18–35 lat) po studiach ocenia, że wykonuje pracę zgodną ze swoimi kompetencjami, podczas gdy w przypadku młodych z niższym i średnim wykształceniem odsetek ten jest prawie dwa razy niższy (33 proc.). Wraz z wiekiem zgodność pracy z wykształceniem rośnie w każdej grupie, ale różnice wciąż są spore. I tak wśród osób starszych (55-70 lat) aż 81 proc. tych, którzy ukończyli uczelnię pracuje zgodnie z wyuczonym zawodem, a tylko 40 proc. tych, których edukacja szybko się skończyła.
Znacznie więcej osób z wyższym wykształceniem (i to w każdej grupie wiekowej) uznaje, że wiedza i umiejętności wyniesione ze szkół są przydatne w ich pracy.