Tomasz Pietryga: Historyczny bałagan z podatkami

Premier Mateusz Morawiecki woli uprawiać propagandę sukcesu, niż zmobilizować swoich urzędników do wytłumaczenia obywatelom zawiłości reformy podatkowej.

Aktualizacja: 07.01.2022 09:58 Publikacja: 06.01.2022 19:21

Tomasz Pietryga: Historyczny bałagan z podatkami

Foto: PAP

Zaledwie cztery dni od wejścia w życie „historycznej obniżki podatków" rząd wprowadza przepisy korygujące. Wszystko dlatego, że po kilkaset złotych mniej na swoich kontach zobaczyli w styczniu nauczyciele i policjanci. Pośpieszne korekty do Polskiego Ładu były wprowadzane już w grudniu, tak aby załatać na ostatnią chwilę niedoróbki.

Wpadka z nauczycielami to jedynie wierzchołek góry lodowej. Prawdziwe schody dla podatników zaczną się od lutego, kiedy wiele osób jako przedsiębiorcy zacznie płacić podatki za 2022 rok. Dezorientacja jest ogromna, podatnicy mają problem z wyborem optymalnej formy opodatkowania, która choć trochę obniży straty po tej „historycznej obniżce podatków". Dziś kolejki do biur księgowości i doradców podatkowych przypominają te do lekarzy. Rosną też stawki za ich usługi, jak to bywa z towarami deficytowymi. Problem w tym, że nawet eksperci podatkowi mają problemy z interpretacją nowych przepisów. Tak jest np. z określeniem stawki rozliczenia ryczałtowego. Na tę formę opodatkowania decyduje się wielu drobnych przedsiębiorców, próbując uciec od sankcji podatkowych, jaką jest 9-procentowa składka zdrowotna.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?