Aktualizacja: 07.01.2022 09:58 Publikacja: 06.01.2022 19:21
Foto: PAP
Zaledwie cztery dni od wejścia w życie „historycznej obniżki podatków" rząd wprowadza przepisy korygujące. Wszystko dlatego, że po kilkaset złotych mniej na swoich kontach zobaczyli w styczniu nauczyciele i policjanci. Pośpieszne korekty do Polskiego Ładu były wprowadzane już w grudniu, tak aby załatać na ostatnią chwilę niedoróbki.
Wpadka z nauczycielami to jedynie wierzchołek góry lodowej. Prawdziwe schody dla podatników zaczną się od lutego, kiedy wiele osób jako przedsiębiorcy zacznie płacić podatki za 2022 rok. Dezorientacja jest ogromna, podatnicy mają problem z wyborem optymalnej formy opodatkowania, która choć trochę obniży straty po tej „historycznej obniżce podatków". Dziś kolejki do biur księgowości i doradców podatkowych przypominają te do lekarzy. Rosną też stawki za ich usługi, jak to bywa z towarami deficytowymi. Problem w tym, że nawet eksperci podatkowi mają problemy z interpretacją nowych przepisów. Tak jest np. z określeniem stawki rozliczenia ryczałtowego. Na tę formę opodatkowania decyduje się wielu drobnych przedsiębiorców, próbując uciec od sankcji podatkowych, jaką jest 9-procentowa składka zdrowotna.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
Politycy na poziomie Unii Europejskiej i krajowym muszą działać, promując proste i niedrogie opcje inwestycyjne.
Po długich bojach rząd podjął decyzję na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas