Prof. Marcin Jamroży: Działania wywołane COVID-19 w zakresie cen transferowych

Zmiana otoczenia ekonomicznego wywołana COVID-19 spowodowała wiele nowych wyzwań w obszarze cen transferowych.

Publikacja: 03.12.2020 11:13

Prof. Marcin Jamroży: Działania wywołane COVID-19 w zakresie cen transferowych

Foto: Adobe Stock

W celu złagodzenia skutków kryzysu wywołanego pandemią tzw. „Tarczą antykryzysową" w obszarze cen transferowych wprowadziła wydłużono termin na złożenie informacji o cenach transferowych do 30 września 2020 r. dla podatników, których rok podatkowy rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2018 r., a zakończył przed dniem 31 grudnia 2019 r. Informacja o cenach transferowych (formularz TPR-C i TPR-P) stanowi bowiem diametralnie inny obowiązek poszerzony co do zakresu i szczegółowości przekazywanych informacji w porównaniu do dotychczasowych informacji składanych na formularzach CIT-TP albo PIT-TP. Następnie w ramach Tarczy 2.0 przedłużono – dla tej grupy podatników – termin na złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych (do 30 września 2020 r.) oraz termin na przygotowanie grupowej dokumentacji cen transferowych (do 30 grudnia 2020 r.).

Przyjęte regulacje zostały skierowane do grupy podatników, którzy w związku ze skróconym rokiem podatkowym 2019, np. w wyniku likwidacji lub zdarzeń reorganizacyjnych (połączenia, przekształcenia, itp.), byli zobligowani do wypełnienia obowiązków przed 30 września 2020 r. Przypomnijmy, że począwszy od roku 2019 miała miejsce kompleksowa nowelizacja przepisów dotyczących cen transferowych skutkująca raportowaniem cen transferowych za rok 2019 na nowych zasadach.

Czytaj także:

COVID-19 wpłynie na ceny transferowe

Odsunięcie w czasie wypełnienia obowiązków w zakresie sprawozdawczości finansowej uzasadnia dalej idące przedłużenia terminów realizacji obowiązków sprawozdawczych i dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych. Skorelowanie tych terminów jest pożądane w aspekcie uwzględnienia danych z zatwierdzonych sprawozdań finansowych w dokumentacji cen transferowych lub informacji o cenach transferowych.

Aktualnie procedowany rządowy projekt Tarczy 4.0 (art. 31z) przewiduje, że termin na złożenie informacji o cenach transferowych oraz oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych (local file) przedłuża się:

1) do dnia 31 grudnia 2020 r. – w przypadku, gdy pierwotny termin upływa do dnia 30 września 2020 r.;

2) o 3 miesiące – w przypadku, gdy pierwotny termin upływa w okresie od 1 października 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.

Oznaczać to będzie, że przykładowo dla podatników, których rok podatkowy odpowiada rokowi kalendarzowemu i skończył się 31 grudnia 2019 r., termin na złożenie oświadczenia o cenach transferowych i formularza TPR upłynie z końcem grudnia 2020 r., a nie z końcem września br., tj. trzy miesiące później.

Ponadto zgodnie z założeniami projektu Tarczy 4.0 termin na dołączenie do dokumentacji lokalnej tzw. dokumentacji grupowej (master file) ma zostać przesunięty do końca trzeciego miesiąca licząc od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin do złożenia oświadczenia. Oznacza to, że w przypadku podatników, którym pierwotnie termin dołączenia master file upływał 31 grudnia 2020 r., będzie on przesunięty na koniec marca 2021 r.

Jednocześnie w konsultacjach zewnętrznych znajduje się projekt wyjaśnień do formularza TPR-C i TPR-P, mający ułatwić podatnikom złożenie po raz pierwszy informacji o cenach transferowych.

Procedowane jest również ogólne wyłączenie, nie tylko w zakresie obowiązków sprawozdawczych i dokumentacyjnych, transakcji między uczelnią medyczną a podmiotem leczniczym, o którym mowa w art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

Warto odnotować, że w państwach OECD w zakresie cen transferowych nie podejmowano dotychczas albo w ogóle żadnych działań doraźnych lub podejmowano działania ograniczające się do zawieszania albo przedłużenia terminów (m.in. Dania, Portugalia, Kanada, Indie).

Zmiana otoczenia ekonomicznego wywołana COVID-19 spowodowała wiele nowych wyzwań w obszarze cen transferowych. Wskazać warto tylko na ważność lub miarodajność wykonanych w latach poprzednich analiz porównawczych, stosowanie uproszczeń typu safe harbour oraz dokonywanie korekt cen transferowych. Dla wielu podatników trudności wynikają z dość oczywistych okoliczności braku danych porównawczych uwzględniających funkcjonowanie w otoczeniu kryzysowym.

Prof. Marcin Jamroży, Dyrektor Departamentu Cen Transferowych i Wycen

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Raport Bodnara aktem oskarżenia. Co dalej?
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Jak rząd pozbawił się legitymacji do przywracania praworządności
Opinie Prawne
Marcin Chałupka: Kłopotliwa "alienacja rodzicielska". Nie ma terminu, nie ma problemu?
Opinie Prawne
Marcin J. Menkes: Sytuacja w USA wpłynie na klimat inwestycji zagranicznych
Opinie Prawne
Michał Bieniak: Anarchia prawna zniszczy Polskę szybciej, niż zniszczyła Rzeczpospolitą szlachecką