Aktualizacja: 25.02.2025 22:01 Publikacja: 11.01.2025 10:35
Przewodniczący PKW, sędzia Sylwester Marciniak podczas wypowiedzi dla mediów przed siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie
Foto: PAP/Leszek Szymański
„Za Zygmunta Augusta Polska przeżyła tragedię. Nie doszły ze sobą do zgody, ścierały się nawet dwie strony reprezentujące prawdziwe wartości. Zdolny, tolerancyjny, obdarzony silnym charakterem król i sejm, stojący na takim samym poziomie umysłowym i moralnym, jakiego już nigdy potem nie miała Rzeczpospolita oglądać. Legła między nimi różnica doktryn” (Polska anarchia, Kraków 1988, s. 136-137).
Tak Paweł Jasienica opisywał przyczyny polskiej anarchii. Anarchii, która najpierw zaczęła się objawiać w egzekucji prawa, a w zasadzie jej braku – poczytajmy historię Diabła Łańcuckiego, poczytajmy o zajazdach.
Insynuując, że sędzia mająca osądzić sprawę Funduszu Sprawiedliwości chodzi na pasku obecnej ekipy rządzącej, Zbigniew Ziobro naraża się na proces. Jeden już z ową sędzią przegrał. Tyle że teraz przyjdzie mu płacić z własnej kieszeni.
Przygotowywana przez działającą przy ministrze sprawiedliwości komisję kodyfikacyjną reforma prokuratury może być, analogicznie jak w przypadku reformy sądownictwa, „starterem” układanym pod nową sytuację polityczną po wyborach prezydenckich.
Do zawierania transakcji obejmujących kryptoaktywa niezbędny jest dostęp do klucza prywatnego. Jeśli ten ostatni pozostanie w rękach oskarżonego, to zastaw na bitcoinie mógłby być nieegzekwowalny. A to w praktyce wypaczyłoby sens tego rodzaju poręczenia majątkowego.
Wydawanie orzeczeń to nie rozwiązywanie abstrakcyjnych kazusów, ale i dawanie odpowiedzi na fundamentalne pytanie o to, co jest zakazane, a co dozwolone. A po orzeczeniu SN w sprawie wypadku na Sokratesa można odnieść wrażenie, że pieszy wchodząc na pasy musi się liczyć ze wszystkim.
W toku postępowania karnego ofiary mogą często czuć się sprowadzone jedynie do roli świadków, a ich emocje i sytuacja są lekceważone. Uważam to za niedopuszczalne i wymagające zmian.
Jak wdrożyć program PPK, by stał się realnym benefitem dla pracowników i jednocześnie wspierał rozwój samorządu?
Po miesiącach oczekiwań rząd przyspiesza prace nad liberalizacją ustawy wiatrakowej. Pojawił się wreszcie nowy projekt nowelizacji, który będzie przedmiotem obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów 27 lutego. Po pozytywnym rozpatrzeniu projektu trafi następnie na Radę Ministrów.
Departamenty Stanu, Obrony czy Sprawiedliwości odrzucają weryfikację personelu federalnego zarządzoną przez najbliższego sojusznika Donalda Trumpa.
Projekt ustawy o ochronie przed szkodliwymi treściami w internecie zobowiąże dostawców usług świadczonych drogą elektroniczną do analizy, czy na ich stronach znajdują się takie materiały – a jeśli tak, wprowadzenia skutecznej weryfikacji wieku na stronach dla dorosłych.
Różnica w poziomie poparcia między Koalicją Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością wynosi mniej niż jeden punkt procentowy - wynika z najnowszego sondażu partyjnego pracowni Opinia24, o którym informuje TVN24. Największy wzrost poparcia odnotowała Konfederacja, która umocniła się na trzecim miejscu.
W internecie pojawiło się nagranie, na którym Maciej Kopiec, senator z partii Nowa Lewica, w wulgarny sposób odnosi się do - prawdopodobnie - polityków innych ugrupowań; nie wiadomo, czy był trzeźwy. Rzecznik Lewicy oświadczył, że w sprawie odbyła się „rozmowa dyscyplinująca”.
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer oświadczył, że od 2027 roku wydatki jego kraju na obronność wzrosną o 13,4 mld funtów rocznie, co będzie oznaczać osiągnięcie wydatków na obronność na poziomie 2,5 proc. PKB.
Konferencja Episkopatu Polski zwróciła się do premiera Donalda Tuska z pytaniami w sprawie lekcji religii w szkołach. W liście biskupi pytają m.in. o nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas