Fortuna bliźniaków

Założyciele Pamapolu od najmłodszych lat mieli smykałkę do biznesu. Sukces odnieśli, wykorzystując rodzącą się w Polsce modę na dania gotowe

Publikacja: 02.08.2008 03:09

Fortuna bliźniaków

Foto: Archiwum

Braci Szataniaków trudno ze sobą pomylić. I to nie tylko dlatego, że różnią się od siebie fizycznie. Paweł, otwarty i kontaktowy, jest prezesem i reprezentuje na zewnątrz stworzony przez bliźniaków Pamapol. Zamknięty w sobie i unikający kontaktów z mediami Mariusz formalnie jest wiceprezesem. Tak naprawdę jednak wszystkie decyzje podejmują wspólnie. Mają także niemal równe pakiety akcji Pamapolu. Dają im one w sumie nieco ponad 70 proc. udziałów w spółce.

Pierwsze pieniądze zaczęli zarabiać już jako nastolatki, na początku lat 90. Do kieszonkowego dorabiali sobie, sprowadzając samochody z Zachodu, a później zajmując się także transportem międzynarodowym. W 1995 r. za namową mamy kupili masarnię w Ruścu k. Bełchatowa, z którym to miastem związani są do dziś. Już wtedy wiedzieli, że chcą wytwarzać dania gotowe. Produkcja pełną parą ruszyła rok późnej. Swoją firmę nazywają Pamapol, łącząc pierwsze sylaby swoich imion oraz słowa „Polska“.

Pamapol zaczynał od 10 tys. słoików dań miesięcznie. Dziś produkuje ich kilka milionów, co daje firmie pierwsze miejsce na polskim rynku pod względem wielkości sprzedaży.

Bardzo szybko bracia zdecydowali, że nie chcą koncentrować się wyłącznie na pulpetach, fasolce po bretońsku i bigosie. W 2005 r. przejęli za ok. 20 mln zł Warmińskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Kwidzynie. Wiedzieli już wówczas, że wejdą na giełdę, aby zdobyć pieniądze na rozwój, także poprzez kolejne przejęcia. Wszystko po to, aby stworzyć liczącą się nie tylko w Polsce grupę spożywczą, której przychody w ciągu kilku lat sięgną pół miliarda złotych.

Na warszawskim parkiecie zadebiutowali w połowie 2006 r. Od tamtej pory kupili m.in. spółkę MitMar z branży mięsnej oraz palarnię kawy Galaxia. Liczyli również na to, że uda im się przejąć giełdową spółkę Wilbo, producenta dań rybnych. Do transakcji jednak nie doszło. Rok 2008 spółka planuje zakończyć przychodami na poziomie 330 mln zł. Dalsze plany spółki braci Szataniaków komplikuje sytuacja na warszawskiej giełdzie. Nadal nie wiadomo, kiedy uda im się przeprowadzić emisję, z której chcieli pozyskać pieniądze na dalszy rozwój.

Bliźniacy rzadko się rozstają. Obaj ukończyli Wydział Zarządzania na Politechnice Częstochowskiej. Paweł wybrał kierunek zarządzanie jakością, Mariusz – zarządzanie i marketing.

Osoby, które znają Szataniaków, mówią, że bracia różnią się poglądami. Jednak konflikty rozwiązują między sobą i wypracowują wspólne stanowisko, dzięki czemu dobrze układają się ich relacje z pracownikami.

Paweł i Mariusz chcieliby, aby za kilkanaście lat stery w Pamapolu przejęły ich dzieci. Zapewniają jednak, że nie będą ich do niczego zmuszać.

Opinie Ekonomiczne
Leszek Pacholski: Interesy ludzi nauki nie uwzględniają potrzeb polskiej gospodarki
Opinie Ekonomiczne
Damian Guzman: Czy polskie firmy będą przenosić się do Rumunii?
Opinie Ekonomiczne
Marek Góra: Nieuchronność dłuższej aktywności zawodowej
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Fałszywy ton nacjonalizmu
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Apel do kandydatów na urząd prezydenta