Biznes z lokalnym partnerem

Trzebapamiętać, że w brazylijskim biznesie dużą rolę odgrywają relacje osobiste -mówi Wojciech Baczyński, dyrektor generalny Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej.

Publikacja: 26.03.2017 19:21

Biznes z lokalnym partnerem

Foto: materiały prasowe

Rz: Warto inwestować w Portugalii?

Wojciech Baczyński: To bardzo ciekawy rynek. Z jednej strony daje możliwości zaistnienia na Półwyspie Iberyjskim, w Hiszpanii, a z drugiej – na pozostałych rynkach portugalskojęzycznych: w Brazylii, Angoli, Mozambiku i na Wyspach Zielonego Przylądka. Po statystykach widać, że polscy przedsiębiorcy powoli odkrywają Portugalię. W ostatnich latach doszło do podwojenia polskich inwestycji w tym kraju.

Które sektory gospodarki portugalskiej dają największe możliwości inwestycyjne polskim firmom?

Na pewno branża IT, automotive, sektor portowy, chemiczny oraz branża turystyczna i real estate.

Czy trudno prowadzić działalność gospodarczą w Portugalii?

To kraj należący do Unii Europejskiej, więc standardy są zbliżone do Polski. Współpracę może ułatwić fakt, że wiele portugalskich firm prowadzi już biznes w naszym kraju i można próbować nawiązać współpracę na miejscu.

Panuje opinia, że dość trudny – szczególnie dla małych i średnich firm – jest rynek brazylijski.

Istnieje tam duży stopień protekcjonizmu, sporo barier taryfowych i pozataryfowych oraz konieczność certyfikacji w wielu branżach. Także założenie działalności gospodarczej nie jest procesem szybkim. Trzeba też pamiętać, że w brazylijskim biznesie dużą rolę odgrywają relacje osobiste. Ale w zamian mamy olbrzymi rynek zbytu zamieszkiwany przez blisko 210 mln ludzi! Brazylia jest mocno zróżnicowana regionalnie więc tylko największe firmy mogą objąć ten rynek w całości. Każdy przedsiębiorca powinien zastanowić się, w którym regionie może odnieść największy sukces ze swoim produktem. Zawsze radzimy, by działać wraz z lokalnym partnerem, który rozumie i dostosowuje się do lokalnych meandrów prawnych.

Jak Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza wspiera polskie firmy na rynkach w Brazylii?

Organizujemy misje gospodarcze, podczas których umawiamy indywidualne spotkania przedsiębiorców z Polski z potencjalnymi partnerami z Brazylii. Kolejna tura odbędzie się już 3–6 kwietnia. Podobne misje organizujemy dla firm, które chcą zaistnieć w Portugalii.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację