Zainteresowanie internetem rzeczy oznacza nie tylko transakcje przejęcia dokonywane przez dostawców technologii i rozwiązań telekomunikacyjnych, ale także rosnącą skalę rzeczywistych zastosowań w handlu i przemyśle. Badania prowadzone przez Bain pokazały, że w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych 7 proc. firm już wdrożyło w jakimś stopniu IoT. Ale to początek: spośród badanych 25 proc. europejskich i 16 proc. amerykańskich menedżerów przewiduje, że do 2020 r. w praktyce wdroży IoT w wielu różnych zastosowaniach.
W obliczu tych zapowiedzi i rosnącej masowości IoT w naturalny sposób rodzą się pytania o bezpieczeństwo danych przechowywanych i przesyłanych przez podłączone do sieci urządzenia.
W dość powszechnym odczuciu firmy europejskie mają większe i dłuższe doświadczenie, jeśli chodzi o zapewnianie zgodności z przepisami regulującymi kwestie bezpieczeństwa i prywatności. Dlatego mogą być lepiej przygotowane do wypracowywania rozwiązań spełniających najostrzejsze światowe standardy w zakresie gromadzenia i bezpieczeństwa danych. I może to być wręcz ich pewna przewaga konkurencyjna.
Starania o ochronę prywatności kraje Unii Europejskiej prowadzą od dziesięcioleci. Skala ucyfrowienia życia i ujawnione w ostatnich latach przypadki naruszania prywatności doprowadziły do intensyfikacji tych starań. Obecnie, kiedy gwałtownie rośnie liczba i różnorodność urządzeń podłączonych do sieci, kompleksowe wysiłki UE w obszarze zarządzania prywatnością i bezpieczeństwem danych przenoszą się – co nie dziwi – do IoT.
W 2016 r. komisarze Unii Europejskiej ds. polityki cyfrowej Günther Oettinger i Andrus Ansip ogłosili, że Komisja będzie dążyć do opracowania regulacji zapewniających takie same zabezpieczenia dla urządzeń podłączonych do sieci, jakie obowiązują względem komputerów i urządzeń przenośnych. Dostawcy rozwiązań IoT mogą jeszcze nie znać dokładnego kształtu tych regulacji, ale już teraz muszą i na pewno biorą je pod uwagę. W przeciwnym razie grozi im starcie z regulatorami ds. ochrony i bezpieczeństwa danych, starcie, które może być bardzo kosztowne.