Faktura na kombinezon i przyłbicę potrzebna przy rozliczeniu ze szpitalem

Jeżeli lecznica nie zapewnia medykowi środków ochronnych, może kupić je sam i przedstawić fakturę pracodawcy.

Publikacja: 10.12.2020 17:38

Faktura na kombinezon i przyłbicę potrzebna przy rozliczeniu ze szpitalem

Foto: Adobe Stock

Mimo surowych wymogów bezpieczeństwa w szpitalach i na oddziałach covidowych medycy kierowani do zwalczania epidemii coraz częściej muszą sami organizować sobie środki ochrony indywidualnej.

– Lekarze skarżą się, że na oddziałach brakuje nie tylko kombinezonów i przyłbic, ale i masek czy rękawiczek ochronnych – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Dodaje, że medykom przeszkadza nie tylko brak środków ochrony indywidualnej, ale także niewłaściwe lub niedostateczne zabezpieczenie oddziałów covidowych czy nieprawidłowe oddzielenie oddziałów zakaźnych.

Co w takiej sytuacji może zrobić pracownik? Prawnicy Zespołu Kryzysowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) podkreślają, że to pracodawca zobowiązany jest dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, jeśli odzież pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, i ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Środki ochrony osobistej mogą być potraktowane jako odzież robocza niezbędna z powodu wymagań sanitarnych.

Ponieważ zgodnie z art. 207 ust. 21 kodeksu pracy koszty działań podejmowanych przez pracodawcę zapewniających bezpieczeństwo i higienę pracy w żaden sposób nie mogą obciążać pracowników, medycy, którzy kupili je z własnych środków, mogą przedstawić pracodawcy imienną fakturę.

Inna jest sytuacja lekarzy kontraktowych. Jak tłumaczą prawnicy, sposób zapewnienia środków ochrony osobistej i pokrycie kosztów z tym związanych powinny wynikać bezpośrednio z samego kontraktu.

– Gdy nie ma takich zapisów, lekarz kontraktowy powinien wystąpić do zleceniodawcy, czyli szpitala lub przychodni, o wprowadzenie ich do kontraktu, aby kwestia ta była wyraźnie określona – wyjaśniają. Szablon artykułu: Czołówka

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego