Czym jest obturacyjny bezdech senny (OBS)? Czy jest chorobą fizjologiczną, z którą się rodzimy, czy chorobą nabytą?
W większości przypadków obturacyjny bezdech senny jest chorobą nabytą, związaną z otyłością. Udowodniono również, że może być uwarunkowana genetycznie. Jest to choroba, która dotyka głównie otyłych mężczyzn w średnim wieku. OBS sprzyjają również pewne warunki anatomiczne górnych dróg oddechowych, takie jak np. przerost podniebienia miękkiego, powiększone migdały, duży język lub szeroka i krótka szyja.
W jakich okolicznościach odkrywamy, że jesteśmy chorzy na OBS?
Zazwyczaj sam pacjent nie zdaje sobie sprawy, że jego sen jest zaburzony. Często dowiaduje się o tym od osób, z którymi śpi w jednym pomieszczeniu, najczęściej od partnerów czy małżonków. Uskarżają się oni na głośnie chrapanie i jako pierwsze zauważają niepokojące przerwy w oddychaniu podczas snu – w momencie bezdechu taka osoba sprawia wrażenie, jakby zupełnie nie oddychała. Natomiast sam pacjent zazwyczaj zgłasza się do lekarza z powodu zmęczenia, senności dziennej lub zaburzeń koncentracji. Są to tzw. objawy dzienne OBS, które wynikają z niespokojnego, przerywanego snu. To wszystko prowadzi do tego, że sen jest po prostu nieregeneracyjny.
Zazwyczaj sam pacjent nie zdaje sobie sprawy, że jego sen jest zaburzony
Na co powinna zwrócić uwagę osoba, która spędza z nami noc i nagle słyszy gwałtowną przerwę w chrapaniu.
Jeżeli chrapanie i bezdechy zdarzają się każdej nocy, taka osoba powinna udać się do lekarza. Niektóre zaburzenia oddychania w czasie snu występują tylko w pozycji na plecach, więc zmiana pozycji – na bok lub na brzuch – może spowodować ustąpienie bezdechów.
Jakie inne objawy, oprócz braku oddechu, mogą wskazywać na bezdech i konieczność zgłoszenia tego lekarzowi?
Poza bezdechami i chrapaniem do częstych objawów OBS należą: senność, zmęczenie, zaburzenia koordynacji i koncentracji, poranne bóle głowy, częste wybudzenia ze snu spowodowane potrzebą oddania moczu (2–4x/noc) oraz źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze.