Pacjent ma prawo złożyć skargę do NFZ. Gdzie i jak ją zgłosić?

Działanie lekarzy i placówek działających w ramach NFZ nie zawsze może być właściwe. Jeśli pacjent poczuje się źle traktowany, ma prawo do złożenia skargi – do NFZ lub bezpośrednio do izby lekarskiej.

Publikacja: 04.04.2025 06:37

Pacjent ma prawo złożyć skargę do NFZ

Pacjent ma prawo złożyć skargę do NFZ

Foto: Adobe Stock

Złe potraktowanie przez lekarza, niewykonanie badań czy konieczność płatności za teoretycznie bezpłatne świadczenia to jedne z wielu powodów, które mogą doprowadzić do konieczności złożenia skargi. Pacjent ma do tego prawo i jeśli jego zdaniem działania lekarza lub placówki NFZ budzą wątpliwość, może to zgłosić.

Złe potraktowanie przez lekarza. Gdzie to zgłosić?

Jak wskazuje na swojej stronie Rzecznik Praw Pacjenta, pierwszym krokiem w przypadku złego potraktowania przez lekarza jest zgłoszenie swoich zastrzeżeń do kierownika placówki, w której zdarzenie miało miejsce. Jego dane i sposób, w jaki ma przebiegać składnie skargi, powinny być udostępnione w widocznym miejscu w siedzibie placówki.

Kierownik w takiej sytuacji może wszcząć postępowanie dyscyplinarne lub zastosować sankcje służbowe wobec swojego pracownika.

Czytaj więcej

Ostatni dzwonek na skorzystanie z bezpłatnych badań. Skierowania ważne do 31 maja

Następnym krokiem jest zgłoszenie się do rzecznika odpowiedzialności zawodowej przy okręgowej izbie lekarskiej – na przykład jeżeli pacjent nie czuje, że kierownik placówki zadziałał odpowiednio. Organy izb lekarskich przeprowadzają postępowanie, podczas którego mają ustalić, czy lekarz rzeczywiście popełnił przewinienie. Co istotne, nie jest konieczne wcześniejsze zgłoszenie skargi do kierownika placówki, można skierować ją od razu bezpośrednio do rzecznika.

W przypadku, gdy pacjent został źle potraktowany przez pielęgniarkę, może zgłosić się wówczas do rzecznika odpowiedzialności zawodowej przy okręgowej izbie pielęgniarek i położnych.

Skargi do NFZ. Kiedy je zgłosić?

W przypadku placówek, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, można złożyć skargę bezpośrednio do NFZ. Fundusz zaznacza na swojej stronie, że można ją złożyć, jeśli odmówiono pacjentowi zapisu do lekarza mimo dostępnych terminów, pacjent musiał zapłacić za świadczenie refundowane przez NFZ, nie mógł się zarejestrować (na przykład zapisy odbywają się wyłącznie osobiście w określonym terminie) lub nie wykonano mu zleconych badań. Ponadto wniosek można złożyć również wówczas, gdy lekarz nie przyjmuje pacjentów w godzinach, w których powinien to robić.

NFZ przyjmuje również wnioski, które dotyczą informacji na temat tego, co Fundusz mógłby poprawić, aby działać sprawniej. Pacjenci mogą wnioskować na przykład o efektywniejszą realizację działań czy poprawę organizacji NFZ.

Czytaj więcej

Farmaceuta poprawi receptę na bezpłatne leki. Nie będzie trzeba wracać do lekarza

Jak zgłosić skargę do NFZ?

Jak możemy przeczytać na stronie NFZ, skarga musi zawierać imię, nazwisko i adres do korespondencji pacjenta, dane placówki lub pracownika medycznego, którego dotyczy zgłoszenie, oraz szczegółowy opis sytuacji (co się stało, kiedy miało to miejsce, jakie były okoliczności zdarzenia). Możliwe jest także złożenie skargi w imieniu innej osoby, jednak wówczas konieczne jest dołączenie pisemnego upoważnienia.

Skargę można złożyć osobiście w oddziale wojewódzkim Funduszu lub jego delegaturze, e-mailem, listownie na adres właściwego oddziału Funduszu, przez ePUAP lub e-Doręczenia, a także faksem na numer NFZ. Co istotne, w przypadku maila anonimowe zgłoszenia oraz zgłoszenia bez podpisu elektronicznego nie będą rozpatrywane. Konieczne jest podanie swojego imienia, nazwiska i adresu korespondencyjnego. Najszybszą drogą jest złożenie skargi przez ePUAP lub e-Doręczenia.

Ile czeka się na odpowiedź NFZ na skargę?

Narodowy Fundusz Zdrowia ma 30 dni na to, by udzielić odpowiedzi na skargę pacjenta. W przypadku, gdy konieczne jest przeprowadzenie innych, dodatkowych działań, wówczas Fundusz informuje o nowym terminie rozpatrzenia sprawy.

Złe potraktowanie przez lekarza, niewykonanie badań czy konieczność płatności za teoretycznie bezpłatne świadczenia to jedne z wielu powodów, które mogą doprowadzić do konieczności złożenia skargi. Pacjent ma do tego prawo i jeśli jego zdaniem działania lekarza lub placówki NFZ budzą wątpliwość, może to zgłosić.

Złe potraktowanie przez lekarza. Gdzie to zgłosić?

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Ochrona zdrowia
Konkurs na onkologię z Funduszu Medycznego. Dodatkowe 300 mln na inwestycje
Ochrona zdrowia
Gen. Grzegorz Gielerak: szpitale polowe staną się jednym z celów Rosjan
Ochrona zdrowia
Szkoły przyszpitalne w Polsce w cieniu dwóch systemów
Ochrona zdrowia
Fundusz Medyczny. Konkurs na onkologię w trybie przyspieszonym?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Ochrona zdrowia
Farmaceutki na pierwszej linii opieki zdrowotnej