Aktualizacja: 20.11.2024 07:17 Publikacja: 03.03.2022 21:27
Drożejące materiały budowlane przekładają się na wzrost kosztów budowy różnych typów budynków
Foto: shutterstock
Scenariusze dla rynku nieruchomości kreśli Cenatorium. Raport z prognozami (powstawał przed wybuchem wojny w Ukrainie) „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej” publikują pierwsze.
– Uważamy, że ten rok nie tylko nie przyniesie spadków cen, ale w grudniu pojawią się kolejne wzrosty na poziomie 5–10 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego – przewiduje Mariusz Kurzac, dyrektor zarządzający Cenatorium. Wzrosty nie będą podyktowane presją popytu, ale raczej wzrostem cen materiałów budowlanych.
5,9 mld euro wyniosły w ubiegłym roku transakcje na polskim rynku komercyjnym. To 4,5-proc. wzrost, licząc rok do roku – podaje EY w najnowszym raporcie. Eksperci tej firmy prognozują dalsze zwiększanie aktywności inwestorów.
Rośnie popyt na najem mieszkań. Stawki idą w górę nawet o kilkanaście procent. Taniej już raczej nie będzie.
Klienci kupują pakiety wykończenia mieszkań nawet na osiedlach z odległym terminem oddania. Liczy się gwarancja ceny.
Warszawski Ilmet, krakowska Plaza. Budynki znikną z powierzchni ziemi. Ustąpią miejsca nowocześniejszym obiektom.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W 2021 r. padł absolutny rekord liczby mieszkań w rozpoczynanych inwestycjach i pozwoleniach na budowę. Za boomem stoją lokalne przedsiębiorstwa, działające poza największymi aglomeracjami.
Wierzytelność na kwotę 180 tys. zł ma być powodem do ogłoszenia upadłości Mennica Legacy Tower, rentownego wieżowca wartego miliony złotych. Jeśli tak się stanie, szanse na odzyskanie pieniędzy przez obligatariuszy będą praktycznie żadne.
Nie kończą się niejasności wokół planów Ministerstwa Sportu i Turystyki wprowadzenia opłaty turystycznej. Minister Sławomir Nitras raz rozwija wizję, jak opłata ma działać, innym razem odcina się od niej.
Słabnący rynek nie oznacza, że mamy nie sprzedawać jak najwięcej mieszkań. Gdybyśmy mogli, zwiększylibyśmy ofertę jeszcze mocniej – powiedział prezes.
Przed XV-wieczną kamienicą w Lublinie do niedawna często stał Rolls-Royce. Dziś Janusz Palikot nie ma już ani luksusowego auta, ani kamienicy, którą właśnie przejęła spółka Specinvest. Palikot był jej winny 39,25 mln zł. Dla tego wierzyciela komornik licytuje też akcje Manufaktury.
Firma chce przejąć portfel ponad 5 tys. mieszkań w trzech niemieckich miastach. Planuje podnieść ich wartość, część może sprzedać.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
U zbiegu ul. Księcia Janusza i Newelskiej na warszawskiej Woli Kompania Domowa wybuduje 28 mieszkań i dziewięć lokali usługowych.
Inwestycje mieszkaniowe samorządów i towarzystw budownictwa społecznego to w Polsce zupełny margines. Potwierdzeniem są dane GUS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas