Jak Rosja rozlicza się z Chinami bez systemu SWIFT? Ma nowe rozwiązanie

Objęte sankcjami rosyjskie banki stworzyły tajny system dla transakcji z Chinami. Umożliwia on rozliczenia poza niedostępnym teraz dla Rosji systemem SWIFT. Zbliżeniu Rosji i Chin sprzyja wojna handlowa wywołana przez Donalda Trumpa.

Publikacja: 23.04.2025 17:37

Jak Rosja rozlicza się z Chinami bez systemu SWIFT? Ma nowe rozwiązanie

Foto: Bloomberg

Kontrahenci rosyjscy aktywnie korzystają z systemów rozliczeń netto (tzw. netting) przy rozliczaniu płatności eksportowych i importowych w handlu z Chinami. To znacznie obniżyło koszty działalności rosyjskiej i przyspieszyło przepływ środków, poinformowały agencję Reuters cztery źródła zaangażowane w proces płatności.

Transakcje Rosji z Chinami bez SWIFT. Rozliczenia netto się opłacają

O ile w 2024 r. prowizje agentów płatniczych wynosiły 12 proc. kwoty faktury, to obecnie spadły one średnio do 2-3 proc. Stało się to możliwe po tym, jak największe rosyjskie banki i eksporterzy utworzyli zamknięte systemy płatności kompensacyjnych, aby uprościć logistykę finansową z Chinami. Ta logistyka znacznie w czasie rosyjskiej wojny podupadła. W 2022 r. z powodu masowego odłączania rosyjskich banków od systemu SWIFT oraz w 2024 r., gdy największe chińskie banki, pod groźbą sankcji wtórnych USA, praktycznie zaprzestały bezpośrednich rozliczeń z Rosją.

Czytaj więcej

Rosną wydatki Kremla na dziecięcą armię Putina

„Wszyscy stanęli przed koniecznością uruchomienia przepływów finansowych poprzez przyjazne jurysdykcje, aby chronić te płatności przed blokowaniem. (…) Ludzie nauczyli się już sobie z tym radzić i opracowywane są różne rozwiązania płatnicze” – powiedział agencji informator z rynku finansowego.

On i inne źródła podają, że najkorzystniejsze jest rozliczanie się tzw. nettingiem, czyli poprzez kompensowanie sald. A to oznacza przekształcenie w jedną należność netto lub jedno zobowiązanie netto należności i zobowiązań stron. Jest to obecnie najtańszy sposób rozliczania się Rosjan z Chinami.

Bank Rosji popiera netting

Przemawiając w kwietniu przed parlamentem, szefowa banku centralnego Elwira Nabiullina stwierdziła, że ​​sankcje Zachodu utrudniły rosyjskim firmom dokonywanie płatności transgranicznych, jednak pojawiły się alternatywne kanały płatności.

Najskuteczniejszym narzędziem jest netting towarowy. Usługa ta powstała wokół dużych rosyjskich banków i dzięki ich udziałowi, taki system nie odnotował jeszcze znaczących niewypłacalności. Duże firmy są zainteresowane pozyskaniem banku jako gwaranta rozliczeń. Dla nich banki oferują instrumenty zabezpieczające przed ryzykiem niewypłacalności płatnika, stwierdziła Nabiullina.

Opisując system rozliczeń z Chinami za pośrednictwem agentów płatniczych, bankowcy twierdzą, że płatności trafiają bezpośrednio do dowolnego chińskiego banku bez opóźnień. Ale są dwa warunki: towary nie są objęte sankcjami, a dostawca jest zarejestrowany w jednej z 11 prowincji Chin: Anhui, Heilongjiang, Shandong, Zhejiang, Guangdong, Xinjiang, Jilin, Shaanxi, Syczuan, Fujian i Hebei.

Program obejmujący 11 prowincji, znany również jako „China Track”, jest przeznaczony przede wszystkim dla dużych korporacji, a jego wadą jest konieczność skoordynowania każdej płatności. Ponadto, według źródła, chiński dostawca nie zawsze zgadza się na taki schemat, ponieważ często nie jest w stanie dokonać zwrotu podatku VAT od eksportu.

Ambasador Chin w Rosji: Przezwyciężymy amerykańskie sankcje

„Program pozwala nam pracować bezpośrednio z 11 chińskimi prowincjami. Są to główne prowincje wyspecjalizowane w produkcji towarów eksportowanych do Rosji. Koszt jest obliczany na podstawie kursu banku centralnego; nie ma z góry żadnego spreadu ” – opisuje zalety usługi inny bankowiec.

Koszt usług agencji płatniczej wynosi od 1 proc. kwoty faktury dla transakcji importowych i od 0,5 proc. dla transakcji eksportowych. Banki twierdzą, że w ramach tego programu pomagają w zwrotach podatku VAT, doradzając chińskim kontrahentom.

„Pieniądze są dostarczane w ciągu dwóch dni. W tej chwili, w tygodniu odbywa się jedna sesja rozliczeniowa – w czwartki” – powiedział ten sam bankowiec. Od końca kwietnia planowane jest uruchomienie dwóch sesji clearingowych – we wtorek i czwartek.

„Potrzebujemy nowego kanału zamiast SWIFT między naszymi bankami. Ta kwestia jest obecnie omawiana” – potwierdził Zhang Hanhui, ambasador Chin w Rosji.

Globalna wojna handlowa rozpętana przez Donalda Trumpa dała rosyjskim przedsiębiorstwom podstawy, by sądzić, że Chiny przyjmą teraz łagodniejsze podejście do gróźb ze strony USA.

„Istnieje duże prawdopodobieństwo, że chiński eksport aktywnie wkroczy na rynek rosyjski. Możliwe, że Chińczycy przestaną obawiać się sankcji wtórnych” – powiedział Aleksandr Szochun szef największej rosyjskiej organizacji biznesowej Rosji.

„Stosunki rosyjsko-chińskie zmieniają się tylko na lepsze, od zwycięstwa do zwycięstwa... Wcześniej czy później przezwyciężymy amerykańskie sankcje” – dodał chiński ambasador.

Kontrahenci rosyjscy aktywnie korzystają z systemów rozliczeń netto (tzw. netting) przy rozliczaniu płatności eksportowych i importowych w handlu z Chinami. To znacznie obniżyło koszty działalności rosyjskiej i przyspieszyło przepływ środków, poinformowały agencję Reuters cztery źródła zaangażowane w proces płatności.

Transakcje Rosji z Chinami bez SWIFT. Rozliczenia netto się opłacają

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Finanse
W ciągu kilku dni z PPK ubył prawie miliard złotych. Skąd te zawirowania?
Finanse
Cła Donalda Trumpa biją w aktywa PPK, ale nerwowe reakcje są niewskazane
Finanse
Czego od audytora potrzebuje średnia firma i jej inwestorzy? Audyt szyty na miarę
Finanse
Ludzie nadal są najważniejszym ogniwem w audycie