Aktualizacja: 24.09.2021 12:03 Publikacja: 09.09.2021 20:55
Brak sformalizowanej procedury uzyskiwania zgody na wyłączenie z księgi wieczystej części nieruchomości rodzi olbrzymią niepewność w prowadzeniu inwestycji na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste – twierdzi branża deweloperska
Foto: materiały prasowe
Brak jasnych przepisów i niejednolita praktyka organów to często recepta na problemy inwestycyjne. Nie inaczej jest w przypadku obrotu nieruchomościami znajdującymi się na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste o przeznaczeniu komercyjnym. Od 2015 roku duża część deweloperów mierzyć musi się z nigdzie nieuregulowaną procedurą uzyskiwania zgód właścicielskich na podział albo łączenie wieczystoksięgowe nieruchomości, których są użytkownikami. Co nie tylko istotnie utrudnia sprzedaż skomercjalizowanych budynków funduszom inwestycyjnym, ale i planowanie nowych obiektów, w tym tych wielofunkcyjnych.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Deweloper powiększa swoje polskie portfolio o park logistyczny w Gdańsku. Obiekt ma niemal 43 tys. mkw. powierzchni.
Pieniądze z emisji obligacji są niezbędne do realizacji strategii budowania 400 tys. mkw. magazynów rocznie. Część nieruchomości chcemy zostawić we własnym portfelu, by czerpać przychody z najmu – mówi Tomasz Mika, członek zarządu 7R.
The Shire – Beyond Coworking, operator elastycznych biur, zajął 3,2 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Wilanów Office Park.
Deweloper CTP wybuduje pod Poznaniem park biznesowy o powierzchni ponad 50 tys. mkw.
Deweloper uzyskał 9,1 mln euro finansowania na budowę parku logistycznego w Głuchowie pod Poznaniem.
Firma Promatic podpisała długoterminową umowę najmu powierzchni w biurowcu Wola Center w Warszawie.
Po emisji pierwszej transzy zielonych obligacji deweloper magazynowy zadebiutuje na Catalyst.
Deweloperzy biurowi są ostrożni. Nie budują wielu obiektów, co może skutkować tzw. luką podażową. W cenie są nowoczesne, ekologiczne powierzchnie. Firmy będą konkurować o najlepsze biura, co podbije koszty ich wynajmu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas