Prezes Dekpol Deweloper: budujemy apartamenty z wartością dodaną

Model „kup i korzystaj” to dziś za mało. Inwestorzy szukają mieszkań, które pozwolą im też spędzić jakościowo czas. Mamy ofertę nad morzem i w Warszawie, szykujemy w górach – mówi Piotr Tarkowski, prezes spółki Dekpol Deweloper.

Aktualizacja: 28.03.2025 04:07 Publikacja: 28.03.2025 04:05

Piotr Tarkowski, prezes Dekpol Deweloper

Piotr Tarkowski, prezes Dekpol Deweloper

Foto: Mat. prasowe

Na koniec grudnia Dekpol Deweloper miał w ofercie 914 lokali, plan na ten rok zakłada sprzedaż 510. W ubiegłym roku znaleźliście nabywców na 466 jednostek – mniej niż przewidywał pierwotny plan. Z jednej strony 2024 r. po zakończeniu programu „Bezpieczny kredyt” okazał się dla deweloperów rokiem bardzo wymagającym, z drugiej – to rynek mieszkań popularnych cierpiał bardziej niż tych z wyższej półki…

Jesteśmy w takiej samej sytuacji jak praktycznie cały rynek, jeśli chodzi o relację oferty do sprzedaży. To w dużej mierze efekt licznych zmian w 2024 roku. Z końcem 2023 r. przestano przyjmować wnioski o dopłaty w programie „Bezpieczny kredyt”. Nowy rząd zapowiedział jednak kolejną odsłonę programu – podawano nawet terminy. I konsumenci, i deweloperzy żyli w przeświadczeniu, że rząd spełni swoje deklaracje. Potencjalni beneficjenci wstrzymali się z zakupami, deweloperzy zwiększali ofertę. Pierwszy raz od dawna oferta zaczęła znacząco wyprzedzać popyt – niezrealizowany popyt. Okazało się jednak, że termin wprowadzenia nowego programu był przekładany, potem pojawiły się wątpliwości, czy w ogóle zostanie wprowadzony. W lutym br. usłyszeliśmy, że jest zaplanowany, ale z pominięciem rynku pierwotnego. Popyt jest cały czas niezrealizowany, a jesteśmy w środowisku wysokich stóp procentowych, co przekłada się na znaczące koszty kredytu i niższą zdolność kredytową gospodarstw domowych.

Ponieważ oferta mocno urosła, a sprzedaż była ograniczona, pojawiły się oczekiwania spadków cen mieszkań. W takiej sytuacji część klientów inwestycyjnych również zaczęła się wstrzymywać z planowanymi zakupami, czekając na ewentualną korektę.

Czytaj więcej

Dekpol Deweloper z nowym prezesem. Firma chce wyjść poza Trójmiasto

Czy oczekiwanie spadków cen nie jest uzasadnione?

Książkowo taki stan rynku – wysoka oferta i niższa sprzedaż – powinien prowadzić do spadku cen produktu gotowego. Należy jednak wziąć pod uwagę, że proces inwestycyjny trwa kilka lat – sama budowa to zazwyczaj 24 miesiące. Deweloperzy nie zawsze mogą obniżać ceny pod wpływem impulsów po stronie popytu i w warunkach niepewności. Z tego samego powodu nie są skłonni wprowadzać nowych projektów w niższych cenach.

Jak wygląda sprzedaż mieszkań w pierwszych miesiącach 2025 r.? Czy lutowa deklaracja resortu rozwoju, że jeśli będzie nowy program, to tylko dla zakupów na rynku wtórnym, coś zmieniła?

Widzimy pewne ożywienie. Część osób już wie, że żadnego wsparcia nie otrzyma i nie ma sensu dłużej odkładać zakupów. Klienci wracają na rynek, szukają dla siebie dogodnych ofert kredytowych, zakładając, że w perspektywie najbliższych okresów, może kilku kwartałów stopy będą obniżane, a wraz z tym koszt obsługi kredytu.

Trudno liczyć na optymizm inwestorów, jeśli z jednej strony słyszą, że mieszkania mogą tanieć, a z drugiej rynek najmu nie oferuje już kokosów...

To, czy oferta najmu jest atrakcyjna, jest związane głównie z lokalizacją. Coraz więcej mieszkańców wyprowadza się ze ścisłego centrum, bo nie zaznają tam odpoczynku. Te przestrzenie są powszechnie wykorzystywane pod najem krótkoterminowy, co powoduje wzrost konkurencji i spadki stawek. Jednak sytuacja jest bilansowana przez wzrost liczby turystów, czyli mówimy o zjawisku, które ma okresowy charakter.

Jeżeli mówimy o tym, jakie są trendy, to poszukiwane są enklawy w miastach, które zapewniają wygodne życie i możliwość odpoczynku po pracy. Inną grupą produktów dostępnych dla inwestorów są apart i condohotele. Tu jednak kluczowe jest zarządzanie.

Naszą siostrzaną spółką jest Grano Group, zarządzająca 800 pokojami hotelowymi i apartamentami głównie w Trójmieście. W 2024 r. grupa zanotowała rekordowe przychody i zwroty dla inwestorów. Hotele i apartamenty przyniosły inwestorom zyski rzędu 8–9 proc.

Dekpol nie jest typowym deweloperem. Większość projektów to jednak oferta bardziej dla inwestorów, osób zainteresowanych tzw. drugim domem niż dla nabywców lokali na cele stricte mieszkaniowe…

Tak, jest to efekt przyjętej strategii rozwoju. Od lat statystycznie przynajmniej 40 proc. mieszkań w projektach kupowali inwestorzy. Z tym, że potrzeby inwestorów też ewoluują i my na to odpowiadamy. Dziś inwestorzy oczekują wartości dodanej, a nie tylko modelu „kup i wynajmuj”, szukają dywersyfikacji.

Dekpol stworzył więc adekwatne propozycje. To lokale, które można kupować z myślą o zaspokojeniu własnych potrzeb związanych z posiadaniem „drugiego domu” pełniącego funkcje rekreacyjne, a które z drugiej strony pozwalają generować przychody z najmu. W ofercie mamy dziś zarówno pokoje w aparthotelach, jak i apartamenty.

Co ważne, każdemu klientowi proponujemy model współpracy z naszą grupą hotelarską. Grano to doświadczony w tym biznesie gracz prowadzący kilka hoteli, m.in. na Wyspie Spichrzów w Gdańsku, i będący operatorem mieszkań na wynajem turystyczny Grano Flats.

O kompleksowej ofercie stanowi jeszcze fakt, że zapewniamy wykończenie apartamentów pod klucz. Inwestorzy czy nabywcy apartamentów na własne potrzeby pochodzą często spoza Trójmiasta, nie mają specjalnie czasu ani możliwości, by samemu doglądać wykończenia lokalu.

Projekt Sol Marina na Wyspie Sobieszewskiej realizowany przez Dekpol Deweloper.

Projekt Sol Marina na Wyspie Sobieszewskiej realizowany przez Dekpol Deweloper.

Foto: Mat. prasowe

Sprawdź ofertę Dekpol Deweloper

Sprawdź ofertę Dekpol Deweloper

Foto: Mat. prasowe

Flagowym przykładem inwestycji „kup i korzystaj lub wynajmuj” jest Sol Marina na Wyspie Sobieszewskiej. To kompleks kameralnych apartamentowców z własną mariną, czyli przystanią, gdzie można kupić swoje prywatne miejsce do cumowania łodzi. Użytkownicy apartamentów – czyli właściciele albo ich goście – mogą korzystać z infrastruktury wchodzącego w skład kompleksu hotelu Grano Sol Marina, czyli basenu, strefy wellnes, restauracji. Dodam, że oferujemy możliwość zainwestowania w pokój hotelowy i czerpania zysków z tego biznesu.

W tej chwili realizujemy kolejne projekty typu „kup i korzystaj lub wynajmuj”. To zarówno kameralne inwestycje na Wyspie Sobieszewskiej, blisko plaż i sosnowych lasów, jak i Granaria na popularnej gdańskiej Wyspie Spichrzów. Mamy pomysły na więcej tego typu inwestycji, ale nie ograniczamy się do regionu nad morzem...

W budowie jest OVAL SKY w Warszawie.

Tak, jest to projekt na Woli, blisko nowego centrum biznesowego i Dworca Zachodniego, vis-à-vis centrum wystawienniczego EXPO XXI, budynek z dużą strefą coworkingową, salą kinową, strefą fitness... To też projekt typu „kup i korzystaj lub wynajmuj”, oferuje właścicielom dostęp do całego zaplecza kulturalno-rozrywkowego Warszawy. Apartamenty w OVAL SKY również będą zarządzane przez naszą spółkę operatorską. Myślę, że to bardzo ważne. Jako doświadczona grupa z kompetencjami hotelarskimi możemy zaoferować klientom bezpieczeństwo rozwoju na konkurencyjnym rynku.

Projekt OVAL SKY w Warszawie realizowany przez Dekpol Deweloper.

Projekt OVAL SKY w Warszawie realizowany przez Dekpol Deweloper.

Foto: Mat. prasowe

Mówiąc, że nie ograniczamy się do regionu nad morzem, nie miałem na myśli wyłącznie OVAL SKY. Chcemy niedługo stworzyć interesującą ofertę w górach. Góry dają możliwość czerpania korzyści z nieruchomości w ciągu przynajmniej dwóch sezonów – letniego i zimowego, chociaż trzeba przyznać, że m.in. z powodu zmian klimatycznych czy rosnącej popularności pracy zdalnej, sezonowość powoli traci znaczenie. Nasze hotele i apartamenty nad morzem odwiedzane są nie tylko w wakacje.

Czy może pan zdradzić coś więcej na temat inwestycji w górach?

Jeszcze nie. Mamy działkę, mamy projekt – będziemy wkrótce występować o pozwolenie na budowę. Kiedy będziemy mieć już prawomocne pozwolenie, wtedy wyjdziemy na rynek z komunikacją.

Kiedy zaczynaliście Sol Marinę kilka lat temu, Wyspa Sobieszewska nie była popularną lokalizacją – dziś przyciąga coraz więcej inwestycji i turystów. Czy ta górska lokalizacja również jest taka mniej oczywista?

Tak, w górach też odkrywamy w pewnym sensie nowy, atrakcyjny i przyszłościowy teren. Taką mamy strategię, która wynika z potrzeb klientów. Inwestorom zależy na miejscach gwarantujących większy spokój, z mniejszą liczbą turystów, możliwością obcowania z naturą. Odpowiadamy na trend „slow tourism”, uciekania od zgiełku głównych kurortów, klasycznych zadeptanych plaż czy szlaków.

Na koniec grudnia Dekpol Deweloper miał w ofercie 914 lokali, plan na ten rok zakłada sprzedaż 510. W ubiegłym roku znaleźliście nabywców na 466 jednostek – mniej niż przewidywał pierwotny plan. Z jednej strony 2024 r. po zakończeniu programu „Bezpieczny kredyt” okazał się dla deweloperów rokiem bardzo wymagającym, z drugiej – to rynek mieszkań popularnych cierpiał bardziej niż tych z wyższej półki…

Jesteśmy w takiej samej sytuacji jak praktycznie cały rynek, jeśli chodzi o relację oferty do sprzedaży. To w dużej mierze efekt licznych zmian w 2024 roku. Z końcem 2023 r. przestano przyjmować wnioski o dopłaty w programie „Bezpieczny kredyt”. Nowy rząd zapowiedział jednak kolejną odsłonę programu – podawano nawet terminy. I konsumenci, i deweloperzy żyli w przeświadczeniu, że rząd spełni swoje deklaracje. Potencjalni beneficjenci wstrzymali się z zakupami, deweloperzy zwiększali ofertę. Pierwszy raz od dawna oferta zaczęła znacząco wyprzedzać popyt – niezrealizowany popyt. Okazało się jednak, że termin wprowadzenia nowego programu był przekładany, potem pojawiły się wątpliwości, czy w ogóle zostanie wprowadzony. W lutym br. usłyszeliśmy, że jest zaplanowany, ale z pominięciem rynku pierwotnego. Popyt jest cały czas niezrealizowany, a jesteśmy w środowisku wysokich stóp procentowych, co przekłada się na znaczące koszty kredytu i niższą zdolność kredytową gospodarstw domowych.

Pozostało jeszcze 83% artykułu
Nieruchomości
Centrum handlowe Power Park Olsztyn w nowych rękach
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nieruchomości
Pomorze niemal jak Andaluzja
Nieruchomości
Demografia zamiesza w mieszkaniówce
Nieruchomości
Ile lokator zapłaci za mieszkanie
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Nieruchomości
Mieszkanie dwupokojowe. Wynająć czy kupić?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście