- wyznaczać kierunki rozwoju zawodowego i potrzeby szkoleniowe opiniowanego.
Podobnie jak przy ocenach pracowniczych wynik opinii ma też wpływ zarówno na bieżącą sytuację funkcjonariuszy (np. wysokość dodatków: funkcyjnego lub służbowego), ale też na dalszą ich karierę w formacji mundurowej.
Opinia służbowa o nieprzydatności na zajmowanym stanowisku w okresie służby przygotowawczej czy o niewywiązywania się z obowiązków służbowych na zajmowanym stanowisku, stwierdzonego w okresie służby stałej (w dwóch kolejnych opiniach służbowych, między którymi upłynęło, co najmniej sześć miesięcy) spowodować może przeniesienie funkcjonariusza na niższe stanowisko (art. 38 ust.1 pkt 2 i 3 ustawy o Policji – dalej uop). A stwierdzenie nieprzydatności do służby w okresie służby przygotowawczej czy niewywiązywania się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej (w dwóch kolejnych opiniach, między którymi upłynęło, co najmniej sześć miesięcy) oznaczać może zwolnienie ze służby w ogóle (art. 41 ust.1 pkt 2 oraz ust. 2 pkt. 1 uop). Zatem niewywiązywanie się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej, może być przyczyną zwolnienia policjanta ze służby pod warunkiem, że takie niewywiązywanie się z obowiązków służbowych stwierdzone zostanie w dwóch kolejnych opiniach, między którymi upłynęło, co najmniej sześć miesięcy. Pojedyncza opinia tej treści takiego skutku nie wywoła.
Od otrzymanej opinii policjant może odwołać do wyższego przełożonego. Odwołanie to powinien złożyć za pośrednictwem przełożonego, który opinię wystawił. W tym momencie może on jeszcze zmienić swoje zdanie i wydać policjantowi nową opinię. Oczywiście, jeśli uzna jego odwołanie za zasadne. W przeciwnym przypadku zobowiązany jest przesłać je przełożonemu właściwemu do rozpatrzenia odwołania, wraz z opinią i pisemnym uzasadnieniem swojego stanowiska w sprawie, a także z kompletem materiałów będących podstawą wydania opinii. Ma na to 7 dni od dnia otrzymania odwołania od funkcjonariusza.
Przełożony właściwy do rozpatrzenia odwołania (osoby te wskazuje § 7 ust. 2 rozporządzenia), w terminie 14 dni od dnia wpływu odwołania wraz z materiałami, powołuje komisję do zbadania zaskarżonej opinii. W skład komisji nie może wchodzić przełożony, który wydał opinię, od której wniesiono odwołanie, lub uczestniczył przy jej wydawaniu. Komisja ta po przeprowadzeniu „badań" sporządza sprawozdanie zakończone wnioskiem o uwzględnienie odwołania albo o utrzymanie w mocy zaskarżonej opinii wraz z uzasadnieniem wniosku. Sprawozdanie to trafia do przełożonego właściwego do rozpatrzenia odwołania, który po zapoznaniu się z nim:
- utrzymuje w mocy zaskarżoną opinię albo