Wielka Sobota należy do Triduum Paschalnego. Obok Wielkiego Piątku jest jednym z dwóch dni w roku, kiedy nie odprawia się Mszy Świętej. Wielka Sobota obchodzona jest przez chrześcijan obu tradycji: wschodniej i zachodniej.
Wielka Sobota jest czasem oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Od wczesnego rana odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu złożonego do Grobu. Wierni oddają pokłon krzyżowi oraz przynoszą do święcenia koszyczki z pokarmem.
Zdarza się, że Wielką Sobotę błędnie utożsamia się z Wigilią Paschalną. Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczynają się po zapadnięciu zmroku w sobotę i należą już do Niedzieli Wielkanocnej. Ta niecodzienna przynależność sobotniej nocy do niedzieli wywodzi się z tradycji żydowskiej, która uznaje, że po zmroku rozpoczyna się nowy dzień. Dlatego w Wielką Sobotę również Kościół katolicki nie celebruje Eucharystii.
Od wczesnych godzin porannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. To czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Jest to również okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty.
Święconka
Pokarmy niesione do święcenia w Wielką Sobotę nazywane są święconką lub święconym. Wierni do koszyczków wkładają głównie mięsa, jaja, chrzan i chleb.