Wotum, kotlety i poród bez bólu

Sejmowa debata o odwołaniu rządu, zwolnienie dyrektora stołecznego szpitala im. Św. Rodziny prof. Bogdana Chazana, bezbolesny poród, problemy turystów i górnictwa oraz boom na bazary – to najważniejsze tematy z dzisiejszych gazet.

Publikacja: 10.07.2014 09:43

Andrzej Krakowiak

Andrzej Krakowiak

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek

„Turysta sam zapłaci za powrót"

– donosi na pierwszej stronie „Rzeczpospolita". Jedynym województwem, które bezwarunkowo ściągnie do kraju klientów biura podróży, które zbankrutuje, jest Wielkopolska. Reszta regionów umywa ręce. Umożliwiają to marszałkom niejasne przepisy ustawy o usługach turystycznych. - Klient zostanie pozostawiony sam sobie. Nie dość, że będzie musiał zapłacić za swój powrót, to jeszcze uregulować rachunek w hotelu, choć kupując wycieczkę, zapłacił już przecież za noclegi – przestrzega prof. Hanna Zawistowska z Katedry Turystyki SGH. No to udanych wakacji...

Kotlety z mizerią

Gazety opisują też wczorajsze wydarzenia w Sejmie, czyli dyskusję nad zmianą szefa rządu, po powrocie przez Jarosława Kaczyńskiego do pomysłu, aby premierem technicznym – czyli do czasu wyborów – został prof. Piotr Gliński. A jak ta dyskusja wyglądała? „Kaczyński: Rząd jest skompromitowany. Za nic ma prawo i demokrację. Tusk: Pan kłamie i tchórzy" – podkreśla „Rz" w tekście „Pierwsze starcie liderów". Okoliczności się zmieniają, sytuacja również, a cytaty jakby znajome...

Publicysta „Rz" Michał Szułdrzyński w swojej analizie „Jak PiS pomaga premierowi gasić pożar" pisze zaś: „PiS nie zależało na tym, by odwołać rząd, czy szefa MSW, lecz by pokazać siebie jako jedyną opozycję. Ale odwracanie uwagi opinii publicznej od nagrań to błąd".

„Gazeta Wyborcza" pisze z kolei o „Wotum, mizerii i kotletach". I zaczyna tak: „Rząd jest doszczętnie skompromitowany i ośmieszony, mamy do czynienia z poważnym kryzysem polskiego państwa – mówił wczoraj w Sejmie Jarosław Kaczyński. Wyszło mu, że nic w kraju nie działa."

A Paweł Wroński w komentarzu podsumowuje tak: „Debata okazała się jałowa. Także ze strony koalicji. Nie wskazała żadnej drogi wyjścia przez obóz rządzący z kryzysu podsłuchowego. Dowiedzieliśmy się, że premier Tusk je, a Kaczyński jadł w stołówce rządowej, gdzie menu jest gorsze niż w restauracji Sowa&Przyjaciele. I że największym atutem Tuska jest Kaczyński, przy którym obecny premier prezentuje się jak mąż stanu. Tylko czy do ustalenia tych faktów potrzeba aż sejmowej debaty?" Bez komentarza.

Kto urodzi bez bólu

„Grzech Chazana ukarany" – krzyczy tytuł czołówki „Wyborczej". „Prof. Bogdan Chazan zwolniony z funkcji dyrektora szpitala za odmowę prawa do zabiegu przerwania ciąży. Ultrakatolicka Fronda Obwieściła, że głosowanie na Hannę Gronkiewicz-Waltz to grzech".

„Rz" również wraca do sprawy prof. Chazana w tekście „Prezydent stolicy wyrzuca profesora". A obok artykułu rozmowa z Aleksandrem Stępkowskim, prezesem Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iris, w której czytamy m.in.: „Atmosfera, którą rozpętano wokół lekarzy publicznie przyznających się do wiary, w niepokojący sposób przypomina realia stalinowskie, kiedy to ochrzczenie dziecka lub podejmowanie praktyk religijnych zamykało drogę do kariery lub łamało kariery rozpoczęte (...)".

Na otwarciu „Dziennika Gazety Prawnej" „Trochę pieniędzy na poród bez bólu". „Po dwóch latach milczenia Ministerstwo Zdrowia wraca do pomysłu wprowadzenia nieodpłatnych porodów ze znieczuleniem na życzenie każdej zainteresowanej tym kobiety. Plan jest prosty: podniesienie wyceny porodów przez NFZ. I w ten sposób zachęcenie szpitali do zatrudniania anestezjologów" – pisze „DGP". Zmiany mogłyby wejść w życie w przyszłym roku. Ale dr Wojciech Puzyna, dyrektor szpitala św. Zofii w Warszawie studzi emocje. Jego zdaniem plan jest mało realny z prostej przyczyny: jest za mało anestezjologów. Szacuje on, że tylko ok. 20 proc. szpitali jest częściowo gotowych do wprowadzenia znieczulenia na życzenie.

Kopalnie się zwijają, rosną bazary

Na pierwszej stronie „DGP" zapowiada również, że „ZUS uratuje górnictwo". W jaki sposób? Wysyłając na emerytury wszystkich, którzy uzyskają prawo do świadczeń i zwolnienie tych, którzy mają status emerytów, ale wciąż dorabiają. „W rezultacie tylko z Kompani Węglowej w latach 2015-2020 w taki sposób ma odejść z pracy 15-18 tys. osób. Dzięki temu kopalnie, których wyniki finansowe są fatalne, zaoszczędzą". Jest z czego ciąć, w końcu wynagrodzenia i inne świadczenia dla pracowników sięgają w górnictwie 65 proc. Wszystkich kosztów" – pisze „DGP".

Nawet ZUS nie uratuje już jednak kopalni Kazimierz-Juliusz, która będzie zlikwidowana (chociaż jej właściciel, czyli Katowicki Holding Węglowy nie wie jeszcze, kiedy dokładnie to nastąpi), o czym przeczytamy na stronach gospodarczych „Rz". Radykalne decyzje wymusza spadek cen węgla, zagrożone są kolejne nierentowne zakłady.

W „Rz" przypominamy także, że Polska jest europejską bazarową potęgą. Spośród krajów unijnych tylko we Włoszech udział targowisk w handlu detalicznym jest większy. W „Raporcie o handlu" piszemy również m.in., jak mają się bazary do e-commerce, dlaczego hipermarkety dostały zadyszki oraz co jest ważniejsze dla klienta sklepów internetowych: komputer, czy komórka.

„Turysta sam zapłaci za powrót"

– donosi na pierwszej stronie „Rzeczpospolita". Jedynym województwem, które bezwarunkowo ściągnie do kraju klientów biura podróży, które zbankrutuje, jest Wielkopolska. Reszta regionów umywa ręce. Umożliwiają to marszałkom niejasne przepisy ustawy o usługach turystycznych. - Klient zostanie pozostawiony sam sobie. Nie dość, że będzie musiał zapłacić za swój powrót, to jeszcze uregulować rachunek w hotelu, choć kupując wycieczkę, zapłacił już przecież za noclegi – przestrzega prof. Hanna Zawistowska z Katedry Turystyki SGH. No to udanych wakacji...

Pozostało 89% artykułu
Kraj
Anne Applebaum wyróżniona Nagrodą Pokojową Księgarzy Niemieckich
Kraj
Były szef NATO ze statuetką Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Kraj
"Rzeczpospolita" i E-Kiosk nagrodzone przez Ogólnopolską Federację Przedsiębiorców i Pracodawców
Kraj
Komin w Guzowie na kursie kolizyjnym z CPK
Kraj
Decyzja KRRiT. Jest koncesja naziemna dla Telewizji Republika i wPolsce24
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży