Rosja odwoła ambasadorów z zachodnich stolic?

Rosja rozważa możliwość obniżenia rangi relacji dyplomatycznych z krajami Zachodu w odpowiedzi na antyrosyjską politykę - oświadczył w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow.

Publikacja: 27.06.2024 05:40

Siergiej Riabkow

Siergiej Riabkow

Foto: Sputnik/Gavriil Grigorov/Pool via REUTERS

arb

Obniżenie rangi relacji dyplomatycznych oznaczałoby, że Rosja nie byłaby reprezentowana w krajach Zachodu przez ambasadorów lecz przez dyplomatów niższego szczebla — np. na poziomie chargés d'affaires.

Wiceszef MSZ Rosji: Obniżenie rangi relacji dyplomatycznych z państwami Zachodu? Nie wykluczamy żadnych opcji

„Izwiestia” spytała Riabkowa o możliwość obniżenia relacji dyplomatycznych z USA, a także innymi krajami Zachodu — m.in. z Wielką Brytanią i Francją, w związku ze zgodą tych państw na atakowanie terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni.

- Uważamy, że praca ambasadorów jest bardzo trudna, zwłaszcza w obecnych warunkach i nie może być zaniedbywana — kanały komunikacji muszą funkcjonować, w tym na najwyższym poziomie. Mieliśmy przypadki, w których ambasadorowie byli odwoływani na konsultacje, co jest generalnie akceptowalną praktyką. Wszystko zależy od tego, jak będą zachowywać się nasi przeciwnicy — odparł.

Tak wygląda sytuacja na forncie w 854. dniu wojny

Tak wygląda sytuacja na forncie w 854. dniu wojny

Foto: PAP

- Czy możliwe jest dziś rozwiązanie oznaczające obniżenie poziomu relacji dyplomatycznych? Mogę powiedzieć, że jest to przedmiotem rozważań, wszystko to jest badane — powiedział Riabkow w rozmowie z rosyjskim dziennikiem.

Wiceszef MSZ Rosji dodał, że Moskwa „nigdy nie zdecydowała się na taki krok”, pomimo "wszystkich perypetii związanych z najgwałtowniejszą fazą w swoich stosunkach z tzw. kolektywnym Zachodem", ale "nie wyklucza w przyszłości żadnych opcji".

Wiceszef MSZ Rosji po ataku na Sewastopol: Nie ma już mowy o dialogu w sprawie kontroli zbrojeń

Riabkow nawiązał też do ataku Ukraińców na Sewastopol z 23 czerwca, w czasie którego użyto — jak twierdzi Rosja — amerykańskich pocisków ATACMS. Rosja podaje, że w ataku na okupowane przez Rosjan od 2014 roku miasto zginęło czterech cywilów, a ok. 150 osób zostało rannych.

Czytaj więcej

Andrzej Łomanowski: Rozmowy z USA. Czy Ukraińcy mogli zaatakować Sewastopol?

Według wiceszefa MSZ Rosji po niedzielnym ataku nie może być mowy o powrocie do dialogu na temat kontroli zbrojeń.

- Okazało się, że prowadzą przeciwko nam wojnę zastępczą i w niektórych wypadkach są bezpośrednio zaangażowani w konflikt. Jak możemy zgodzić się na dalszą redukcję lub nawet ograniczenie w obszarze naszych strategicznych ofensywnych broni? Muszą zrozumieć, że jest to niemożliwe zgodnie z elementarną ludzką logiką - stwierdził Riabkow. „Strategiczna ofensywa broń” o której mówi Riabkow to broń atomowa.

5 lutego 2026 roku przestanie obowiązywać układ New START — czyli dwustronny traktat międzynarodowy między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Federacją Rosyjską w sprawie środków zmierzających do dalszej redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych. W lutym 2023 roku Władimir Putin zawiesił udział Rosji w tym traktacie, który przewidywał ograniczenie liczby rozmieszczonych i gotowych do użycia przez Rosję i USA głowic nuklearnych do 1 550. Całkowite odejście od traktatu grozi rozkręceniem się spirali atomowego wyścigu zbrojeń.

Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau