Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy Ukraina była obiektem ataku rakietowego, cele na Ukrainie atakowały też liczne rosyjskie drony.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Niemcy i Francja osłabiają pakiet sankcji UE wobec Białorusi
Niemcom i kilku innym krajom eksporterom, zwłaszcza Francji, udało się osłabić planowane sankcje UE wobec Białorusi, które zostały przyjęte na szczeblu ambasadorów 26 czerwca — pisze agencja informacyjna DPA, powołując się na źródła dyplomatyczne w Brukseli,
Podczas negocjacji 26 czerwca pod naciskiem Berlina nie osiągnięto porozumienia w sprawie ogólnego zakazu eksportu pojazdów z UE. W przyszłości na Białoruś będzie zakaz eksportu wyłącznie pojazdów, które mogłyby zostać wykorzystane do celów wojskowych.
Według DPA Francja poparła także żądania złagodzenia sankcji wobec Białorusi. Wyjątek należy zrobić dla przedmiotów luksusowych, takich jak wyroby skórzane, perfumy i wino. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Polska i kraje bałtyckie, nalegają na nałożenie takich samych sankcji gospodarczych zarówno na Rosję, jak i Białoruś.
SBU odkryło siatkę przestępczą sprzedającą przestępcom zdobyczną broń
Organizatorów zatrzymano w obwodach kijowskim, mikołajowskim i lwowskim.
U podejrzanych zabezpieczono rosyjskie granatniki, karabiny Kałasznikowa i ponad 20 tysięcy sztuk amunicji.
Po ataku Rosjan na Dergacze. Rośnie liczba rannych
W trzykrotnie atakowanym dziś przez Rosjan mieście Dergacze w obwodzie charkowskim rannych zostało 12 osób, Wśród nich jest troje dzieci.
Królestwo Tonga przyłącza się do komunikatu światowego szczytu pokojowego
Królestwo Tonga stało się dziewiątym uczestnikiem, który podpisał wspólny komunikat po pierwszym światowym szczycie pokojowym, ogłosił 26 czerwca prezydent Wołodymyr Zełenski.
„Widzimy, że zasady nakreślone w tym historycznym dokumencie podzielają kraje z całego świata. Cenimy zaangażowanie Tonga w ich realizację” – napisał Zełenski w X.
"16 czerwca siedemdziesiąt osiem państw i cztery organizacje podpisały końcowy wspólny komunikat szczytu pokojowego. „Cele, jakim jest osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego pokoju dla Ukrainy oraz poszanowanie prawa międzynarodowego, leżą w najlepszym interesie wszystkich państw, w tym państw wyspiarskich w Oceanii” – dodał prezydent.
Litewscy ochotnicy pod ostrzałem w Pokrowsku
Grupa Litwinów przewożących pomoc dla Ukraińców odniosła obrażenia podczas ostrzału we wschodniej Ukrainie.
Jednemu obywatelowi Litwy amputowano nogę, pozostali odnieśli lekkie obrażenia i planują samodzielnie wrócić do kraju – powiedział Valdas Bartkevičius, który przewoził pomoc z ofiarami. Według niego pojazdy, którymi przyjeżdżali na Ukrainę, wymagają naprawy.
W środę minister obrony Litwy Laurynas Kasčiūnas powiedział dziennikarzom, że stan rannych jest stabilny i przebywają oni w szpitalu w Dnieprze. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło, że ambasada na Ukrainie jest świadoma zdarzenia i jest w kontakcie z ofiarami, aby zapewnić ochronę ich praw i bezpieczny powrót na Litwę.
Euro 2024: Ukraina zremisowała z Belgią i odpadła z gry
Ukraina zremisowała 0:0 z Belgią i zajęła ostatnie miejsce w swojej grupie.
Bruksela utrudnia Rosji "import równoległy"
Unia Europejska zatwierdziła kolejny pakiet sankcji wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki.
Czytaj więcej
Objęte sankcjami towary, w tym te przeznaczone dla armii rosyjskiego agresora, czy dla najbogatszych Rosjan, nie trafią już do Rosji przez Białoruś. Unia zatwierdziła kolejny pakiet sankcji wobec reżimu Łukaszenki.
Rosyjski Bank Centralny zapowiada obejście sankcji wobec rosyjskiego SWIFT
Bank Centralny Federacji Rosyjskiej jest przekonany, że uda mu się ominąć unijne sankcje wobec Systemu Przesyłania Komunikatów Finansowych (SPFS), opracowanego jako analogia systemu SWIFT.
Władimir Czistyukhin, pierwszy zastępca szefa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej stwierdził, że wierzy iż "wspólnie z naszymi partnerami znajdziemy wyjście z obecnej sytuacji, aby kontynuować prawidłowe funkcjonowanie tego systemu”
W przyjętym w zeszłym tygodniu 14. pakiecie sankcji UE zakazała europejskim firmom przyłączania się do SPFS i przeprowadzania transakcji z podmiotami korzystającymi z niego poza Rosją. W rzeczywistości oznacza to odcięcie "przestępców od europejskiego systemu finansowego" – pisze „The Moscow Times”.
Putin rozmawiał z tymczasowym prezydentem Iranu
Jak poinformował Kreml, Władimir Putin rozmawiał dziś telefonicznie z tymczasowym prezydentem Iranu Mohammadem Mochberem.
Omówili „wzajemnie korzystną współpracę dwustronną we wszystkich kluczowych obszarach”, w tym energię i „wielkoskalowe projekty infrastrukturalne”.
Rosyjski gigant energetyczny Gazprom ogłosił dziś podpisanie memorandum z National Iranian Gas Company (NIGC) w sprawie dostaw rosyjskiego gazu rurociągami do Iranu.
Ambasada USA na Ukrainie donosi o śmierci swojego sekretarza w Kijowie
Placówka dyplomatyczna potwierdziła śmierć swojego pracownika.
Północ Rosji. Wykoleił się pociąg pasażerski
Dziewięć wagonów składu jadącego z Workuty do Noworosyjska wypadło z szyn. Kilkadziesiąt osób jest rannych. Według wstępnych komunikatów policji przyczyną wykolejenia była „erozja torów kolejowych".
Wypadek wojskowej ciężarówki przy granicy z Białorusią
W komunikacie Dowództwa Generalnego zamieszczonym na platformie X czytamy, że po godzinie 15 na drodze Kobiaty-Bobrowniki w woj. podlaskim doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu wojskowego. Wracali nim żołnierze, którzy zakończyli działania przy granicy polsko-białoruskiej.
Czytaj więcej
Na drodze Kobiaty-Bobrowniki doszło do zderzenia pojazdu wojskowego z cywilnym autem. Trzech żołnierzy trafiło do szpitala.
Dania przeznaczy 4,7 mln euro na remonty obiektów energetycznych w dwóch obwodach Ukrainy
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Danii przekaże dodatkową dotację w wysokości około 4,7 mln euro na rzecz Funduszu Wsparcia Energetycznego Ukrainy na szybką odbudowę obiektów infrastruktury krytycznej elektroenergetycznej w przygranicznych obwodach mikołajowskim i charkowskim.
„Dania została pierwszym sponsorem Funduszu Wsparcia Energetycznego Ukrainy, przyczyniając się do odbudowy ukraińskiego sektora energetycznego już w kwietniu 2022 roku” – stwierdził Herman Haluszczenko, Minister Energii Ukrainy.
Baner w sektorze ukraińskim na Euro 2024
Na trybunie, gdzie podczas meczu z Belgią w ramach Euro 2024 zasiedli ukraińscy kibice, zawisł baner z napisem: „Od lutego 2022 r. w czasie wojny zginęło tysiące kibiców piłki nożnej” wraz z ich portretami.
Rosjanie wywożą sprzęt z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Rosyjscy okupanci, przy pomocy wyznaczonego przez nich fikcyjnego kierownictwa, wywożą nieużywany sprzęt z elektrowni atomowej w Zaporożu – poinformowało utworzone przez Siły Operacji Specjalnych Centrum Narodowego Oporu.
„Eduard Atakiszczew, wyznaczony przez okupantów zastępca dyrektora zdobytej elektrowni jądrowej, pomaga wojsku w usuwaniu nieużywanego sprzętu ze stacji. Według lokalnych doniesień oddelegowany z Rostowa Atakiszczew jest odpowiedzialny za podpisywanie fikcyjnych porozumień ws. przekazanie nieodebranego mienia stacji na potrzeby okupantów” – czytamy w komunikacie CNO.
Dyplomata: Porozumienie o bezpieczeństwie Ukraina–UE zostanie podpisane na szczycie UE
Umowa między Ukrainą a UE w sprawie gwarancji bezpieczeństwa zostanie podpisana w czwartek w Brukseli na posiedzeniu Rady Europejskiej — cytuje Interfax.ua wysokiej rangi dyplomatę UE.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy, na ile treść tego dokumentu przypomina wiele umów o bezpieczeństwie podpisanych już z krajami Unii Europejskiej, dyplomata zauważył, że „nie wszystkie państwa członkowskie podpisały umowy z Ukrainą”. „UE jest swego rodzaju parasolem, w którym każdy będzie podejmował zobowiązania i każdy wniesie swój wkład, zatwierdzając zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa” – wyjaśnił rozmówca dziennikarzy.
Na odpisaniu umowy obecny będzie prezydent Wołodymyr Zełenski.
Peter Pellegrini o udziale w czeskiej inicjatywie zakupu amunicji dla Ukrainy
Nowy prezydent Słowacji Peter Pellegrini powiedział, że jego kraj uczestniczy w czeskiej inicjatywie zakupu pocisków dla Ukrainy - zakupiona amunicja jest unowocześniana w słowackich fabrykach. - Dzięki naszym zakładom produkcyjnym w znaczący sposób przyczynimy się do sukcesu czeskiej inicjatywy. Słowacja zwiększyła produkcję w swoich fabrykach, w których produkuje się lub regeneruje amunicję niezbędnych kalibrów — mówił Pellegrini,
Pellegrini powiedział, że Bratysława wspiera Kijów w sprawach, o których często się nie mówi, np. w kwestii dostaw energii elektrycznej, która ma zapobiec załamaniu się ukraińskiego systemu energetycznego.
Litwa planuje wystąpić z Konwencji o zakazie amunicji kasetowej
-Decyzja może zostać podjęta tak szybko, jak to możliwe -powiedział litewski minister obrony Laurynas Kasčiūnas.
Sankcje zmusiły Kreml do importu aluminium
Po raz pierwszy od 15 lat, Indie - drugi eksporter aluminium na świecie - wyeksportowały ten towar do Rosji.
Czytaj więcej
Po raz pierwszy od 15 lat, Indie - drugi eksporter aluminium na świecie - wyeksportowały ten towar do Rosji. Jednocześnie indyjskie firmy przerzucają się z importu rosyjskiego węgla na import z USA. To efekty rosyjskiej wojny.
Scholz odrzucił wezwania do rozmów pokojowych z Putinem
- Putin w dalszym ciągu koncentruje się całkowicie na wojnie i zbrojeniach, nikt nie może tego zignorować – powiedział niemiecki kanclerz w przemówieniu przed Bundestagiem
Scholz powiedział, że każdy, kto wierzy, że ustępstwa terytorialne i polityczne na rzecz Putina ze strony Ukrainy doprowadzą do trwałego pokoju w Europie, „prawdopodobnie ogląda dużo Russia Today”.
Ambasador USA: Chiny „skutecznie stanęły po stronie Rosji” w wojnie na Ukrainie
Według ambasadora USA w Pekinie Chiny nie są neutralne w sprawie wojny rosyjsko-ukraińskiej i stanęły po stronie Władimira Putina. Mają to potwierdzać doniesienia, że Chiny dostarczają Moskwie szereg technologii, utrzymując jednocześnie silne powiązania handlowe z Rosją przez cały czas trwania konfliktu.
Przemawiając w chińskim centrum finansowym w Szanghaju, Nicholas Burns powiedział, że trwająca już trzeci rok inwazja Rosji stała się „kryzysem egzystencjalnym” w Europie. - Uważamy, że poważnym błędem jest zezwolenie tysiącom chińskich firm na wysyłanie tak wielu komponentów technologicznych, mikroprocesorów czy nitrocelulozy do Rosji w celu wzmocnienia jej przemysłu obronnego na potrzeby tej brutalnej wojny – powiedział Burns.
Komisja Europejska dostarczyła skaner ciężarówek na granicę ukraińsko-węgierską
Komisja Europejska dostarczyła na granicę ukraińsko-węgierską skaner rentgenowski do kontroli samochodów ciężarowych, który posłuży do przyspieszenia odprawy transgranicznej transportu ładunków „korytarzami solidarności”.
Skanery rentgenowskie mają kluczowe znaczenie w operacjach celnych, ponieważ umożliwiają bezdotykową kontrolę towarów. Nowy skaner umożliwi celnikom szybką i skuteczną kontrolę ładunku, wykrycie nielegalnych lub zabronionych przedmiotów w ciągu kilku minut oraz pomoże zwiększyć przepływ legalnych towarów. Ponadto brak konieczności fizycznej kontroli ładunku pomoże uniknąć uszkodzenia kontrolowanego towaru.
- Przyspieszenie procedur przekraczania granicy oznacza krótszy czas oczekiwania kierowców ciężarówek, szybszą logistykę dla firm po obu stronach granicy i skuteczniejszą kontrolę graniczną. Ten nowy skaner to jeden z wielu przykładów tego, jak Korytarze Solidarności pomagają wspierać handel z Ukrainą , co przynosi korzyści obu stronom – powiedziała europejska komisarz ds. transportu Adina Veljan.
Szef MSZ Ukrainy gratuluje Ruttemu wyboru na sekretarza generalnego NATO
Kułeba przypomina jednocześnie, że „jest w naszym wspólnym interesie, by Ukraina nadal otrzymywała silne i długoterminowe wsparcie w swojej walce o wolność oraz na drodze do dołączenia do Sojuszu”.
Dziewięć osób rannych w rosyjskim ataku powietrznym na Dergacze
Z komunikatu Wiaczesława Zadorenki, szefa miejskiej administracji wojskowej wynika, że w ataku uszkodzone zostały budynki mieszkalne, a wśród rannych są dzieci.
Mark Rutte pokieruje NATO od października 2024 roku (WIDEO)
Oficjalną decyzję w tej sprawie ogłoszono 26 czerwca.
Jest porozumienie ambasadorów akredytowanych przy UE ws. pakietu sankcji przeciw Białorusi
O porozumieniu informuje belgijska prezydencja Unii Europejskiej. Nowy pakiet sankcji ma „wzmocnić środki podjęte w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, w tym walkę z obchodzeniem sankcji”.
Tak wygląda sytuacja na froncie w 854. dniu wojny
Tak wygląda sytuacja na forncie w 854. dniu wojny
Rosjanie odtwarzają lotnisko wojskowe na okupowanym Krymie
W rejonie Kerczu na okupowanym Krymie Rosjanie odtwarzają lotnisko wojskowe w Bagerowie. Już wcześniej strona ukraińska podawała, że Rosjanie przywracają do użycia stare lotniska wojskowe na Krymie obawiając się kolejnych ataków rakietowych Ukrainy na działające obecnie lotniska.
Rosjanie twierdzą, że zniszczyli trzy wyrzutnie HIMARS w strefie działań wojennych na Ukrainie
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że atak „lotnictwa operacyjno-taktycznego i bezzałogowych statków powietrznych oraz wojsk rakietowych i artylerii zgrupowania wojsk Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczył trzy wyrzutnie HIMARS”. W ataku zginąć mieli też „zagraniczni specjaliści”, którzy mieli pomagać w korzystaniu z wyrzutni.
Unia Europejska 25 czerwca w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą (WIDEO)
W konferencji międzyrządowej uczestniczyła delegacja z Kijowa oraz delegacje z 27 krajów członkowskich UE. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał dzień „historycznym”. „Razem zbudujemy bezpieczną, dostatnią i silną Europę, od Lizbony po Ługańsk” – powiedział szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal, który uczestniczył w konferencji zdalnie.
Biden blokuje podwyżki cen ropy. Stąd łagodniejsze sankcje wobec Iranu i Rosji
Według informacji uzyskanych przez „The Wall Street Journal” od dyplomatów, byłych urzędników rządowych i przedstawicieli branży energetycznej, polityka Białego Domu doprowadziła do łagodniejszych, niż oczekiwano, sankcji nałożonych na głównych producentów ropy.
Czytaj więcej
Administracja Joe Bidena nie dopuszcza do wzrostu cen ropy na świecie. Stąd „miękkie” sankcje wobec Iranu i Rosji.
Zełenski pogratulował Ruttemu wyboru na nowego sekretarza generalnego NATO
Prezydent Ukrainy wyraził nadzieję na współpracę z nowym sekretarzem generalnym na rzecz „ochrony ludności i wolności” w przestrzeni Euroatlantyckiej.
Pięćdziesiąt starć na froncie
Od północy na froncie wojny Rosji z Ukrainą doszło do 50 starć zbrojnych - podało ukraińskie dowództwo. Według tego źródła, najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim i łymańskim. Rosjanie ostrzelali przygraniczne tereny północnej Ukrainy w obwodach sumskim i czernihowskim - czytamy w komunikacie.
Kreml komentuje wybór Ruttego na nowego sekretarza generalnego NATO
Dmitrij Pieskow stwierdził, że jest „mało prawdopodobne”, by wybór Ruttego zmienił coś w „generalnej linii” polityki NATO, której celem jest obecnie „strategiczne powstrzymywanie” Federacji Rosyjskiej.
Kreml: Nakaz aresztowania Siergieja Szojgu i gen. Walerija Gierasimowa to absurd
Nakaz aresztowania byłego ministra obrony Rosji i szefa Sztabu Generalnego tego kraju wydany przez MTK w związku z działaniami wojennymi Rosji na Ukrainie jest — zdaniem Dmitrija Pieskowa - „dość absurdalny, tak jak wcześniejsze dwa nakazy dotyczące” Władimira Putina i rzeczniczki praw dziecka Rosji. Pieskow dodał, że Rosja nie uznaje jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Pierwsza wymiana jeńców z udziałem przedstawicieli biura rosyjskiego rzecznika praw obywatelskich
Jak przekazał w środę rzecznik praw obywatelskich Ukrainy Dmytro Łubinec, wymiana jeńców wojennych pomiędzy Ukrainą i Rosją odbyła się we wtorek po raz pierwszy z udziałem przedstawicieli biura rosyjskiego rzecznika praw obywatelskich. "Wczoraj, podczas wymiany jeńców wojennych, po raz pierwszy przybyli przedstawiciele rosyjskiego biura rzecznika praw obywatelskich, aby zarejestrować możliwe naruszenia praw człowieka" - czytamy we wpisie opublikowanym na Telegramie.
Zełenski odznaczył medyków
Prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski przekazał, że odwiedził punkt stabilizacyjny 47. Brygady, czyli miejsce, do którego trafiają ewakuowani z frontu ranni żołnierze tej jednostki. "Rozmawiałem z naszymi medykami, którzy poinformowali mnie o swoich potrzebach. Wręczyłem im odznaczenia państwowe" - podał Zełenski w mediach społecznościowych.
Przebywający z wizytą w obwodzie donieckim Wołodymyr Zełenski odznaczył ukraińskich żołnierzy
Zełenski wysłuchał też meldunku operacyjnego.
Kłęby dymu nad przylądkiem Czauda na Krymie
Strona Krym.Realii publikuje nagranie ilustrujące doniesienia o kłębach dymu unoszących się nad przylądkiem Czauda na okupowanym Krymie. Dym widać w rejonie, gdzie znajduje się obiekt wojskowy, z którego startują drony-kamikadze Szahed atakujące cele na Ukrainie.
O czym David Cameron mówił w rozmowie z Lexusem i Wowanem?
Rosyjscy komicy Lexus i Wowan podszyli się pod Petra Poroszenkę i rozmawiali z szefem MSZ Wielkiej Brytanii. Z zapisu rozmowy wynika, że omawiali z Davidem Cameronem m.in. kwestię ewentualnego zaproszenia Ukrainy do NATO.
Czytaj więcej
W rozmowie z rosyjskimi komikami znanymi jako Lexus i Wowan minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział, że na lipcowym szczycie NATO Ukraina nie otrzyma zaproszenia do Sojuszu. Rosjanie podszywali się pod byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.
Mark Rutte nowym sekretarzem generalnym NATO
1 października 2024 roku Rutte zastąpi na tym stanowisku Jensa Stoltenberga.
Czytaj więcej
Mark Rutte został wyznaczony na stanowisko nowego sekretarza generalnego NATO - głosi oświadczenie Sojuszu. Rutte zastąpi na stanowisku Jensa Stoltenberga, który jest sekretarzem generalnym Sojuszu od 2014 roku.
USA chcą, by amerykańskie koncerny zbrojeniowe wysyłały swoich pracowników na Ukrainę
Jak informuje CNN, administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena skłania się ku wydaniu zezwolenia amerykańskim koncernom zbrojeniowym na wysyłanie pracowników na Ukrainę. Mieliby oni pomóc ukraińskim siłom konserwować i naprawiać dostarczony przez USA sprzęt.
Wołodymyr Zełenski z wizytą w obwodzie donieckim
Zełenski przybył do obwodu donieckiego z głównodowodzącym ukraińskiej armii, gen. Ołeksandrem Syrskim oraz nowym dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych gen. Andrijem Hnatowem.
Alarm w obwodzie biełgorodzkim
Rosyjskie władze podały, że na terenie Biełgorodu, obwodu biełgorodzkiego oraz miasta Szebiekino ogłoszono alarm powietrzny z uwagi na zagrożenie atakiem rakietowym. Do mieszkańców zaapelowano o schronienie się np. w piwnicach. Według rosyjskich mediów, w Biełgorodzie słychać było syrenę oraz eksplozje.
Ponad 71 proc. uchodźców z Ukrainy przebywających na Litwie zamierza wrócić do ojczyzny
Taki odsetek Ukraińców przebywających na Litwie zamierza wrócić do ojczyzny, gdy będzie tam bezpiecznie. 12 proc. uchodźców z Ukrainy na Litwie nie zdecydowało jeszcze czy zamierzają wrócić na Ukrainę.
W nocy z 25 na 26 czerwca w ostrzale obwodu charkowskiego ranne zostały cztery osoby
Gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow podał, że w wyniku ostrzały wsi Bobriwka w rejonie charkowskim ranne zostały cztery osoby. Rosyjskie bomby uszkodziły tu trzy budynki mieszkalne. Z kolei w wyniku ostrzału miejscowości Borowa w rejonie iziumskim w płomieniach stanął sklep, a uszkodzone zostały budynki apteki i szpitala. Ponadto na Charków spadły pociski z zestawów przeciwlotniczych, a na Kupiańsk — bomby niekierowane.
Rosyjski resort obrony podał, że rosyjscy jeńcy wypuszczeni przez Ukrainę dotarli do Moskwy
We wtorek wieczorem Rosja i Ukraina dokonały wymiany jeńców wojennych — obie strony wypuściły po 90 jeńców. Mediatorem w negocjacjach między Ukrainą a Rosją w tej sprawie były Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Rosjanie informują o ostrzelaniu punktu pomiaru promieniowania w obwodzie zaporoskim
O zniszczeniu w ukraińskim ostrzale punktu pomiaru promieniowania w miejscowości Wielikaja Znamienka informuje okupacyjna administracja Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Informują oni jednocześnie, że poziom promieniowania w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej takiej elektrowni w Europie jest stale monitorowany i nie przekracza normy.
Atak w obwodzie odeskim
W nocy wojska rosyjskie przeprowadziły uderzenia na terenach południowej Ukrainy - podało ukraińskie wojsko. Według tego źródła, w obwodzie mikołajowskim odnotowano uderzenie pocisku kierowanego wystrzelonego z samolotu, zaś w obwodzie odeskim pocisk balistyczny uderzył w obiekt infrastruktury. Ofiar w ludziach nie było.
Ponad 300 pocisków spadło na obwód zaporoski
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały siedem miejscowości w obwodzie zaporoskim, odnotowano 328 eksplozji, w tym 180 uderzeń pocisków artyleryjskich - przekazał Iwan Fedorow, szef lokalnej administracji wojskowej. Brak informacji o obrażeniach wśród ludności cywilnej.
Ostrzał w obwodzie dniepropetrowskim
Wojska rosyjskie za pomocą artylerii i dronów ostrzelały teren gminy Marganiec w rejonie nikopolskim, uszkodzone zostały prywatne budynki - podał szef władz obwodowych Serhij Łysak zaznaczając, że nie było ofiar w ludziach.
Nowy rodzaj sił zbrojnych na Ukrainie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret zatwierdzający decyzję ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o utworzeniu Sił Systemów Bezzałogowych w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy. Odpowiedni dekret został opublikowany w serwisie internetowym ukraińskiego prezydenta.
Rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła dwa ukraińskie drony atakujące cele wojskowe w obwodzie smoleńskim
Informacje takie przekazał gubernator obwodu, Wasilij Anochin. Do ataku doszło ok. 4 rano. Z komunikatu Anochina wynika, że w ataku nikt nie ucierpiał.
Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt
Okręt znajdujący się na wodach Morza Czarnego nie jest uzbrojony w pociski Kalibr. Z kolei na Morzu Azowskim jest osiem rosyjskich okrętów — dwa z nich uzbrojone są łącznie w 16 pocisków Kalibr.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 538 060 żołnierzy, 8 039 czołgów, 15 450 pojazdów opancerzonych, 14 321 zestawów artyleryjskich, 1 108 wyrzutni rakiet, 863 zestawy przeciwlotnicze, 359 samolotów, 326 śmigłowców, 11 435 bezzałogowych statków powietrznych, 2 324 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 19 407 pojazdów (w tym cystern) i 2 409 jednostek sprzętu specjalnego.
Szef grupy parlamentarnej CSU: Niepracujący uchodźcy z Ukrainy powinni zostać odesłani do domu
– Ponad dwa lata po rozpoczęciu wojny musi obowiązywać zasada: rozpoczęcie pracy w Niemczech lub powrót do bezpiecznych obszarów zachodniej Ukrainy – powiedział Aleksander Dobrint kilka dni temu w „Bild am Sonntag”. Taka wypowiedź spotkała się z krytyką partii koalicji rządowej oraz aplauzem ugrupowań populistycznych z prawej oraz lewej strony sceny politycznej.
Czytaj więcej
Żyjąc z hojnych zasiłków, zdecydowana większość ukraińskich uchodźców nie myśli o podejmowaniu pracy. Nie podoba się to w Niemczech nie tylko prawicowym politykom.
Zaledwie co dziesiąty Rosjanin przyznaje, że sankcje Zachodu spowodowały bardzo poważne problemy dla nich i ich rodzin.
Aż 88 proc. Rosjan takich skutków nie odczuwa. Co więcej, 68 proc. ankietowanych przekonuje, że w ogóle się nie przejmuje tematem politycznych i gospodarczych sankcji wymierzonych w ich kraj. Wynika to z najnowszego sondażu, przeprowadzonego przez niezależny ośrodek Centrum Lewady, uznany przez władze rosyjskie za „agenta zagranicznego”.
Czytaj więcej
Większość Rosjan nie tylko deklaruje, że nie odczuli na sobie skutków zachodnich sankcji, ale i nie chcą, by Kreml zmieniał z ich powodu swojej polityki. Ale nie współczują swoim oligarchom.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 123 potyczki na froncie w ciągu doby
Ukraiński Sztab Generalny podał, że Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby 43 ataki powietrzne, 368 ataków z użyciem dronów, a także 2 700 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich wojsk i terenów zamieszkanych.
Ministerstwo Obrony Ukrainy: Od początku wojny dopuściliśmy do użycia przez siły zbrojne 40 krajowych i zagranicznych pojazdów opancerzonych
Resort obrony Ukrainy podaje, że obecnie ukraińska armia używa pojazdów opancerzonych produkowanych przez ponad 10 państw świata — w tym m.in. przez USA, Niemcy, Szwecję, Wielką Brytanię, Francję, Włochy, Norwegię. Do użycia przez siły zbrojne Ukrainy dopuszczono m.in. czołgi Abrams, Leopard, Challenger oraz bojowe wozy piechoty Bradley.
Rzecznik Pentagonu o możliwości pojawienia się żołnierzy z Korei Płn. na Ukrainie: Będziemy na to zwracać uwagę
- Gdybym był zarządzającym północnokoreańską armią, zastanawiałbym się czy wysyłać moich żołnierzy jako mięso armatnie na nielegalną wojnę przeciw Ukrainie — powiedział jednocześnie rzecznik Pentagonu, gen. Patrick Ryder.
W obwodzie odeskim zatrzymano jednocześnie 47 mężczyzn w wieku poborowym, którzy próbowali opuścić Ukrainę
Chętnych do nielegalnego opuszczenia Ukrainy szukano za pośrednictwem serwisu Telegram. Za pomoc w wyjeździe z kraju płacili oni od 5 do 18,5 tys. dolarów.
Służby miejskie w Charkowie otrzymały 16 pojazdów specjalnych od partnerów z Holandii
Informacje takie zamieszcza na swoim kanale w serwisie Telegram charkowska rada miejska.
Przed sądem w Swierdłowsku rusza dziś proces Evana Gershkovicha
Dziennikarz „Wall Street Journal” jest oskarżony o szpiegostwo i od wiosny 2023 roku przebywa w rosyjskim areszcie. Gershkovich i jego redakcja zaprzeczają zarzutom stawianym dziennikarzowi przez stronę rosyjską. Proces Gershkovicha będzie toczyć się za zamkniętymi drzwiami, a materiały w jego sprawie są niejawne.
Minister obrony Rosji rozmawiał telefonicznie z sekretarzem obrony USA
Do rozmowy doszło 25 czerwca z inicjatywy strony amerykańskiej. Austin w czasie rozmowy miał podkreślić, że utrzymywanie kanałów komunikacyjnych między Rosją a USA jest istotne. Z kolei Andrije Biełousow ostrzegł swojego rozmówcę, że dostawy amerykańskiej broni dla ukraińskiej armii grożą dalszą eskalacją sytuacji. „Inne kwestie też zostały omówione” - głosi komunikat Ministerstwa Obrony Rosji.
Czytaj więcej
Z inicjatywy sekretarza obrony USA, Lloyda Austina, we wtorek doszło do telefonicznej rozmowy szefa Pentagonu z ministrem obrony Rosji Andriejem Biełousowem. Była to pierwsza rozmowa sekretarza obrony USA z nowym ministrem obrony Rosji, powołanym na to stanowisko w maju.
Wkrótce ma zostać uruchomione połączenie kolejowe między Władywostokiem a Rason w Korei Północnej
Od lipca między Władywostokiem a Rason mają kursować bezpośrednie pociągi pasażerskie — zapowiedział Oleg Kożemjako, gubernator Kraju Przymorskiego. Jak dodał „turyści będą mogli przejechać z Władywostoku do KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna) i podziwiać piękno tamtejszej natury oraz lokalną kulturę, zapoznawać się ze zwyczajami i tradycjami”.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 853 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 853 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy Ukraińcy zaatakowali z powietrza Biełgorod.
a