Kuloodporna Agnieszka

Gdy najlepsza polska tenisistka w tak ładnym stylu wygrywa w Wimbledonie, na chwilę na dalszy plan może zejść nawet grecka tragedia.

Aktualizacja: 08.07.2015 07:18 Publikacja: 08.07.2015 07:00

Jakub Cegieła

Jakub Cegieła

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

W ćwierćfinale turnieju Radwańska przeszła „próbę kuloodporności", wytrzymując kanonadę potężnie zbudowanej Amerykanki Madison Keys – relacjonuje „Rzeczpospolita". W „Fakcie" „Agnieszka jest wielka!", dla „Wyborczej" to „Profesor Radwańska".

Także brytyjskie media cmokają z zachwytu. „The Guardian" pisze o „nieustępliwej i przebiegłej" Polce, która powstrzymała nadzieję amerykańskiego tenisa.

Tenis tenisem, ale o Grecji nie zapominajmy. Dziś już wiemy, że wtorkowy wieczorny szczyt eurolandu odsunął decyzje o kolejne kilka dni. Dlaczego Angela Merkel musi być w tej rozgrywce żelazną kanclerz, Jean-Claude Juncker będzie negocjować do ostatniej milisekundy, a najtragiczniejszą postacią może się okazać szef EBC Mario Draghi – o tym na stronach ekonomicznych „Rzeczpospolitej" w opowieści o aktorach greckiego dramatu. W innym tekście - o nowym ministrze finansów Grecji. Urodzony w Rotterdamie ekonomista, wykładowca kochany przez studentów, a jeżeli czymś ich irytujący, to brytyjskim akcentem – oto Euklides Cakalotos. „Ludzie, którzy go znają, mówią, że jeśli Cakalotos nie wynegocjuje porozumienia, to nie zrobi tego już nikt".

Wróćmy na krajowe podwórko. Jak będzie rządził PiS, jeśli stworzy większość parlamentarną? Czy wzorem lat 2005-07 pójdzie na wojnę ze wszystkimi, czy też Jarosław Kaczyński zdecyduje się utrzymać partię w umiarkowanym centrum? Pyta o to w „Rzeczpospolitej" Michał Szułdrzyński.

Za to lewicowy tygodnik „Polityka" sprawia wrażenie, jakby już to wiedział. A w każdym razie miał podejrzenie graniczące z pewnością. „Wszystko w Katowicach (na konwencji programowej PiS – red.) było na niby. A naprawdę będzie potem". To początek tekstu, a w środku m.in. straszenie Ziobrą.

PiS już zresztą szkodzi. „Obietnice Dudy (...) osłabiły złotego" – przekonuje w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej" europoseł PO Janusz Lewandowski.

W „Wyborczej" atak na PiS także z innej strony. Piotr Pacewicz odsądza od czci i wiary pomysł likwidacji gimnazjów. Po odpowiedź na pytanie, dlaczego po reformie trzeba by było w szkołach „instalować więcej kamer i nasilić katechezę" odsyłam Państwa do „GW".

Na razie jednak rządzi PO i Ewa Kopacz. Co robi, by władzy nie oddać? Obiecuje i rozdaje. Piotr Skwirowski ujawnia dziś na pierwszej stronie „Wyborczej", z pewnym dystansem zresztą, podatkowe pomysły: obniżkę VAT, podwyżkę kwoty wolnej i - uwaga! – zerowy podatek dla młodych.

Zauważmy tylko, że raz „GW" opisuje te plany jako pomysły Platformy, a innym razem jako rządowe. Czy koalicyjny PSL pozwoli PO zbierać punkty u wyborców, czy też dorzuci coś dla swojego elektoratu – tego na razie nie wiadomo.

Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne