Jak informuje portal phys.org, wnioski z analizy danych zebranych przez DESI opisane zostały w artykule, który ukazał się pod koniec października w czasopiśmie „Journal of Cosmology and Astroparticle Physics”. Jego autorem jest zespół naukowców pod kierunkiem Kevina S. Crockera z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie.
Czym są czarne dziury?
Czarna dziura to miejsce w przestrzeni, gdzie przyciąganie grawitacyjne jest tak duże, że nawet światło nie może się wydostać spod jej wpływu. Grawitacja jest tak duża dlatego, że materia została ściśnięta w maleńkiej przestrzeni. Taki proces może się wydarzyć, kiedy gwiazdy „umierają” („zapadają się”). Przypuszcza się, że w centrum każdej dużej galaktyki istnieje czarna dziura. Czarne dziury mogą mieć różną wielkość. Te największe nazywa się supermasywnymi.
Czytaj więcej
Federalna Komisja Łączności otrzymała prośbę o zgodę na wystrzelenie kolejnych Starlinków. Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, na orbitę okołoziemską może wkrótce trafić nawet do 30 tys. kolejnych satelitów. Swoje zastrzeżenia zgłaszają naukowcy.
Czym jest ciemna energia i co ma do tego wszystkiego Wielki Wybuch?
Tzw. Wielki Wybuch jest obecnie najmocniej ugruntowaną teorią wyjaśniającą początki wszechświata. Dzięki coraz większej ilości danych płynących z coraz bardziej zaawansowanych narzędzi służących do obserwowania kosmosu (teleskop Plancka, teleskop Webba, Teleskop Horyzontu Zdarzeń czy wspomniany na początku DESI) naukowcy wychwytują zjawiska potwierdzające tę teorię. Obserwacje rodzą jednak kolejne pytania. Jedno z nich dotyczy ciemnej energii. Według obecnego stanu wiedzy aż ok. 70 proc. wszechświata składa się właśnie z ciemnej energii. Ok. 26 proc. to tzw. ciemna materia. Tylko w nieco ponad 5 proc. to „zwykła” materia (czyli m.in. z planet i gwiazd).
W tej chwili niewiele wiemy na temat tego, czym ciemna energia w gruncie rzeczy jest. Sam fakt, że coś takiego w kosmosie może istnieć, wynikał jeszcze z teorii względności Einsteina. O istnieniu ciemnej energii zaczęto mówić po tym, jak w latach 90. odkryto, że wszechświat coraz szybciej się rozszerza. Przypuszcza się, że to właśnie ciemna energia, przezwyciężając grawitację, jest tym, co to rozszerzanie napędza.