Dwie bliźniacze sondy: Vo?yager 1 i Voyager 2, zostały wysłane, aby zbadać gazowe planety Układu Słonecznego: Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. Wystartowały w 1977 roku: Voyager 2 – 20 sierpnia, Voyager 1 – 5 września.
Po zakończeniu badań planet kontrolerzy lotu z NASA skierowali je w różne strony Układu Słonecznego. Obie są najdalszymi wysłannikami ludzkości wyposażonymi w płytki z przesłaniem dla obcych cywilizacji.
Podróżują w różnych kierunkach. Voyager 1 w kierunku gwiazdy AC+793888 w konstelacji Żyrafy. Minie ją za około 40 tys. lat. Bliźniak za ok. 294 tys. lat znajdzie się w okolicy Syriusza w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa.
Voyager 1 przekroczył granicę Układu Słonecznego już dwa lata temu – NASA potwierdziła to we wrześniu ubiegłego roku. Nie wszyscy naukowcy się z tym zgadzają, ponieważ kształt brzegów Układu Słonecznego nie jest jeszcze dokładnie znany.
– Jedyną wskazówką, że Voyager 1 wszedł w przestrzeń galaktyki, było zarejestrowanie przez instrumenty sondy spowolnienia coraz rzadszego wiatru słonecznego. Tego jeszcze nie zarejestrował Vo?yager 2 – powiedział Robert Decker, odpowiedzialny za pracę czujników cząstek sond Voyager z Johns Hopkins University w Maryland.