Aktualizacja: 26.04.2015 10:20 Publikacja: 25.04.2015 21:03
Foto: YouTube
Ta symfonia śmiało może konkurować z eksperymentalną muzyką współczesną. Dźwięki syren zwielokrotnione przez echo może dać słuchaczowi niepowtarzalne przeżycia.
We wszechświecie nikt nie usłyszy żadnego głosu, bo poza planetami i gwiazdami panują tam warunki zbliżone do próżni. Ale NASA dowodzi, że to miejsce dość hałaśliwe pod warunkiem, że ma się klucz do słuchania. Dowodzą tego nagrania NASA udostępnione już na poczatku lat 90.
Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała nowe zdjęcia Słońca. Wykonane zostały przez sondę Solar Orbiter i ukazują powierzchnię naszej gwiazdy w najwyższej jak dotąd rozdzielczości. Fotografie mogą pomóc naukowcom w dokładniejszym poznaniu Słońca.
Najnowsze odkrycie Teleskopu Webba dotyczy trzech masywnych galaktyk z okresu wczesnego Wszechświata. Nietypowe właściwości obiektów stawiają pod znakiem zapytania aktualne modele formowania się galaktyk. Co dokładnie zaskoczyło astronomów?
Naukowcy z NASA ponownie przyjrzeli się danym z misji sondy Voyager 2 z 1986 roku i po niemal 40 latach dokonali odkrycia, które zupełnie zmienia postrzeganie Urana. Zgodnie z nowymi ustaleniami ta lodowa planeta i jej pięć największych księżyców mogą wcale nie być martwymi światami, jak dotąd sądzono.
Najnowsze odkrycie dokonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba to czarna dziura o rekordowych gabarytach. Astronomowie ocenili, że obiekt pochłania materię 40 razy szybciej niż uważano za teoretycznie możliwe. Na czym polega przełomowość obserwacji?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ziemię czeka 13 kwietnia 2029 roku bliskie spotkanie z asteroidą Apophis, znaną też jako „bóg chaosu”. Szacuje się, że obiekt minie naszą planetę w odległości zaledwie 32 tys. km, co prawdopodobnie spowoduje całkowitą zmianę jego powierzchni.
Co najmniej dwa globy mogą kryć się jeszcze w naszym Układzie Słonecznym. Przynajmniej tak twierdzą hiszpańscy i brytyjscy astronomowie. Jednak na poparcie tej teorii mają jedynie obserwacje ruchu niewielkich planetoid.
Kształt granic układu wokół naszej gwiazdy jest inny, niż przewidywali naukowcy – dowodzi sonda Voyager 2 - pisze Krzysztof Urbański.
Właściciel marki Neptun ?w ostatnich latach stracił sporo kontraktów. ?Teraz musi odbudować ?rynek. Czy mu się uda?
Czternastego satelitę planety odkrył astronom studiujący archiwalne zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Turyści i mieszkańcy Gdańska mieli dziś ostatnią okazję do podziwiania Neptuna. Ten najbardziej rozpoznawalny posąg grodu nad Motławą został zabrany z Długiego Targu na zasłużony remont
Nieznane dotąd globy poza naszym Układem Słonecznym zarejestrowała sonda Corot. Większość należy do kategorii „gorących Jowiszy”
Zawsze wspólnym mianownikiem i podmiotem naszych działań jest pacjent – mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta (RPP).
Żaden podmiot nie działa w próżni, a otoczenie makroekonomiczne ma zasadniczy wpływ na funkcjonowanie jednostek publicznych. W związku z tym, dyskutując o kondycji finansowej szpitali w Polsce, powinniśmy brać pod uwagę takie elementy jak: inflacja, otoczenie regulacyjne i sytuacja społeczna w kraju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas