Jak podaje Krajowa Izba Rozliczeniowa w 2024 roku tylko w październiku przetworzyła w systemie Elixir 197,6 mln transakcji o łącznej wartości 819,11 mld zł. Z kolei w systemie Euro Elixir w miesiącu tym rozliczono 4,92 mln komunikatów o wartości 32,53 mld euro.
Na „podejrzane” przelewy zwraca uwagę urząd skarbowy. Od 2022 roku kontrolerzy urzędów mogą korzystać z nowego uprawnienia, czyli kontroli kont bankowych bez konieczności poinformowania o tym ich właścicieli. Głównie pod lupę trafiają przelewy w wysokich kwotach wykonywane poza działalnością gospodarczą, ale nie tylko.
Jakie przelewy są zgłaszane do urzędu?
Na postawie art. 72 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, jeśli przelew przekracza 15 tys. euro (kwota w przeliczeniu może wynosić ok. 65–70 tys. zł), wówczas bank zgłasza informację o nim do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, który działa przy Ministerstwie Finansów. To właśnie on decyduje, czy powinno to zostać skontrolowane przez urząd skarbowy.
Czytaj więcej
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Niektóre banki decydują się na obniżenie limitu 15 tys. euro do na przykład 10 tys. euro, więc już w przypadku tego progu transakcja jest rejestrowana i może zostać poddana kontroli.