– Wiecie lepiej niż ktokolwiek, że stawką tej wojny nie jest tylko Ukraina, ale wolność krajów demokratycznych w całej Europie, na całym świecie. Jesteście na froncie naszego zbiorowego bezpieczeństwa – tak Joe Biden wyjaśnił w środę przywódcom Polski, Rumunii, Bułgarii, Węgier, Słowacji, Czech, Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, dlaczego zebrał ich w Warszawie. Od kiedy osiem lat temu powołano tzw. Bukareszteńską Dziewiątkę, prezydent USA nie uczestniczył osobiście w spotkaniu tego grona. Teraz do takiego spotkania doszło w Pałacu Prezydenckim, w którym w 1955 roku powołano Układ Warszawski.
Telefon do żony
Już we wtorek Biden co prawda zapewnił, że gwarancje bezpieczeństwa udzielone przez Amerykę sojusznikom w NATO są „solidne jak skała”. Jednak to są czasy, w których słowa nie wystarczają. Dlatego aby podkreślić zaangażowanie Stanów we wsparcie dla Ukrainy, prezydent pojechał do Kijowa. I dlatego w czasie swojej wizyty nawet w rozmowie telefonicznej z żoną tłumaczył, że musi w sposób szczególny podkreślić zaangażowanie Ameryki w obronę Europy Środkowej.
Czytaj więcej
Joe Biden podzielił się z przywódcami państw flanki wschodniej NATO amerykańską strategią w wojnie w Ukrainie.
To region, gdzie żywe są obawy, że jeśli w Ukrainie Putin postawi na swoim, następną jego ofiarą mogą się okazać kraje bałtyckie, a nawet Polska. Jednak zdaniem powiązanego z Pentagonem Rand Corporation atak na kraje NATO mógłby nastąpić wcześniej: gdy zdesperowany porażkami ukraińskiej kampanii Kreml chciałby albo przerwać dostawy zachodniej broni dla Ukraińców, albo w imię strategii „ucieczki do przodu” doprowadzić do eskalacji konfliktu.
Jest to jednak problem nie tylko Europy Środkowej, ale i Ameryki. Biden nazwał w Warszawie liczące niemal 75 lat NATO „najbardziej udanym sojuszem w historii”. Jednak ewentualny atak Rosji przeciw któremuś z państw flanki wschodniej postawiłby Waszyngton przed bardzo trudnym dylematem: wejść w wojnę, zapewne atomową, z Rosją albo pogodzić się z upadkiem sojuszu atlantyckiego, filaru mocarstwowej pozycji USA. Spektakularnym gestem w Warszawie Biden chciał więc pokazać, że Ameryka z góry wybiera ryzyko tej pierwszej opcji. Jest dla obrony NATO gotowa na wojnę, która skończyłaby się klęską Rosji.