Oglądałem przed laty komedię Mela Brooksa „Młody Frankenstein”, w której konie nerwowym rżeniem reagowały już na samo nazwisko upiornej frau Blücher. Komedia ta przypomniała mi się, gdy premier Morawicki puścił na Twitterze filmik o plagach egipskich, jakie rzekomo spadną na Chorwację po przyjęciu euro. I oczywiście na nas, gdybyśmy zrobili to samo.
Rządząca Polską ekipa konsekwentnie obrzydza euro Polakom, budując emocjonalną niechęć do wspólnej waluty. I trzeba przyznać, że odnosi w tym sukcesy, skoro szeroka publiczność już na dźwięk słów „euro w Polsce” zaczyna nerwowo reagować, jak filmowe rumaki na frau Blücher z „Młodego Frankensteina”. Najnowszy sondaż IBRiS na zamówienie Radia Zet pokazał, że aż 64,2 proc. Polaków jest przeciwko zamianie złotego na wspólną walutę, a za nią jest tylko 24,5 proc. Vox populi rozmija się tutaj zdecydowanie z głosem ekonomistów.
Czytaj więcej
Z sondażu IBRiS dla Radia Zet wynika, że 49 proc. Polaków jest "zdecydowanie przeciw" przyjęciu przez Polskę euro i odejściu od złotego, a kolejnych 15,2 proc. "raczej" się na to nie zgadza.
Gdy dekadę temu strefa euro przeżywała problemy, w sprawie akcesji wśród specjalistów parających się ekonomią popularne stało się podejście „wait and see”. Uważali, że przed akcesją należy wycisnąć ile się da z możliwości lepszego dostosowania krajowej polityki monetarnej do potrzeb polskiej gospodarki, bo to przyspieszy tempo wzrostu. Teraz ich nastawienie się zmieniło. Aż 62 proc. spośród 34 ekonomistów o różnych poglądach, którzy wzięli udział w panelu „Rzeczpospolitej”, uważa, że to właśnie przystąpienie do strefy euro przyspieszy tempo wzrostu gospodarczego Polski.
Co więcej, 56 proc. uczestników naszego badania uważa, że Polska powinna wyznaczyć sobie konkretną datę akcesji (ale nie później niż do 2030 r.) i podjąć działania, które przyjęcie euro umożliwią. Są też ekonomiści, którzy popierają akcesję, ale są zdania, że lepiej nie wiązać sobie rąk konkretną datą, bo w razie opóźnień całe przedsięwzięcie może tracić na wiarygodności.