Aktualizacja: 13.11.2024 00:46 Publikacja: 15.01.2023 14:00
Foto: Bloomberg
Ci, którzy chcieli sobie przedłużyć pobyt i przyjechali wcześniej, pojeżdżą na nartach. Właśnie zaczął padać śnieg, jakby miasteczko chciało powitać tym, co ma najlepsze. To nie znaczy jednak, że problemu z klimatem tutaj nie ma. Od roku 1971, kiedy forum wystartowało z pierwszymi spotkaniami, pokłady śniegu tam, gdzie zalega on najdłużej, zmniejszyły się o 40 proc. – wynika z informacji szwajcarskich służb meteorologicznych. — Niestety jest tak, że tereny, gdzie był śnieg, są teraz porośnięte drzewami liściastymi, które pochłaniają ciepło. Kiedyś światło słoneczne odbijało się od śniegu, a różnica temperatur między dniem i nocą powodowała, że robiła się gruba skorupa gwarantując trwałą pokrywę — tłumaczy Sabine Rumpf, profesor Uniwersytetu Brazylijskiego.
Własność państwowa jest najgorszą formą regulacji gospodarki, gdyż niekiedy wystarczy jeden telefon polityka, aby wpływać na działalność firmy. Mimo to w Polsce jest około 4 tys. firm, w których państwo ma - bezpośrednio lub pośrednio - co najmniej 10 proc. akcji. Nie istnieją merytoryczne argumenty za tak szeroką obecnością państwa w gospodarce. Także ważne cele publiczne jak obronność czy ochrona klimatu nie stanowią argumentu za wstrzymaniem prywatyzacji. Wręcz przeciwnie.
Agencje ratingowe Fitch i S&P potwierdziły dotychczasowe ratingi Polski. Od obu instytucji długoterminowy rating Polski w walucie obcej to A- z perspektywą stabilną. Obie nie do końca dowierzają rządowym planom dla konsolidacji fiskalnej.
Bank Światowy przekaże Ukrainie pakiet pomocowy o wartości 750 mln dolarów. To pieniądze na reformy potrzebne w procesie akcesyjnym Ukrainy do Unii Europejskiej. Nowe pakiety pomocy przygotowały też USA, Japonia i Norwegia.
Rząd Chin ogłosił, że przeznaczy dodatkowe 6 bln juanów (840 mld dolarów) na wsparcie dla samorządów borykających się z problemem ukrytego długu.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Obiecywane przez Trumpa cła i cięcia podatków podbiją inflację w USA, więc Fed podniesie stopy. A to umocni dolara.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Choć od ostatniego gwizdka mistrzostw w Polsce i Ukrainie minęło 12 lat, dopiero teraz rząd formalnie zakończy przygotowania do tej imprezy. Usunie przepis mówiący o przedstawianiu corocznych sprawozdań dotyczących Euro 2012 – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Czy w rządzie będzie wicepremier ds. gospodarczych? Co dalej ze strategią imigracyjną i planami ws. energetyki? Jak w dalszej perspektywie wygląda przyszłość Polski i świata? Takie pytania padały podczas tegorocznego EFNI w Sopocie.
Transformacja energetyczna zwiększy zapotrzebowanie na dobrze wykwalifikowanych pracowników w tej branży – ocenia Dariusz Marzec, prezes PGE.
Przedsiębiorcy alarmują, że nadmiar unijnej biurokracji uderza w biznes – znaczne zasoby kierowane są na wypełnianie regulacji, co hamuje rozwój produktów i usług.
Przedsiębiorstwa coraz częściej patrzą na klienta już nie tylko jak na konsumenta. Starają się zadbać o jego dobrostan, wychodząc poza standard rynkowy. To kwestia odpowiedzialności wspartej odpowiednimi regulacjami.
Rodzimi przedsiębiorcy powinni być aktywni w Brukseli, ponieważ prawo tam stanowione dotyczy w dużej mierze kwestii gospodarczych, a zatem kluczowych dla biznesu. Polska prezydencja sprzyja nagłośnieniu najbardziej palących kwestii.
Unijne standardy, neutralność technologiczna i różnorodność na rzecz wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł.
Biznes potrzebuje zielonej, dostępnej i nie za drogiej energii, dostępności pracowników oraz dokończenia budowy otwartego europejskiego rynku i europejskiej konkurencyjności – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas