Polskę niedawno rozgrzewała debata na temat wolnej Wigilii Bożego Narodzenia. Ostatecznie Sejm przyjął ustawę mówiącą, że 24 grudnia będzie dniem wolnym, począwszy od 2025 r., a w zamian wzrośnie liczba niedziel handlowych w grudniu. Argumenty mówiące o „wielomiliardowych” stratach dla gospodarki, jakie przyniesie nowy dzień wolny od pracy, poległy w starciu z siłą tradycji. Wigilia jest przecież traktowana przez wielu Polaków i chrześcijan z całego świata jako najważniejsze święto w roku, a związane z nią tradycje kultywują nie tylko chrześcijanie.
Magia świąt została zaszczepiona również innym kulturom, a 24 grudnia również w krajach tradycyjnie niechrześcijańskich bywa okazją do zabawy. Na przykład w Japonii dzień ten jest traktowany podobnie jak walentynki. Mało kto się jednak zastanawia, dlaczego Wigilia świętowana jest 24, a Boże Narodzenie 25 grudnia. Wybór tych dat nie był wcale oczywisty…
Szukając daty
Data urodzenia Jezusa Chrystusa nie pojawia się w żadnej z Ewangelii. Pierwsi chrześcijanie nie przywiązywali też do niej większej wagi. Liczyło się dla nich przede wszystkim samo wcielenie Boga w człowieka, jego śmierć krzyżowa i zmartwychwstanie. Klemens Aleksandryjski, teolog żyjący od ok. 150 r. n.e. do ok. 212 r., pisał, że wśród dat narodzenia Chrystusa podaje się: 19 kwietnia, 20 maja i 17 listopada. W III w. w kościołach Wschodu zaczęto obchodzić 6 stycznia święto Epifanii – objawienia światu nowonarodzonego Chrystusa i hołdu Trzech Królów. Utożsamiano tę datę również z narodzeniem Jezusa.
Czytaj więcej
Najbogatszy w artefakty wrak Afryki Subsaharyjskiej znaleziono na plaży. Jest otoczony setkami kilometrów pustyni pokrytej milionami diamentów.
Pierwsza wzmianka o obchodzeniu Bożego Narodzenia 25 grudnia w Rzymie pochodzi z 354 r., czyli z czasów pontyfikatu papieża Liberiusza. Był to zapis w kalendarzu dokonany pod tą datą przez kronikarza Filokalesa. Napisał on: „Natus Christus in Betleem Judeae” (łac. Narodził się Chrystus w Betlejem Judzkim). Z 366 r. pochodzi tekst pierwszej homilii bożonarodzeniowej wygłoszonej przez papieża Liberiusza. W 380 r. obchodzono po raz pierwszy Boże Narodzenie w Antiochii 25 grudnia. Zachował się tekst kazania wygłoszonego wówczas przez św. Jana Chryzostoma, w którym z radością informuje wiernych o tej „nowince liturgicznej”.