Reklama
Rozwiń

Tradycje bożonarodzeniowe. Gwiazdy, wiedźmy i fast food

Tradycje bożonarodzeniowe różnią się w zależności od kraju. Niektórzy jeżdżą do kościoła na wrotkach, inni czekają na czarownicę lub wieszają na choince ogórki.

Publikacja: 25.12.2024 11:32

"German Christmas Pickle" staje się popularny także w Niemczech

"German Christmas Pickle" staje się popularny także w Niemczech

Foto: Deutsche Welle/Waltraud Grubitzsch/dpa/picture alliance

Na całym świecie chrześcijanie  obchodzą Boże Narodzenie, święto narodzin Chrystusa. Uroczystości nie są jednak wszędzie takie same. Oto kilka regionalnych zwyczajów.

Filipiny: cudowne gwiazdy

Gwiazda Betlejemska, która doprowadziła Trzech Mędrców do szopki betlejemskiej, odgrywa kluczową rolę w historii Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej

Święty Mikołaj jest już w drodze. Gdzie można śledzić jego trasę?

Na Filipinach gwiazdy są przedstawiane na kolorowych lampionach, tak zwanych "parolach", które są wieszane przed domami w Boże Narodzenie. Wykonane z bambusa i papieru lampiony symbolizują nadzieję i światło.

Wenezuela: na wrotkach do kościoła

Chodzenie do kościoła w Boże Narodzenie  jest zwyczajem w wielu chrześcijańskich krajach. Nie w Wenezueli. Tam na pasterkę się nie chodzi, tylko jeździ na wrotkach.

Zwyczaj ten jest odpowiedzią słonecznego południa na jazdę na sankach w krajach północnych. Pojawił się w latach 60. i do dziś jest popularny. Ruch uliczny jest blokowany specjalnie dla wrotkarzy.

Włochy: świąteczna wiedźma Befana

Życzliwa wróżka Befana o wyglądzie wiedźmy miała odwiedzić nowonarodzonego Jezusa wraz z Trzema Mędrcami, ale najpierw chciała dokończyć swoją pracę na krośnie.

Czytaj więcej

Dlaczego Boże Narodzenie świętujemy akurat 25 grudnia?

Jednak sama nie mogła znaleźć drogi, więc w nocy z 5 na 6 stycznia krąży po świecie w poszukiwaniu dziecka. Grzeczne dzieci nagradza słodyczami, złe dostają bryłę węgla w postaci słodkiego cukru.

Japonia: KFC zamiast świątecznej kolacji

W Japonii mniej niż jeden procent społeczeństwa zalicza się do chrześcijan. Boże Narodzenie jest zatem świeckim świętem. Jedzenie słynnego smażonego kurczaka Kentucky Fried Chicken stało się bożonarodzeniową tradycją. W 1974 roku KFC rozpoczęło wielką kampanię reklamową „Kentucky na Boże Narodzenie”.

Meksyk: noc rzodkiewek

W 1897 roku burmistrz meksykańskiego miasta Oaxaca zapoczątkował dziwaczną tradycję bożonarodzeniową - "Noc rzodkiewek". Każdego roku 23 grudnia lokalni artyści rzeźbią sceny z życia codziennego w uprawianych tam rzodkiewkach i wystawiają je na jarmarku bożonarodzeniowym. Z rzodkiewek powstają również prace o tematyce bożonarodzeniowej.

Katalonia: „kupa” prezentów

Większość szopek ma niebiański wygląd. W hiszpańskim regionie Katalonia istnieje jednak postać aż nazbyt ludzka: „El Caganer”. Figurka przedstawia katalońskiego chłopa w charakterystycznej czerwonej czapce barretinie, który ma spuszczone spodnie i… defekuje.

Czytaj więcej

Paulina Szewioła: Wolna Wigilia? Pokaz niekonsekwencji rządu Donalda Tuska

Austria: porywczy pomocnik świętego Mikołaja

Święty Mikołaj przynosi prezenty każdemu, kto był grzeczny. Niegrzecznymi w Austrii zajmuje się jego pomocnik - Krampus.

Według legendy wymyka się ze swojej kryjówki 5 grudnia, aby ukarać nieposłuszne dzieci: uprowadza je do podziemi, biczuje brzozowymi gałęziami, a nawet topi.

USA: świąteczny ogórek

Niemieckie tradycje bożonarodzeniowe są bardzo popularne w USA. Należy do nich wieszanie na choince ogórka bożonarodzeniowego made in Germany.

Jednak mało Niemców o tym wie. Pewien dmuchacz szkła z Turyngii, gdzie według amerykańskiego dokumentu świąteczny ogórek został wynaleziony w 1880 roku, dowiedział się o tradycji dopiero w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu sam produkuje ogórki.

Chiny: jabłka pokoju

W Chinach Boże Narodzenie nie jest zakorzenione kulturowo, ale rozwinął się tu inny zwyczaj. W języku mandaryńskim Wigilia nazywana jest ping'anye, czyli „wieczór pokoju”.

Brzmi to podobnie jak „pingguo”, co oznacza „jabłko”. Ta językowa mieszanka sprawiła, że jabłka stały się popularnym prezentem świątecznym: jako „ping'anguo” lub „jabłka pokoju”.

Szwecja: pozdrowienia od Kaczora Donalda

Każdego roku 24 grudnia o godzinie 15:00 szwedzkie  rodziny oglądają film Walta Disneya „Kaczor Donald i przyjaciele życzą wam wesołych świąt” z 1958 roku.

Według szwedzkiej gazety „The Local” w 2020 roku godzinny program obejrzało ponad 4,5 miliona osób - prawie połowa całej populacji. To czyni go najbardziej popularnym programem telewizyjnym w historii Szwecji.

Etiopia: Boże Narodzenie w styczniu

Podczas gdy wiele krajów chrześcijańskich świętuje 24 grudnia jako datę narodzin Chrystusa, większość kościołów prawosławnych, w tym etiopski, obchodzi Boże Narodzenie dopiero 7 stycznia.

W Etiopii święto to nazywane jest Gana lub Gena. Wielu mieszkańców bierze wcześniej udział w „poście proroków”. Jest to post adwentowy trwający do 43 dni przed Bożym Narodzeniem.

Na całym świecie chrześcijanie  obchodzą Boże Narodzenie, święto narodzin Chrystusa. Uroczystości nie są jednak wszędzie takie same. Oto kilka regionalnych zwyczajów.

Filipiny: cudowne gwiazdy

Pozostało jeszcze 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Święty Mikołaj jest już w drodze. Gdzie można śledzić jego trasę?
Społeczeństwo
Kapitan Ameryka i zastępca szeryfa. Czym zakończyło się spotkanie na autostradzie?
Społeczeństwo
Ponad setka dzieci uratowana z żydowskiej sekty. Oskarżenia o przemoc i gwałty
Społeczeństwo
Niemcy: Ostatnie Pokolenie zmienia nazwę. „Blokady na drogach nie są już naszym celem”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Społeczeństwo
Finlandia: Obywatele chcą, by ich kraj mógł używać min przeciwpiechotnych
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku